CNN TÜRK’ÜN USTA KALEMİ HABERİMİZE ATIFTA BULUNDU

CNN TÜRK’ÜN USTA KALEMİ HABERİMİZE ATIFTA BULUNDU

CNN TÜRK’ün usta kalemlerinden Reha Erus’un dünkü yazında, uçaklarda polis yerine sağlık görevlisi bulunması konusuna değinerek haberimize atıfta bulundu.

Hemen hemen bir çok kesimden gelen tebrik mesajlarının yanı sıra okurlarımızın en çok yönelttiği soruların başında “Yeteri kadar sağlık personeli yokken uçaklarda nasıl sağlık memuru olabilir?” oldu. Bu sorunun cevabı da aynı yeterli sayıda bulunmayan polis memurlarının işe alım ve eğitim süreleri gibi uzun vadede TIBBİ UÇAK MEMURU sıfatı ile personel yetiştirilmesi, tıp fakülteleri bünyesinde yeni sağlık meslek yüksek okulları açılması ile ya da hali hazırda henüz uzmanlığını almamış tıp fakültesi öğrencilerinden kaynak sağlanmaya başlanmalı ve bu alanda uzmanlaşmaya gidilmelidir.

Milli bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nın ne yazık ki kabin memurluğu için toplam eğitim süresi 45 gün.  Acil müdahale gerektiren durumlarda da panik haliyle herhangi bir girişim sağlanamıyor. Bunu zaman zaman haberlerimizden de takip ediyorsunuz. https://www.airlinehaber.com/thy-ucusunda-yolcunun-hayati-kurtarildi/ Ayrıca Milli gururumuz Türk Hava Yolları’nda bu tür eğitimlerin yetersiz olduğunu bir kenara koyup, kendilerine rakip bile görmedikleri havayolu şirketinde kabin amirlerine PİLOTAJ EĞİTİMİ dahi verildiğini hatırlatmakta yarar var. Bu bağlamda eğitimden gelen Kabin Hizmetleri Başkanı’nın bir kez daha eğitim seviyelerini gözden geçirmesi ve eğitim programlarını revize etmesinde fayda olacaktır.

Şans eseri uçakta bulunan doktorlar sayesinde hayata tutunan bir çok yolcu var. Ancak uçaklarda bulunması istenen polis memurları sorunlu yolculara dahi müdahale etmeyecekken hangi tehditler için görev yapacakları ayrı bir soru işareti. Rapor edilen bir terör olayı var mı? sorusunu burada sormamız gerekiyor.

Reha Erus’un CNN TÜRK’teki yazısı;

Uçakta polis mi doktor mu?

Uçaklarda güvenlik için bundan böyle iki polisin seferlerde görev alması kararı üzerine etkin sivil havacılık sitesi Airline Haber bir tartışma başlattı.

Airline Haber zaten sıkı bir güvenlik kontrolünden sonra kabine alınan yolcuların polisten daha çok doktora ihtiyaca olduğunu belirterek ve insan sağlığının her şeyden önce geldiğini öne sürerek “Keşke uçaklarda polis yerine doktor olsa” yorumunda bulundu. Resmi olarak sadece EL AL İsrail Hava Yolları kabinde silahlı güvenlik görevlileri bulunduruyor.

THY’nin bir süre önce 600 adet doktor kit çanta alımı için ihale açtığını hatırlatan Airline Haber, kabin amirlerinin 45 günlük bir sağlık eğitimi aldıklarını ve bunun yeterli olmayabileceğinden söz ediyor.

Sürekli uçan bir yolcu olarak kabinde sık sık memurların acil sağlık durumlarında yolcular arasında bir doktor olup olmadığı anonsunu yaptığına tanık oluyorum. Bu demek ki kabin memurlarının en az 10 bin metre yükseklikte hastalanan bir yolcuya müdahale edememesi ve olası bir doktor yolcudan yardım beklemesin gerektiriyor.

Geçen yıl Emirates Havayolları ile İstanbul’dan Dubai’ye uçuyordum. Karşı yan koltukta oturan bir erkek yolcu aniden bayıldı. Erkek kabin memurlarından biri hemen hastalanan yolcunun yanına geldi muayene etti. Üst dolaplardan acil doktor kit çantasını indirdi. Bütün bunlar yaşanırken ben kabin memuruna “Neden doktor anonsu yapmıyorsunuz?” diye sordum. Bana Türkçe yanıt verdi. Biz Emirates’in kabin memurları öncelikle sağlık eğitimi alıyoruz. ‘Emirates’te kabinde doktor ihtiyacımız olmaz. Çünkü biz o yolcu, doktor kadar bilgi sahibi olmak zorundayız. Ayrıca kabinde steril küçük operasyonlar bile yapabiliriz”  yanıtını verdi. Kabin memuru Türk’tü. İlk müdahaleyi başka bir kabin memurunun yardımıyla yaptı. Hasta kendisine geldi ve Dubai’ye kadar gözetim altında yolculuğa devam etti.

Sanırım özellikle deniz aşırı ve uzun yolculuklarda kabinde bir doktorun bulunması daha yararlı ve mantıklı. Bugün sivil havacılıkta havalimanına girerken başlayan emniyet önlemleri, X-Ray’den en az iki kez geçilmesi, bavulların taranması, üst aranması ile kabinde silahlı polis bulundurmayı sadece olası sarhoş olup olay çıkartanları kontrol altına almak için düşünülebilir. O tür yolcular için zaten kabin memurları hazırlıklı. Plastik kelepçeler diğer yolcuların yardımıyla da takılabiliyor.

Tartışmaya dönersek bence kabinde doktor bulundurmak, silahlı polis bulundurmaktan çok daha sağlıklı. Son yıllarda yapılan analizlerde kabinde terör olayı riski hemen hemen sıfır. Bu bakımdan THY’nin aldığı bu karar tekrar gözden geçirilmeli.       

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.