Düşen uçakta flaş gelişme, ‘pilotlar tartışıyordu’

Düşen uçakta flaş gelişme, ‘pilotlar tartışıyordu’

Rusya’nın Rostov Don şehrinde 19 martta 62 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ilk kara kutu inceleme sonuçlarından uçağın düştüğü sırada pilotların tartıştığı ortaya çıktı.

Kommersant’ın haberine göre, Flydubai’ye ait Boeing 737-800 uçağının pisti ıskalayıp yere çakıldığı kaza öncesi pilot kabininde tartışma yaşandığı anlaşıldı.

 İncelenen kayıtlara göre, kaptan pilot ve yardımcı pilot ne yapılması konusunda son anda fikir ayrılığı yaşandı ve son karar ne yazık ki uçağı felaketten kurtaramadı.

Kara kutudan gelen ilk bilgilere göre, kaptan pilot inişe 6 kilometre kala, inmekten vazgeçerek otomotik pilottan çıkıp manuel kullanıma geçiş düğmesine bastı. Bu karar, uçak piste 6 kilometre mesafede ve yerden sadece 270 metre yükseklikte iken, son anda alındı. Ancak henüz bilinmeyen bir nedenle, uçağın burnunu yeniden havalandırılmak isteyen pilotun bu kararı, teknik fonksiyonların uçak otomatik pilottayken olduğu kadar kolay çalışmasına imkan vermedi. Uçak kontrolden çıkıp düşmeye başlayınca, son birkaç saniyede ikinci pilotun kaptan pilota “Dur yapma dur!” diye bağırdığı kayıtlarda duyuluyor.

Konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak kara kutu ile ilgili gelişmeler uçağın doğrudan kötü hava şartlarından değil pilotaj hatası yüzünden düşmüş olabileceği iddiasını gündeme geldi.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.