El Al’ı piste geri döndürmek için ilk adım atıldı

El Al’ı piste geri döndürmek için ilk adım atıldı

El Al Kurtarma Planı Sonunda Onaylandı

İsrail ve dünyanın birçok yerinde covid-19 salgını ve sınır kısıtlamaları ile havayolları zorlu bir mali durumla karşı karşıya kaldı.

İsrail bayrak taşıyıcısı El Al, ulusal Hükümet ile bir kurtarma anlaşmasına varıldığını duyurdu.

Dünyadaki diğer birçok havayolunda olduğu gibi, El Al operasyonlarının çoğunu Nisan ve Mayıs aylarına kadar askıya almak zorunda kalmıştı

Uçuşların yapılamaması havayolu çalışanlarının öfke ve işten çıkartılmasına yol açmıştı.

İsrail Times gazetesine göre , El Al 6.303 çalışanın % 80’ini ücretsiz izne çıkarmış ve maaşlarını % 20 oranında azaltmıştı.

Aynı zamanda Haziran başında havayolu 100 pilot da dahil olmak üzere 500 çalışan daha işten çıkaracağını duyurmuştu.

El Al, Finansal olarak küresel salgının en kötüsünü yaşamadan ilk çeyrekte 140 milyon dolar zarar bildirdi.

İsrail Hükümeti ile anlaşma sağlandı

El Al yaklaşık iki aydır İsrail Hükümeti ile görüşmelerde bulunuyor . Son olarak, mali kaynakların azalmasıyla birlikte kurtarma paketi için kurtarma anlaşmasına varıldı.

Associated Press , şirketin faaliyetlerini sürdürmesi için 400 milyon dolarlık finansman alacağını bildirdi . Buna 250 milyon dolarlık krediler de dahil olacak. Bu kredilerin çoğu devlet tarafından garanti edilecektir.

Kredilere ek olarak, halka hisse satışı yoluyla 150 milyon dolar gelir bekleniyor. Hisseler Halk tarafından satın alınmazsa devlet tarafından satın alınacak.

Şimdi Ne Olacak?

Anlaşma meclis komitesinin onayını bekliyor. Ulaştırma Bakanı Miri Regev Associated Press aracılığıyla şunları bildirdi:

Haaretz Sanayi kaynaklarının İsrail vatandaşlığına sahip birkaç yatırımcının (havayolu yatırımı için bir gereklilik) satın alma kontrolüne ilgi gösterdiğini bildirdi.

“El Al’ı piste geri döndürmek için ilk adım atıldı … Bu arada İsrail’in havacılık bağımsızlığını korumak amacıyla gerektiğinde şirkete yardım etmek için çalışacağız.” Dendi 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör