EasyJet 18 milyar sterlinlik ceza davasıyla karşı karşıya

EasyJet 18 milyar sterlinlik ceza davasıyla karşı karşıya

EasyJet, yakın zamanda açıklanan veri ihlallerinden etkilenen müşteriler adına açılan 18 milyar £ ‘lık bir dava ile karşı karşıya.

19 Mayıs’ta halka durumu açıklayan EasyJet, 2200 adet kredi kartı kaydı da dahil olmak üzere 9 milyon müşteriye ait bilgilerin bir siber saldırıya maruz kalarak sızdığını söyledi.

Taşıyıcı; “yetkisiz erişim” in “sonlandırıldığı” bilgisi dışında, veri ihlalinin nasıl veya tam olarak ne zaman gerçekleştiği konusunda bir ayrıntı paylaşmadı.

Olay, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ve Birleşik Krallık Bilgi Komiseri Ofisi’ne (ICO) bildirildi. Ki ICO bu soruşturma sırasında taşıyıcının veri koruma ve güvenlik konusunda gevşeklik gösterdiğini tespit ederse, GDPR kapsamında ağır para cezaları verme yetkisine sahip.

Bununla birlikte; EasyJet, potansiyel olarak 18 milyar sterline kadar potansiyel bir mali ceza yükümlülüğü olarak dava açan hukuk firması PGMBM nedeniyle, daha acil bir hukuki kaygıya sahip.

Dava, müşteriler adına Londra Yüksek Mahkemesi’nde başlatıldı. Firmaya göre, EasyJet’in veri ihlali Ocak 2020’de gerçekleşti ve ICO şu anda açıkça bildirilirken, müşteriler ise olaydan dört ay sonrasına kadar bilgilendirilmedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments