Çin devlet başkanı Xi Jimping Boeing’i ziyaret etti

Çin devlet başkanı Xi Jimping Boeing’i ziyaret etti

Çin devlet başkanı Xİ Jinping, dünkü Amerika ziyaretinde Boeing üretim fabrikasını da ziyaret etti. Ziyaret esnasında Boeing ile yapılan bir çok anlaşmadan bahseden devlet başkanı, bu anlaşmaların iki ülke arasındaki karşılıklı çıkarları güçlendireceğini söyledi.

Boeing’ten 38 milyar dolar değerinde 300 dar ve geniş gövdeli uçaklar  alınacağını duyuran devlet başkanı, anlaşmaların Boeing ve Çin’in havacılık endüstrinin gelecekte yapacakları ortaklıkları da içerdiğini söyledi.

Çin cumhurbaşkanı Xi, beraberinde Boeing üst yönetim kadrosuyla birlikte 787 Dreamliner’in son montaj aşamasının yapıldığı tesisleri ve Çin tedarikçilerin Boeing için ürettiği parçaların bulunduğu tesisleri gezdi. Boeing çalışanlarıyla da görüşen Jinping, daha sonra 787’nin test pilotlarından Çin için üretilen uçakların son durumuyla ilgili bilgiler aldı.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg yaptığı konuşmada, Çin devlet başkanının ziyaretinin iki ülke arasındaki kalıcı ilişkilere dönük yeni bir sayfa açtığını ve Boeing’in ikili ilişkileri daha da geliştirmek adına Çin ile karşılıklı kazan-kazan prensibinde anlaşmalar yapmaya devam edeceğini söyledi.

Söz konusu anlaşmalar Boeing ile Çinli leasing şirketi CASC (China Aviation Supplies Holding Company ) arasında imzalandı.

Anlaşma; Çin Havayollar için, 190 tane 737 ve 50 tane geniş gövdeli uçak; Çin leasing firması ICBC ve CDB için 60 tane 737 içeriyor.

Çeviri: Mubin Yazar

 

 

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.