Eşe, dosta, akrabaya da mı kadro kalmadı?

Eşe, dosta, akrabaya da mı kadro kalmadı?

Sözcü Gazetesi’nin usta kalemi Murat Muratoğlu, bugün ki köşesinde Türk Hava Yolları’na gönderme yaptı.

İşte Murat Muratoğlu’nun Sözcü Gazetesi’nde ki o yazısı;

Türk Hava Yolları fena çakıldı!

Ülke ekonomisini nasıl yönetiyorlarsa Türk Hava Yolları’nı da öyle yönetmeyi denediler, Varlık Fonu’na devrettiler. Beter ettiler! Eş, dost, yandaş hep beraber sırtına bindiler, ağır geldi, şirket havalanamadan piste çakıldı.

Hisseleri son bir yılda borsada “yüzde 23” değer kaybetti. Bugün 344 uçağı olan Türk Hava Yolları’nın piyasa değeri sadece 2 milyar 850 milyon dolar… Tabii 11 milyar dolar da borcu var!

★★★

Bırakın orta boyu, neredeyse küçük şirket değerinde… Fiyatı düştükçe düşmüş… Utanmasa KOBİ olacak! Kamu bankalarına ucuz kredi için baş vuracak.

Hani BİM marketleri var ya, THY’nin ederi neredeyse onun bile yarısı kadar! BİM’in piyasa değeri 5 milyar 30 milyon dolar!

Halbuki yönetiminde dünya havacılığının duayen isimlerinden Ensar Vakfı, TÜRGEV Vakfı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin AKP döneminden kalma yöneticileri var!

Havayolu taşımacılığı ile ilgisi, biniş kartına bakıp koltuğu hostese sormadan bulabilecek olan bu kişiler şirketi hakkıyla yönetememişler demek… Hayret!

★★★

Kendisini ve karısını uçağın önüne kırmızı halı serdirip karşılatan, çalışanlara kendisini alkışlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı; “THY’nin 2019 yılı yolcu hedefinin 4 milyon, ciro hedefinin ise 600 milyon dolar aşağı çekmek zorunda kaldığını”açıklamasını yaptı.

Bahane olarak İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci, Boeing uçaklarında çıkan sorunlar öne sürülebilir de, bu durum iki THY’nin neden bir ENKA İnşaat şirketi kadar ettiğini açıklamaz!

★★★

Boeing demişken, işte benim asıl endişem! Erdoğan’ın 13 Kasım’da Amerika’ya gidecek. Amerikan Başkanı Trump ile görüşecek.

Daha önce Erdoğan, türlü şikâyetlerle Trump’ı ziyarete yine Amerika’ya gittiğinde, girdisi çıktısı, oturması, kalkması, toplam 50 dakika süren görüşmenin ardından uçak alım anlaşması açıklanmıştı.

★★★

Trump, bizimkilere ayaküstü 11 milyar dolarlık uçak kitlemişti. Ayağımız alışsın diye indirim bile yapmadı! Yine de ayağımızı alıştırdı. Hop oradayız!

Hiç değilse Türkiye’nin 1.4 milyar dolar ödeyip alamadığı F-35’lerin parasını iade etse. Nereden baksan yarım THY!

Göreceksiniz muhtemelen Patriot Hava Savunma Sistemleri’nden satacak bu gidişimizde. Hazır mıyız 3.5 milyar dolar daha Amerika’ya ayakbastı parası ödemeye?

★★★

Hani hangi ülkenin uçağını düşüreceğimiz bilemediğimiz Rusya’dan satın aldığımız S-400 füzeleri için THY’nin şirket değeri kadar para ödedik.

Putin sevinçten Erdoğan’a bedava dondurma ısmarlarken füzeler için paramız çıkışmadı, Rus bankasında kredi aldık. Yani adamlara bir THY borçlandık!

★★★

İnsanın aklına ister istemez Ortadoğu kabile devletleri gibi siyasi rüşvet için yapılan ticari anlaşmalar geliyor. Ülke borçtan kırılırken çok elzem mutabakatlara varılıyor!

Tabii bu paraları kimse cebinden ödemiyor. Yeni vergiler gelince hiç sıkma canını… Eee yedi düvele meydan okumak bedava mı? Tatlı tatlı sen ödüyorsun parasını!

Reklam harcamaları şirket sırrı!

Türkiye‘de yasaklanan, taşıtı bile olmadan ulaşım sağlayan, iki kasa bir masa UBER’in değeri sözde dünya markası Türk Hava Yolları’nın tam 20 katı!

Şirketin yarısı borsada halka açık… Borsadan hisse alıp şirkete ortak olanı yıllardır ağlatan Türk Hava Yolları sonunda giderleri azaltmakararı aldı!

★★★

Oysa THY’nin kasası, parasal destek arayan yandaşın çaldığı ilk kapı… Neredeyse sokaktaki simitçiye sponsor olmadıkları kaldı… Sonuçta halktan toplanan vergilerle kurulmuş ve borsada halka açılmış bir kamu kuruluşu THY… Hissedarlara ve halka her kuruşun hesabının vermesi gerekiyor. Kime ne kadar para veriyor? Şşşıttt, şirket sırrı!

★★★

Soruyorsun, aldığın cevap klasik “reklam gideri” ödeneği! Belli ki reklamın bedava yolunu da bilmiyorlar! Daha önce apronda deve kestiklerinde yurtdışında bile haber olmuşlardı. Bu sefer gergedan boğazlasınlarapronda! Dünya duysun anında!

Bir yandaş ağlıyor gözleri yaşlı!

Giderleri azaltma kararı ile bir yandaş ağlıyor gözleri yaşlı… Ne olacak ballı danışmanlık maaşları? Lüks otellerde konaklamalar, temsil ve ikram harcamaları?

Partiliye peşkeş çekilen şirket imkanları? Eşe, dosta, akrabaya da mı kadro kalmadı? Ya yandaş medya reklamları? Kimse okumuyor diye para kazanmasınlar mı?

★★★

İyi bari tanıtım gezilerini de azaltın, göremesinler başka diyarları. Koskoca THY’ye yakışır mı? Bari organizasyonları kısmasınlar. Eğleniyorlardı sabaha kadar!

Bol harcırah ödenen yurtiçi ve yurtdışı görev giderleri de dâhil mi? Ben bile isyan ettim, yazıktır ağlatmasınlar artık yiyicileri!

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Teknik Gergin
8 ay önce

THY A.O. yanında Teknik A.Ş. kaynıyor. Şirket yakında CRS verecek C/S ve ağır bakım yaptıracak S/S teknisyen bulamayacak. Uçaklar ground olacak. Kaç tane daha yetkili teknisyenin daha başka şirketlere gitmesini bekliyorsunuz. Kaç tane teknisyeni daha bizi temsil etmeyen sendikanın avukatlığını yaparak sendikadan istifa etti diye işten atacaksınız. Allah sizi ıslah etsin.

Eş dost
8 ay önce

Bazılarının mesleği müdürlük/başkanlık cidden. Adam birbirnden tamamen alakasız bölümlerde müdür olabiliyor. Adam doğustan müdür. Tak teknikte müdür. Tak işletmede müdür. Tak medyada müdür. Adam müdür ya. Nereye koysan orada müdür. Tecrübeye gerek yok. İş biliyor bilmiyor gerek yok. En kötü personelin iznine mazeretine huzuruna musallat olur. Al sana başarı.

Coldwork
8 ay önce

Fazlıcım oku. Şirketi biz değil siz yönetiyorsunuz. Sendikadan istifa etmek icin toplanan işçilere diyorsun ya” sol basina malzeme veriyorsun diye” kim veriyormuş malzemeyi. Iyi oku okuda belki vicdan yaparsin. Kalemine sağlık Murat bey. Öyle iyi bir zamanda gelen yazı ki taşı gediğine koymak gibi…

Dur bi müdürlük uyduralım
8 ay önce

THY de etkinlik müdürü var 🙂

Adalet istiyoruz
8 ay önce

Yazık gerçekten…bayrağımızı taşıyan havayolu bu duruma düşürülmemeliydi…15 temmuz hain darbe girişimi sonrası Thy ava çıktı ve 211 arkadaşımızı sorgusuz sualsiz işten çıkardı kendilerimi ört bas etmek için günahsız insanların hayatlarını kararttılar.hepsi dava açtı ve Yargıtay işe iade olarak onadı…hala bekliyorlar yanlışı düzeltmelerini.ilker aycı bey durumu çözeceğini söylemiş yeni yıla kadar 211 arkadaş iş başı yapacaklarmış.hep mışşş mışşş diyorum çünkü bu yazıyı okuduktan sonra inandırıcı gelmedi.vicdanları dilerim boğar ve biran önce adalet yerini bulur.sizdem ricam 211 in haksızlığa uğradığını da kaleminize alırsanız birileri sayenizde bu yapılan kıyımı duyar adım atmalarına destek olursunuz….

kartal
8 ay önce

bizim yorumlarımızda her hangi bir yalan,hakaret iftira yok gerçekler neyse onu yazıyoruz,söylüyoruz gerçekler doğrudur,gerçektir gerçektende kimse kaçamaz.sen yorum yazma yazanada mani olma tamammı.

Sende mi Brutus
8 ay önce

Murat bey sen yapma bari. Hiç bir CEO ineceği havalimanı nı arar ve bana kırmızı halı serin ve alkışlayacak kişileri getirin der mi? Mümkün mü bu? Bakın size anlatayım bu tür karşılamalar gidilen istasyonun müdürü ve çalışanlarının yaptığı uygulamadır. Örnek vereyim. Siz bir doğum günü yapıyorsunuz ve doğum gününüze gelecek kişileri arayıp aman ha hediyesiz gelmeyin der misiniz? . Bunun gibi bir saçmalık bu. Millet olarak yakalağı severiz. Bu dda ilker beyi karşılayanların yalakalığı bu kadar basit.

Malesef
8 ay önce

Millet olarak yakalağı severiz,demişsiniz.Yalakalığı sevmek,yalakalık yapanları ödüllendirmektir.Yalakalık artık normalmiş gibi algılanıyor…..

kartal
8 ay önce

murat bey sizden ricamız bırde teknık a.ş deki sorunlara değinirmisiniz.bu hafta 6 tane arkadaşımız işden atıldı.sebeb ararsanız kocaman bir hiç.fazıl bey konuşma yapıyor bizlerle,bizlere fetö vari bir grup kurmuşsunuz dıyor ve ertesi gün 6 arkadaşımızı işden çıkardılar.bizler sendikaya tepki koyuyoruz ve istifa ediyoruz diye bu işler yapıldı.zaten olanları biliyorsunuzdur

THY çalışanı
8 ay önce

Sayın yazar
THY dediğiniz gibi kötü durumda ise bizlere neden iki yıldır kar payı veriliyor. Şirketin çoktan batmış olmasi gerekmez miydi?
THY de elbette olumsuz şeyler var. Liyakat ehli olmayan müdürlerin varlığı,şirkette şef ve müdür makamlarının hediyelik eşya gibi birilerine tahsis edilmesi. Bunu elbette dile getirebilir ve eleştirirsiniz.Hatta buna rağmen çalışanlarin iş bilgisi ve özverili çalışması sayesinde ayakta duruyor da diyebilirsiniz ki yalanda değil.
Ama tutup THY bitti, öldü , bataklıkta diye yazmanız kör muhalefet gostergesi,itibar etmeye de değmez. Ha bu arada sözcü gazetesi 15 yıldır THY batıyor diye haber yapıyor ama çok şükür dimdik ayakta.ve sürekli kâr açıklaması yapıyor.

Çalışan
8 ay önce

THY’de çalışanların hepsi çok mu mutlu, çok mu huzurlu sanıyorsunuz. Teknik’te huzur yok, çalışanlar mutsuz. Yöneticiler koltuğunu korumanın peşinde. Çok değil az kaldı tehlike çanları çalmaya başlıyor bakalım o koltuklarda rahat oturabilecek mi kul hakkı yiyen, cuma namazları daha çok sevap almak için hocanın arkasında namaz kılan çok müslüman yöneticiler.

Thy calısanı
8 ay önce

Thy hisselerini bir takip et istersen. Nereden nereye düşmüş.

Kar
8 ay önce

Bütçe denetlemesinden muaf , varlık fonunda olan bir şirket için çok iyimsersiniz. Hindistan hava yollarının tarihini araştırın belki ders olur

Fetövari bi yaklaşım oldu pardon...
8 ay önce

Thy de özellikle teknikte sıkıntılar var ama thy bitti çakıldı fln kes bu traş haberleri sözcü denen gazeteden ne beklenir ki zaten.uydurma haber

KD11
8 ay önce

Ya arkadaşım sen yazıyı nerenle okuyorsun anlamdım ama tekrar oku koskoca şirketin değeri neymiş bidaha bak olması gereken bu mu sence sen hemen battı öldü bitti olarak algiliyorsun ya 2.850 milyar dolar ederin var 11 milyar dolar borcun var sen hesap et sirketi ve halini.WhatsApp dediğin basit bir telefon uygulaması 20 milyar dolara satıldı bırkac yıl önce şimdi ne kadar sen tahmin et şirket değerini. Böyle büyük bir havayolu şirketinin değeri bu mu olmamalı ha bide diğer konulara hiç deginmemissin varlık fonuna aktarilma eş dost kayırma sen sadece teknikte olduğun için ve sendika ile teknik aş nin birlik olup çalışanı… Devamını oku »