ÇİN’İN YENİ XIAN Y-2O MODELİ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

ÇİN’İN YENİ XIAN Y-2O MODELİ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

 

Çin yeni bir Y-20 versiyonu görücüye çıkmaya hazır

Xian Y-20 modeli uçağın yeni versiyonu, 4 motorlu tip uçağın tam da Wuhan’daki Korona virüsü salgınına karşı düzenlenen yardım operasyonuyla ilişkilendirilebilir.

Teng Hui’nin Global Time için vermiş olduğu bir demece göre; halihazırda zaten nakliye ve havada erken uyarı (AEW) planlanan uçak için bir de tanker versiyonu planlandı. Teng Hui, Çin Hava Kuvvetlerinde bir Alay komutanı ve aynı zamanda da bir Y-20 pilotudur.

Xian Y-20 modeli uçaklar şimdilerde her ne kadar dört adet Soloviev D-30KP-2 motoruyla donatılsa da eldeki bilgilere göre yerli bir motorun (Shenyang WS-20) üretimine kısa sürede başlanması bekleniyor.

“Y-20 kargo uçağının, Y-20 hava tankeri Y-20 AEW gibi versiyonları var” diyen Teng Hui konuşmalarına ”İnanıyorum ki çok da uzak olmayan bir gelecekte bizim Y-20 hava tankerimizi savaş alanlarında görülebilecek”. diyerek devam etti.

Global Times’ta verilen ek bilgilere göre, Y-20 tanker versiyonu, 90 tona kadar yakıt taşıyacaktır. Bu rakam,hali hazırda daha ufak olan H-6 uçaklarının eğitim görevleri için taşıdığı toplam yakıt miktarının 3 katı kadardır.

Büyük olasılıkla da Y-20  AEW versiyonundan daha önce sahaya çıkması bekleniyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments