Emekli uçak teknisyeninden “iki zamanlı” motor

Emekli uçak teknisyeninden “iki zamanlı” motor

Bursa’da, sanayi tipi fan üreten, Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli uçak teknisyeni Fahri Dönmez’in atölyesinde geliştirdiği içten yanmalı “iki zamanlı” motorlar yurt dışında kullanılıyor.

Bursa’da, sanayi tipi fan üreten, Türk Hava Kuvvetlerinden emekli uçak teknisyeni Fahri Dönmez’in atölyesinde geliştirdiği içten yanmalı “iki zamanlı” motor, yurt içi ve yurt dışında paramotorlarda (motorlu yamaç paraşütü) kullanılıyor. Dönmez’in ekibiyle ürettiği iki zamanlı 16 motor, Türkiye’de kullanılırken, Almanya’ya tanıtım amaçlı gönderdiği bir motor ise “Made in Turkey” imzası taşıyor.
Türk Hava Kuvvetlerinden 1999’da emekli olan uçak teknisyeni Fahri Dönmez, beraberindeki ekiple 2001’de Bursa’da kurduğu küçük bir atölyede sanayi tipi fan üretimine başladı.
Bir süre sonra M-480 ve M-60 tankları için soğutma fanları da yapan Dönmez, fan ve pervane sisteminden esinlenerek, benzinli ağaç kesme testeresinin motorunda yaptığı değişikliklerle “içten yanmalı iki zamanlı motor” geliştirmeyi başardı.

“PROJE MEZUN OLDU “

Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) danışmanlık hizmeti alarak kurduğu atölyede fan üretimine başladığını söyledi.

Radyal esaslı sanayi tipi fanlarının birçok büyük firma tarafından kullanıldığını anlatan Dönmez, daha sonra hep düşündükleri havacılıkla ilgili çalışmalara başladıklarını belirtti.

Dönmez, KOSGEB’e yamaç paraşütü ve havacılık alanında kullanılabilecek motor geliştirmek üzere Ar-Ge inovasyon desteği kapsamında proje sunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Proje 2 yıl sürdü, bu sürede bir prototip motor ürettik. Bursa’nın imkanları da çok fazlaydı ve motor çok maliyetli olmadı. Hatta KOSGEB desteğini bile kullanmadık ama bu bizi kurula proje sunma konusunda sorumlu kılmıştı ve sonuçlandı. Sonra biz bu motorla uçuş da gerçekleştirdik. Böylece, proje mezun oldu. Sonra endüstriyel ürün desteği kapsamında da biz CNC tezgahlar gelince motorlarımızı kendimiz tasarlayıp ürettik.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
erdal
3 yıl önce

maşallah subanallah

H.E.
4 yıl önce

Tebrik ederim, başarılarının devamını dilerim.

Tuneray
4 yıl önce

Ustamızı tebrik eder başarılar dilerim.unutmayiniz ki uçak teknisyen lerinin birçok şeyi onarma kabiliyetleri olduğu gibi üretme potansiyelleri de vardir

tc
4 yıl önce

eline sağlık abim