Bugün DC-10 kazasının yıldönümü

Bugün DC-10 kazasının yıldönümü

Bugün, Türk Sivil Havacılığının en büyük uçak kazasının yıldönümü.

346 yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiği kazada THY’nin TC-JAV tescilli DC10 ‘Ankara’ yolcu uçağı, Paris-Orly Havalimanı’ndan kalktıktan sonra düşmüştü.

Tarihler 3 Mart 1974’ü gösteriyordu. Türk Hava Yolları’nın (THY), TC-JAV tescilli DC10-10 tipi yolcu uçağı Ankara – İstanbul – Paris – Londra seferini yapacaktı. Uçuş ekibi, Kaptan Pilotlar Oral Ulusman, Nejat Berköz, Uçuş Mühendisi Erhan Özer, Kabin ekibi Hayri Tezcan (kabin amiri), Rona Altınay, Gülay Sönmez, Sibel Şahin, Fatma Barka, Semra Hıdır, Ayşe Birgili, Nilgün Yılmazer ve Teknisyen Engin Üçok’tan oluşuyordu.

TK 981 uçuş sayılı seferde uçak Ankara’dan önce İstanbul’a geldi. Buradan az sayıda yolcusu ile havalandı. DC10, öğlen saatlerinde Paris-Orly Havalimanı’na indi.

Bu sırada Fransa-İngiltere arasında yapılan rugby maçını Paris’te izleyen İngiliz yolcular havalimanına dönüş için gelmişti. Ancak BOAC (British Overseas Airline Company) havayollarının pilotları grev yapıyordu. Dönüş bileti bulabilmek çok zordu.

THY’nin boş uçağı, İngiliz yolcular için büyük bir şanstı. Uçağın biletleri kısa sürede satıldı. Uçak kalkış için hazırlanırken bavullar kargo bölümüne yerleştirildi. Yer hizmetleri görevlilerinden biri olan Cezayirli bir işçi, DC10’un kapısını İngilizce bilmediği için uyarıyı okumadan zorlayarak kapattı. Kapının demir menteşeleri eğilmişti.

LONDRA’YA GİDECEKTİ

Paris Orly Havalimanı’ndan uçak 335 yolcu ve 11 mürettebatıyla havalandı. DC10 buradan yolcularını Londra’ya götürecekti.

Uçak kalkıştan bir kaç dakika sonra yerdeki radarda 7000 metre de önce ikiye ayrıldı bir parçası geride kayboldu diğer parçası ise devam ederek kayboldu.

Daha sonra dinlenilen CVR (Cockpit Voice Recorder-Kokpit Ses Kayıt) yani kara kutu kayıtlarına göre kalkıştan bir kaç dakika sonra kabinden büyük bir patlama sesi geliyor ve pilotlar 77 saniye boyunca komutlarına cevap vermeyen bu uçağı kontrol etmeye çalışıyorlar ama başaramıyorlardı. Kaptan Pilot Nejat Berkoz’un çabaları yetersiz kalıyordu.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

DC10 uçaklarının kargo kapısı bir mühendislik hatasına sahipti. Bu kapılar düzgün kapanmıyor ve havada açıldıklarında facia kaçınılmaz oluyordu. İngilizce bilmeyen Cezayirli yer hizmetleri görevlisi   DC10’un kapısında İngilizce olarak yazan kapatma uyarılarını okumadan zorlayarak kapattığı kapı basınçlı irtifaya ulaştığında havada açılmıştı. Oluşan patlamanın etkisiyle en arkadaki 2 adet 3lü koltukta oturan 6 kişi 7 bin metre aşağı düşmüş ve asıl enkazın 16 kilometre gerisinde bulunmuştu.

Uçak bundan sonra kapıyla beraber yok olan hidrolik kabloların yokluğunda 7 bin metreden saatte neredeyse 820 kilometre/saat hızla yere doğru yönelmişti. Uzun süre kokpitte debelenen kaptan pilot son anda motorlarda ki hızı maksimuma getirip uçağı kanat gerisinde ki kontrollerle düzleştirmeyi başarmış ama bunu yaptığında uçak yere 100 metreden az bir mesafede hızını kesmeden yere doğru dalıştaydı.

Uçak Paris’in kuzeyinde ki Ermenonville ormanının orta yerine saatte 960 kilometre ile çarpmış, tam anlamıyla paramparça olmuş ver enkazdan geriye en korkunç savaşlarda bile görülemeyecek bir manzara çıkmıştı.

Bu olaydan sonra DC-10 tipi uçakların kapı bölmeleri tamamen değişti. o güne kadar dünya sivil havacılık tarihinin en büyük kazasının bu kanlı kayıp rekoru 3 sene sonra 27 mart 1977 tarihinde Santa Cruz’da Tenerife de bir PanAm 747 ve KLM 747’nin pistte kafa kafaya çarpışmasıyla 636 gibi korkunç bir sayıyla kırılacaktı.

 

 

 

 

 

 

Kazada ölenlerin anısına yaptırılan anıt

 

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ahmet

Sefa Bey; hem o yılları yaşamış hem de bu işin uzmanı olarak şu Mubin Said denilen hadsiz eziğe gerekli cevabı verir misiniz?

mubin

Benzer kapak kopma olayı bu kazadan önce abd’de yaşanmiş, pilot 10 bin metredeki uçağı (dc 10) guvenli şekilde indirmeyi basarmisti. Bu olaydan sonra bir bülten yayınlanarak uçağın kapak tasarıminin.hatali.olduğu hava yollarina bildirililmişti. Ve tahmin edin bizim türkler bunu ciddiye almış mıdır?…