EasyJet hissedarları, yöneticileri devredışı bırakmak için oylama yapacak

EasyJet hissedarları, yöneticileri devredışı bırakmak için oylama yapacak

EasyJet hissedarları; kurucu Sir Stelios Haji-Ioannou’nun, şirketin baş icra ve başkanını devredışı bırakma teklifini destekleyip desteklemeyeceklerine oy verecek.

Havayolu, ”oylamanın gerçekleşmesi için 22 Mayıs’ta genel bir toplantı yapacaklarını” açıkladı.

Havayolunun en büyük hissedarı olan Sir Stelios; şirketten sorumlu kişileri “alçak” olarak nitelendirerek , genel müdür Johan Lundgren, başkan John Barton ve iki başka yöneticinin görevden alınması çağrısında bulundu.

Sir Stellios; şirketin yeni uçaklar için Airbus ile yaptığı, 4,5 milyar sterlinlik anlaşmanın tamamını sonlandırmasını istiyor ve bu anlaşmanın da ”korona virüsü pandemisinin neden olduğu talep çöküşü sırasında havayolunun parasının bitmesine neden olacağını” iddia ediyor.

EasyJet yönetimi; hissedarlarını, Sir Stelios’un kararlarına karşı oy kullanmaya çağırıyor ve dört yöneticinin görevden alınmasının “bu kritik zamanda son derece zarar verici ve istikrarsızlaştırıcı bir karar olacağını” söyledi.

Bay Barton şunları söyledi: “EasyJet kurulu; genel bir toplantı yapmanın, havayolu endüstrisinin eşi görülmemiş bir zorlukla karşılaştığı bir zamanda gereksiz  ve dikkat dağıtıcı bir karar olduğuna inanıyor” ve ekledi “Yönetmenleri devre dışı bırakma kararları , easyJet’i Airbus sözleşmesini feshetmeye zorlama çabasıdır. Bu; bir bütün olarak, şirketin veya hissedarlarının yararına değildir.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments