DİKİNE KALKIŞ YAPAN İŞ JETİ

DİKİNE KALKIŞ YAPAN İŞ JETİ

Dünyanın ilk dikey kalkış yapma özelliğine sahip (VTOL- vetical take of and landing) iş jeti üretim projesinde yeni bir aşmaya gelindi. Üretici, uçağın geliştirilmesinde yapılacak yatırımlara ilgiyi arttırmak için, sıra dışı bir karar alarak kitle fonlaması (crowdfunding) uygulayacağını açıkladı.

Uçak, 6 koltuklu, üç tane gömme pervaneyi çeviren iki turboshaft motora sahip olacak. Bu dizaynı ile uçak yerden dikine havalanıp iniş yapabilecek. Uçak havalandıktan sonra yatay harekete başlaması için kanatlara monte durumdaki motorlar yataydan dikeye dönecek.

Toplam ağırlığın 10 bin librenin altında olacağı uçak, 400 mph’a (350 kt.) ulaşacak.

Bir pilot ve beş yolcu olarak toplam 6 kişiyi taşıyacak uçak fly-by-wire teknolojisine sahip olacak ve yapısında da karbon-fiber teknolojisi kullanılacak. Üretici, motor ve diğer önemli sistemlerin üretimi konusunda rol alabilecek potansiyel firmalarla görüşmelere başlamış durumda.

Üretici (XTI) yaptığı açıklamada, ilk etapta 15 milyon dolarlık bir kaynağa ihtiyaç duyacağını açıklamakla birlikte, kitle folaması yönteminin de projeyi küçük yatırımcılara açacağı için önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

Uçağın, sertifikalandırmak için birkaç yüz milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Uçağın proje başlangıcından 2-3 yıl sonra ilk prototipinin uçmaya başlayıp, sonraki dört yıllık süreçte de sertifikasyon işlemlerinin tamamlanacağı tahmin ediliyor.

 

 

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.