‘Dağ ne kadar yüksek olursa ona göre bir yol bulunur’

‘Dağ ne kadar yüksek olursa ona göre bir yol bulunur’

 

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Kanal 7’de katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Yerli motor çalışmalarına başlandığını belirten Demir, Atak ve Gökbey’in motorlarının 2 yıl içerisinde teslim edileceğini belirtti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in açıklamalarından önemli başlıklar;

S-400’LER VE ABD’NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ

Çözüm için belli bir diyaloğun olması gerekiyor. Bununla ilgili belli bir irade ortaya kondu. ABD almayın alırsanız aktive etmeyin gibi açıklamalar geldi. Endişelerin anlaşılması için diyaloğun olması gerektiğini söyledik. Biz endişelerin giderilmesi için adımlar attık. ABD son dönemde biraz daha diyaloğa açık bir hale geldi. ABD ile gerilimden yana değiliz. Bu süreçte müttefiklerimizin endişelerini giderebiliriz.

ANKARA’DAKİ S-400 TESTLERİ

Biraz abartıldı o haber. Malum sistemin kurulum işlemleri devam ediyor. Testler bunun bir adımıydı. Kurulum işlemleri devam edecek. Türkiye tarafı aktif hale getirmeyeceğiz demedi. Bir süreç var, bunun tamamlanma ve eğitim süreci var, bu da Nisan’dır. Biz kimseye bekliyoruz demedik.

YAPTIRIM BEKLENİYOR MU?

Yaptırım gelmemesi için Türkiye bütün kanalları açık tutuyor. Yaptırım gibi bir adımın müttefiklik çıkarlarına karşı olacağı söylüyoruz. Olursa ise; Türkiye Barış Pınarı Harakatı ile de gördük, Türkiye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bu durumlar yabancı ürünlerin listesini çıkarmaya ve yerlileştirme hamlemizi hızlandırmaya yarıyor. Türkiye hiç bir zaman çaresiz kalmaz. Şunu geçtik; Türkiye’yi sıkıştırırız, Türkiye geri adım. Bunun böyle olmadığını ve olmayacağını gösterdik.

OLASI BİR YAPTIRIMDAN SAVUNMA SANAYİ NASIL ETKİLENİR?

Öncelikle başta belirttiğimi söyleyeyim, biz kendi ülke çıkarlarımız neyse ona göre adım atıyoruz. Biz ABD’nin endişelerini gidermeye hazırız. İnadına bize ambargo uygulayın diye bir tavrımız olmadı. İran yıllardır ambargo altında ama sonuç olarak her türlü sistemi bulmayı başardı. Ne demişler dağ ne kadar yüksek olursa ona göre bir yol bulunur. Türkiye bu özgüvene sahip. O dağ elbet aşılır.

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘ERDOĞAN AİLESİ SAVUNMA SANAYİNİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR’ SÖYLEMİ…

Öncelikle şunu söyleyeyim, Siyasetin savunma sanayini diyaloğu dışına çıkarması gerekiyor. Savunma sanayii siyaset malzemesi yapılmaması gerekiyor. Burada bir motivasyon var buna yazık oluyor. Ben bu aileyi yıllardır tanıyorum, AKINCI daha dün uçuşunu yaptı. Bu oyun değiştirecek bir uçak, Çok ağır silahlarla donatılabilecek. Dünyada bu tür başka bir uçak yok. Bu ailenin dünür olmaktan önce yapığı çalışmaları da biliyoruz. Bu ailenin yaptığı fedakarlığı da biliyorum.

Savunma sanayinde 2002’de 60 şirket vardı şu an 1500 şirketi buldu. Burada tank falan yapılmıyor, sadece bakım yapılıyor. Birinci anabakım tesislerine bakacak olursak, kimseye satılan bir şey yok. Tesis devletin, arazi devletin..

Savunma sanayi polemik konusu yapılmasın. Biz teknik konuşmak istiyoruz. Bizim yaptığımız eksikler varsa bunlar gündeme getirilsin. Türkiye’nin geleceği için tedbirleri dinlemeyi isteriz. Bu noktadaki her eleştiriyi dinlemeye dünden razıyız.

TSK’NIN SIRLARI KATARLILARA SATILIYOR İDDİALARI

Yapılan iş belli, çalışanlar aynı çalışan, çalışanlar devletin işçisi. Şirket Türk şirketi, yanlış bir algı var, yabancı payı var diye tavır koymak doğru değil. Burada bir güvenlik sorunu yok. BMC’nin ürünleri sahada ve kullanıcıların memnuniyeti ortada.

Savunma sanayi milli bir mesele buna milli olarak bakmak gerektiğine inanıyoruz.

SAVUNMA SANAYİNDE GELİNEN SON DURUM

Şu anda 100’ün üzerinde ar-ge projemiz var. 700 proje içinde uçak gibi büyük projede var. Yerlileştirme alanında ürünlerin listesini çıkartıyoruz. Bir taraftan alt sistemleri ve teknolojiler diğer taraftan da platformlar var. Sektörün ihracatı ise 250 milyon dolardan 2,5 milyar dolara çıktı. Türk savunma sanayi olarak fuarlarda boy gösteriyoruz ve algı oluşturmaya çalışıyoruz. İhracat süreci iğneyle kuyu kazmaya benziyor. Bu alanda algı oluşturmuş bir kaç ülke var. Bizim ürünlerimiz sahada gözüktükçe ürünlerimizin kalitesi ortaya çıkıyor ve bu algı değişiyor. Biz 2023’e kadar bu rakamları 10 milyar dolar civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Platformla bunu sağlamak mümkün, Pakistan’la gemi üzerine anlaşma yapıldı. Bu büyük bir anlaşma oldu. Sadece MİLGEM satmıyorsunuz burada diğer sistemler ve bakım işleri de var. Sadece bakım onarım da değil güncellemerle bir para kazanıyorsunuz. Biz anlaşma yaptığımız ülkelere kazan-kazan politikası ile yaklaşıyoruz. Biz ürünlerimizin arkasındayız.

YERLİ MOTOR ÜRETİMİ

Pakistan’a ATAK satamazsınız diye bir cevap gelmedi henüz. Başvuru var sonuç daha çıkmadı. Motor konusu gündeme geldiğinde Türkiye bu alanda da özgüveni yüksek olmalı. Motor çalışmalarına başladık, Bir savaş uçağı motoru konuşuyorsanız bu 8 yılı bulabiliyor. Birçok çeşit motor üzerinde çalışıyoruz. Jet motoru, İHA motoru, tank motoru gibi 6-7 alanda motor çalışması yapıyoruz. Bir kısmı bitti son testleri yapılıyor teslim tarihi yaklaşıyoruz.

Hem ATAK hem GÖKBEY’in motor yapımları ve tasarımları devam ediyor İnşallah bunlar 2 yıl sonra helikopterlerimize verilecek.

İrade ve kararlılık. En önemli nokta bu. Birçok süreç yarı yolda kalmış. Bir şekilde teknik olarak emeğini koyan insanların önünün nasıl önünün tıkandığını biliyoruz. Yıllardır birçok proje ilerlemedi. Buradaki en büyük fark kararlılık ve öz güven melesi. Biz her kesimden önerileri bekliyoruz.

YERLİ UÇAKTA SON DURUM

Milli Muharip Uçağı çok iddialı bir proje. TUSAŞ’ın özgün ürünlere küçük uçaklarla başladı. Şu anda Hürkuş var. Milli Muharip Uçağı F-22 ve F-35 karışımı diyebiliriz. F-35 krizi sonarsı süreci hızlandırdık. Uçağımız 5. nesil bir uçak olacak. Dünyada 5. nesil uçak üretimine çalışan fazla bir ülke yok. Bu tür projelerin en önemli özelliği yatırdığını 1 dolara 2 3 dolar geri alıyorsunuz. Burada üretilen her şey çarpan etkisi yapıyor.

Kaynak: Haber7

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
katar
8 ay önce

Hediye uçak aldığın adama herşeyini satarsın tabii ki…Onlardan ve İngilizlerden başka bize borç veren yok babalarının hayrına değil ya.

at bakalım nereye kadar
8 ay önce

Bahsettiğin yerli ve milli jet,uçak vs hangi yetişmis insan,bütçe,ham madde,teknoloji,eğitim kalitesiyle ile yapacaksın? İnsanları birbirine düşman ettiniz,namaz kılıyor,kılmıyor diye ayırdınız,bilim adamlarını ülkeden kaçırdınız. Abd izin vermezse atak’ı kime satacaksın? Abd’ye kaç kere geri adım attınız hala atıyorsun. İran da biz de batıya,icatlarına,paralarına muhtacız acı ama gerçek. Ülkede ne kadar kamu kurumu varsa hazineye devrediliyor,ekonominin hali ortada. Türkiye patenti kendine ait ne yapıyor da böyle yüksek teknoloji,bilgi,bütçe isteyen şeyleri yerli ve milli diye yapacak? Madem öyle niye 17 yıl önce başlamadınız bu işlere de koltuk sallanınca başladınız? Yıllar önce 29 ekim 2019’da milli uçak göklerde olacak diye elinde biniş kartıyla poz… Devamını oku »

ismail !!!
8 ay önce

Türkiye’nin nasıl geri adım attığını Almanya’ya verilen ihalesiz işlerde gördük. Bu ülkenin başı Almanya ile aramız siyasi olarak kötü olabilir ama bu ticaretimizi etkilememeli,damat Almanya ile barışma için enerji işini onlara verdik,turizm bakanı Alman dostlarımızı ülkemize bekliyoruz demedi mi? Trump bir tivit attı rahip serbest kalmadı mı,mektup yolladı hemen ayağına gidilmedi mi? Bunlar geri adım değil mi? İran’a yıllardır ambargo var hali ortada halkı perişan ambargo kalksın diye yırtınıyor aynısı bize olursa İran’dan beter oluruz. 500 milyar dolar dış borç var,paralar betona yatırıldı,ekonomi bitik,ithalat,döviz rekor kırıyor o yüzden de ambargo olmasın diye ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ayrıca damat’ın ailesi akp’den önce… Devamını oku »

atmasyon
8 ay önce

Koy postayı motor için izin vermeyen abd’ye niye koyamıyorsun? Sen demiyor muydun helikopter motoru için Fransa ve Polonya’da motor bakıyoruz diye hani? Madem yerli yapacaksın niye ingilizlerle ortaklık anlaşması yapıyorsun? Lockheed 50 yıldır uçak yapıyor,altyapısı,mühendisi,parası,ekipmanı herşeyi var F35 raptor projesi için 60 milyar dolar ayırdık gerekirse 200 milyar dolara çıkacağız diyor biz ülke olarak 15 milyar dolar dış borç bulamıyoruz,ampul yapamayan,dışa bağımlı ülkeyiz,en basit şey bile Çin malı ,mmu maketi bile Almanya’da yaptırılıyor ama yerli ve milli uçak,jet,helikopter,motor,gemi yapıyoruz veya yapacağız,yersen.