Erdoğan yerli savaş uçağı için tarih verdi

Erdoğan yerli savaş uçağı için tarih verdi

Kriter dergisine açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayindeki yerlilik oranının 70’lere çıktığını belirterek “yerli savaş uçağımızı 2023’te hangardan çıkaracağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kriter dergisinin son sayısında, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı. Savunma sanayindeki son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 700’e yakın projenin devam ettiğini açıkladı.

2023’TE HANGARDAN ÇIKACAK

SİHA’lar ve yeni yapılan AKINCI TİHA’nın önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli savaş uçağı için de tarih verdi. Erdoğan, “Savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20 seviyelerinden aldık, yüzde 70’lerin üstüne çıkardık. 2002’de sadece 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 700’e yaklaştı.

Son 5 yılda yaklaşık 350 yeni proje başlattık. 2002’de yaklaşık 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken geldiğimiz noktada yaklaşık 11 katlık bir artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştık. İhale süreci devam eden projelerle bu rakam 75 milyar doların üzerine çıkıyor.

Aynı dönemde firma sayımız da 56 iken bugün bin 500’e ulaştı. Yine göreve geldiğimizde 1 milyar dolar olan sektörün cirosu, 2019’da 10,8 milyar dolara yükseldi. 2002’de yalnızca 248 milyon dolar olan savunma ve havacılık ihracatı, 2019 itibarıyla 3 milyar doları geçti.

Neredeyse yok düzeyinde olan Ar-Ge harcaması 2019’da 1,5 milyar doları geçti. Bugün dünyanın en büyük savunma şirketleri listesinde 5 firmamız bulunuyor. Diğer taraftan havuzlu çıkarma gemimiz TCG Anadolu’nun inşasının sonuna geldik. Nitekim gemimiz 1 Temmuz’da liman test hazırlıkları için rıhtıma indi. Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı da 2023’te hangardan çıkaracağız.

Bulunduğumuz noktayı önemsiyoruz fakat daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Böyle bir iradeye, altyapıya ve birikime sahibiz. Savunma sanayi projelerimizin en önemlisi şüphesiz SİHA ve İHA’lardır. AKINCI ile bu alanda dünyanın ilk 4 ülkesinden biri olacağız. Terörle mücadelemize SİHA’lar gerçekten büyük katkı yapıyor. Bunun yanında eşgüdüm içinde yürüyen bir süreç var. Güvenlik teşkilatlarımız olan TSK, emniyet, jandarma ve MİT arasındaki koordinasyon şu an en üst düzeyde… İnşallah bunu daha da artıracağız.” dedi.

İHA ve SİHA’lara ciddi talebin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sadece terörle mücadelede değil, Suriye’de ve Libya’da da İHA ve SİHA’lar çok etkin rol oynuyor. Bu alanda dünyanın ilgisini çekmiş durumdayız. İHA ve SİHA’lara yönelik de çok ciddi dış talep var. Tabi savunma sanayii alanındaki diğer yerli üretimlerimize yönelik de büyük bir ilgi var. Hem özel sektör, hem de devlet olarak bu alanda atılan adımlarımız kesintisiz sürecek. ” açıklamasında bulundu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Havagazı
1 ay önce

Bir zamanlar ellerde yerli ve milli uçağın ilk uçuşu için 2018 tarihli boarding kartla poz veriyordunuz yıl oldu 2020 bu durumda yerli savaş uçağı 2023 e yetişir mi? İhale süreci devam eden projelerle rakam 75 milyar doların üstüne çıkıyor, 2019’da 1.5 milyar dolar ar ge harcadık diyorsun da ülke olarak 15 milyar dolar kredi için kapı kapı dolaştık, bu işte bir tezat yok mu? Firma sayısı 1500 diyorsun hangi konuda, savunma mı? Abd’de bile o sayıda savunma şirketi var mıdır acaba? Bahsettiğin gemi de İspanya dan alınan olmasın hani gövdesi İtalyan motoru ile elektronik aksamları Abd malı olan Atak gibi.… Devamını oku »

Wolf
1 ay önce

Gülme hakkım var mı?

ya bırak
1 ay önce

Haberdeki tüm sayı ve tarihler gerçek dışı. Daha kibar olamıyorum. Bu da fena değil bence.

bbb
1 ay önce

31 şubat 2021