Dünyanın en güçlü pasaportları belirlendi: Türkiye…..

Dünyanın en güçlü pasaportları belirlendi: Türkiye…..

Türkiye 2014 yılında 38’inciliğe kadar yükselmişti…

Henley Pasaport Endeksi’ne göre dünyanın en güçlü pasaportlarını sıraladı. Japonya ve Singapur ilk sıralarda yer alırken Türkiye ise 112 destinasyon ile 52. sırada kendine yer buldu.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) özel verilerine dayanılarak araştırma yapan Henley Pasaport Endeksi’ne göre dünyanın en güçlü pasaportu Japonya ve Singapur.

190 ülkenin vizesinden muaf olan Japonya ve Singapur’u 188 ülke ile Finlandiya, Almanya ve Güney Kore takip ediyor. 3. sıradaki Danimarka, İtalya ve Lüksemburg vatandaşları 187 ülkeye, Fransa, İspanya ve İsveç vatandaşları ise 186 ülkeye serbestçe girebiliyor.

199 pasaport ve 227 istikametin değerlendirildiği sıralamanın en sonunda 25 ülke ile Afganistan var. Irak 27, Suriye 29, Somali ve Pakistan 31, Yemen 33, Libya, Filistin ve Sudan vatandaşları ise 37 ülkeye kolayca girebiliyor.

Vizesiz seyahat liginde Türkiye ise 112 destinasyon ile 52. sırada kendine yer buldu. Türkiye geçen yıl 51’inci sıradaydı. 10 yıl önce listede 42. sırada yer alan Türkiye, 2014’te 38’nciliğe kadar yükselmişti. Ancak o tarihten sonra hızla kan kaybeden Türkiye, ertesi yıl ani bir düşüşle 12 basamak gerileyerek 50. sırada yer aldı. (T24)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
pasaport !
9 ay önce

Japonya,Kore ve Rusya hariç hiçbir gelişmiş ülkeye vizesiz gidemiyoruz,vize almak için ortakları vize aracı kurumlarınca kendi ülkemizde soyuluyoruz,vize verilmeyince paramızı alamıyoruz,gizli kalması gereken ticari
özel bilgilerimiz ellerine geçiyor kimsenin umrunda değil buna karşı çoğu avrupa ülke vatandaşlarını sadece kimlikle ülkemize sokup,9 ay kalmalarına,vergisiz ev,arsa almalarına izin veriyoruz ! Bir ülke pasaportu kadar güçlüdür !

AfAUnknownFleet
8 ay önce

valla torpilim sagolsun önce gm de çalıştım simdi akademideyim zaten 10 ay oldu aşağı yukarı simdi corlu taraflarinda takiliyoruz biraz çalışırız borcu oder miyiz bilinmez orası bana kalsın ama lisansı alır almaz daha once de gittigim avustralyaya kacmak orda iş bulmak oranın pasaportuna sahip olmak en büyük rüyamdır memleket balıkesire selam olsun