Çin’in uçak gemisi Güney Çin Denizi’ne ilerliyor

Çin’in uçak gemisi Güney Çin Denizi’ne ilerliyor

Çin’de bugün yaşanan teknoloji ve askeri gelişmeleri derledik; İlk yerli yapım uçak gemisi Güney Çin Denizi’ne ilerliyor. Çin’in ilk yerli buz kıran gemisi Xuelong 2’nin Güney Kutbu yolculuğu sürüyor. Çin’in uzay istasyonu 2022’de hizmete geçecek…

Çin’de bugün yaşanan teknolojik ve askeri gelişmeleri sizin için haberimizde derledik. Haberimize Xuelong 2 yani Çin’in ilk yerli üretim olan buz kıran gemisi ile başlayalım. ABD ve Rusya’ya karşı kutuplardaki etkisini artırmak isteyen Çin hükümeti ilk yerli üretimi olan buz kıran gemisi Xuelong 2’nin Güney Kutbu’na yolculuğu sürüyor. Xinhua ajansındaki habere göre, Xuelong 2’nin Antarktika’ya ilk seferi başladı. People’s Daily China sitesinin Twitter hesabından da Xuelong 2’nin yolculuğundan fotoğraflar paylaşıldı. Gemi Antarktika Okyanusu’nda ilk defa yüzen bir buzdağından geçti.

İLK UZAY İSTASYONU 2022’DE

Uzaydaki varlığını da her geçen gün artırmak için adımlar atan Pekin yönetiminin ilk uzay istasyonuyla ilgili de bugün önemli açıklamalar yapıldı. ABD, Rusya ve Avrupa’nın ortaklaşa kullandığı Uluslararası Uzay İstasyonu’nun misyonunun yakında bitecek olmasından dolayı Çin’in kuracağı uzay istasyonu gökbilimi araştırmaları için kritik önemde olacak. 100 tonluk 3 astronot kapasiteli Çin üretimi uzay istasyonunun 2022’de hizmete geçmeye başlayacağı açıklandı.

SAVAŞ GEMİSİ TARTIŞMALI SULARDA

Donanma alanındaki gelişmelerle başta ABD olmak üzere Batı’nın kaygılanmasına neden olan Çin’in ilk yerli üretimi olan savaş gemisinden de bugün fotoğraflar paylaşıldı. Çin basınındaki detaylara göre uçak gemisi Tayland Körfezi’ni geçerek, rutin görevler kapsamında Güney Çin Denizi’ne doğru ilerliyor. Güney Çin Denizi üzerindeki egemenlik iddiaları nedeniyle Çin ile birçok ülkeyi karşı karşıya getiriyor. (ÇinHaber)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör