DÜNYANIN EN GÜVENLİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİ AÇIKLANDI

DÜNYANIN EN GÜVENLİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİ AÇIKLANDI

Havacılık web sitesi AirlineRatings.com, dünyanın en güvenli 10 havayolu şirketi ile ilgili yıllık listesini yayınladı.

Bir kez daha, Avustralya havayolu Qantas zirvedeki yerini aldı.

Editör Geoffrey Thomas, Qantas’ın güvenlik yenilikleri ile sektördeki liderliğini sürdürdüğünü ve 1995 yılında özelleştirilen havayolu firmasının hâlihazırda en genç filoya sahip firma olduğunu belirtti.

Thomas, en iyi fiyat açısından Qantas Havayolları’nın sektörün temel ölçütü olduğunu ve geçtiğimiz 60 yıl içerisinde havayolu güvenliğinde hemen hemen tüm geniş çaplı ilerlemelerin öncüsü olduğunu dile getirdi.

Alfabetik sıraya göre ilk 10 içerisindeki diğer şirketler ise şu şekilde:

Air New Zealand, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Lufthansa ve Singapore Airlines.

Thomas, “İlk 10 içinde yer alan en güvenli havayolu şirketlerinin her zaman güvenlik yeniliklerinde ve yeni uçakların piyasaya sürülmesinde öncü olduklarını” belirtti.

Değerlendirme sistemi, havacılık yönetim organları tarafından yapılan denetimleri göz önünde bulundurmakta. Aynı zamanda, havayolu şirketlerinin operasyonel geçmişlerini, olay kayıtlarını ve operasyonel başarılarını incelemekte.

449 havayolu şirketi içerisinde 149 tanesinin yedi-yıldızla ifade edilen “en iyi güvenlik derecesine” sahip olduğunu gözlenmekte.

Ayrıca bu yıl web sitesinde, 2015 yılı açısından ilk 10 sırada yer alan en güvenli ve düşük maliyetli havayolu şirketlerinin bir listesi de yer almakta.

Bunlar alfabetik sıra ile:

Aer Lingus (İrlanda), Alaska Airlines (ABD), Icelandair (İzlanda), Jetblue (ABD), Jetstar (Avustralya), Kulula.com (Güney Afrika), Monarch Airlines (İngiltere), Thomas Cook (İngiltere), TUIfly (Almanya) ve WestJet (Kanada).

Thomas; “Düşük maliyetli taşıma şirketlerinin aksine bu havayolu şirketlerinin hepsi Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin sıkı operasyonel güvenlik denetimlerinden geçmeyi başarmışlardır ve mükemmel güvenlik siciline sahiplerdir” şeklinde görüş bildirdi:

“Düşük ücret, düşük güvenlik anlamına gelmez.”

Her 1.3 Milyon Uçuşta 1 Ölümcül Kaza

Listenin yayınlanması havacılar açısından son derece hassas bir zamana denk gelmekte.

2013’ün küresel havacılık tarihinin en güvenli yıllarından biri olmasına rağmen 2014 yılı, gündemde yer almış birtakım havayolu kazaları sebebiyle ölümlerin meydana gelmesi sebebiyle havacılık tarihindeki en kötü yıllardan biri olarak kabul edilmekte.

Site, 2014 yılında toplam 986 kişinin öldüğü 21 ölümcül kazanın meydana geldiğini ve bu rakamın 10 yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu ifade etmiştir.

Ancak Cenevre merkezli Uçak Kazaları Arşiv Bürosu (BAAA), pozitif yönden bakıldığında 2014 yılında sadece 111 kazanın meydana geldiğini ve bu rakamın 80 yılı aşkın bir süreden daha düşük olduğunu bildirmiştir.

Dünya üzerinde 111 kazanın meydana geldiği en son yıl 1927 yılıydı.

Küresel havacılık danışmanlık grubu Uluslararası Havacılık Bürosundan analist Kane Ray ise şu ifadede bulundu: “Meydana gelen çok sayıda uçak kazasını düşündüğünüzde, uçmak bugün daha güvenlidir. Bununla birlikte, gökyüzünde daha çok uçak vardır. Bu yüzden doğal olarak toplam sayı önceki yıllardakine eşit gibi görünebilmekle birlikte bazı afet kategorilerinde daha da yüksek olabilir.”

Rapora bakıldığında, 2014 yılında havayolu şirketlerinin dünya genelinde gerçekleştirmiş oldukları toplam 27 milyon uçuşta 3,3 milyar yolcu taşıdıkları görülüyor.

50 yıl öncesine baktığımızda havayolu şirketlerinin sadece 141 milyon yolcu taşıdıkları zamanlarda 1,597 kişinin ölümüne yol açan 87 kaza meydana geldiği dikkat çekiyor. Bu rakam bugünkünün %5’ine denk gelmekte.

“Diğer bir nokta ise 2014 yılında meydana gelen ölümcül kazaların sayısı 21 idi, yani her 1.3 milyon uçuşta bir. Geçen yılki kazalardan ikisi – MH370 ve MH17 – yakın çağda görülmemiştir ve 537 cana mal olmuşlardır.”

Mart ayında, Malezya Havayolları’nın 370 uçuş nolu uçağı 239 yolcusu ile birlikte Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken havada kaybolmuştu. Uçağın Hint Okyanusu’nda bir yerde olduğuna inanılmakla birlikte, yaklaşık 10 ay sonra dahi MH370 bulunamadı.

Temmuz ayında, Malezya Havayolları’nın 17 uçuş nolu uçağı Ukrayna’nın doğusunda vurulmuş ve uçaktaki 298 yolcu hayatını kaybetmişti.

Malezya Havayolları, listede yer alan 7 kategori içinde beşinci sırada yer almakta.

162 yolcusu ile 28 Aralık tarihinde Java Denizi üzerinde QZ8501 uçuş nolu uçağının düşmesinin etkisinde olan AirAsia Endonezya yedi kategori sıralaması içinde dördüncü sırada yer almakta.

AirAsia daha önce ölümcül kazasının hiç olmadığı kusursuz bir güvenlik siciline sahipti.

Dünyanın En Güvenliksiz Havayolu Şirketleri

AirlineRatings.com, bir havayolu şirketinin yolcu ve/veya görevli mürettebatların ölümüyle sonuçlanan bir kaza geçirmesi durumunda otomatik olarak şirketin bir yıldız kaybedeceğini ve bunun da düşük bir güvenlik sıralamasına sebep olacağını ifade etmekte.

Web sitesi, kendi sıralama sistemini açıklayan şu ifadeye yer vermekte: “Ölümlerin yer aldığı bir kaza olay tarihinden itibaren 10 yıl boyunca bir yıldız azaltımına sebep olur”.

Site tarafından incelenen 449 havayolu şirketi içinde yaklaşık 50 tanesinin üç yıldız veya daha azına sahip olduğu gözlenmekte. Güvenlik açısından sadece bir yıldıza sahip dört havayolu şirketi bulunmakta.

Kazakistan’ın Scat Havayolları ve Afganistan’ın Kam Air şirketlerinin iştiraki olan Tara Air ve Nepal Airlines bunlardan ikisi.

Bu dört havayolu şirketinin hepsi Avrupa Birliği içinde uçuşu yasaklanan havayolu şirketleri listesinde yer almakta.

Amerika Birleşik Devletleri, havayolu şirketlerini ayrı ayrı kara listeye almamakta, ancak kamuoyuna ülkelerin listesini açıklamakta ve uluslararası havacılık güvenliği standartlarını yerine getiremeyenleri yargılamaktadır.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Flight safety
4 yıl önce

Ticari bir haber! Dünyada hiç bir güvenilirlilik sıralaması alfabetik sıraya göre yapılmaz.

my
4 yıl önce

en güvensizi de thy olmalı. gün geçmiyor ki ya kuyruğunu ya motorunu ya kanadını piste çarpmasın.