BU SORULAR THY GENEL KURULUNA DAMGASINI VURACAK!

BU SORULAR THY GENEL KURULUNA DAMGASINI VURACAK!

YANIT BEKLİYORUZ!

Bilindiği üzere THY Genel Kurulu 4 Nisan 2016 günü Genel Müdürlük binasında yapılacak. Şüphesizdir ki Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolunda her yurttaşın payı vardır. Airlinehaber olarak biz de bu düşünce ile, yanıt bekleyen soruları genel kurul öncesinde sizler için derledik, topladık. THY yönetimi, bu soruları genel kurulda veya yazılı olarak ayrıca cevap verebilir.

2015 yılı sunumlarında hedge işleminden kaynaklanan kur farkı gelirlerini gösterirken yakıtta yaptığınız hedge işleminden doğan zararı niçin göstermiyorsunuz? Kar veya Zarar ne kadardır?

2015 yılı Ekim -Aralık döneminde gelirlerdeki oransal düşüş, giderlerdeki oransal düşüşten daha yüksek görünüyor. Bu durum 2016 yılında da devam ederse 2016 yılını zararla kapatabilirsiniz. Bu durumu bütçenizde öngördünüz mü? Bütçe hedeflerinizde öngörmediğiniz anlaşılıyor. Bu nedenle bütçeyi revize etmeyi düşünüyor musunuz?

ÖgerTur’un iflas etmesi nedeniyle Sunexpress ne kadar zarar etmiştir. THY ÖğerTur ile çalışıyor muydu? Çalışıyorsa THY de zarar etmiş midir? Ortağı olduğunuz Sunexpress üzerinden doğan zararınız ne kadardır? Bu zararlar nasıl muhasebeleştiriliyor?

Geçen yıl Mart ayında Katmandu’da pistten çıkan ve kal edilen A 330 tipi uçak için sigortadan ne kadar tahsilat yaptınız? Sigorta raporunda kusur oranları nasıl gösterildi?

Nisan 2015’de Milano-İstanbul seferinin inişinde wortex etkisi ile olduğu iddia edilen, iniş yaparken motorunu sürterek havalanan ve havalandıktan sonra ikinci denemede inebilen A 320 uçağı da kal edildi. Bu uçak için sigortadan ne kadar tahsilat yapıldı? Sigorta raporunda kazaya ilişkin kusur oranları nasıl gösterildi?

Kısaca, bu iki olay 2016 yılı sigorta primlerinizi ne kadar artırdı?

2015 yılında reklam harcamanız 204 milyon dolar görünüyor. Bu yıl Batman-Süperman filmine sponsor oldunuz. Bu sponsorluğun bedeli ne kadardır? Ödenmişmiş midir? Veya ne zaman ödenecektir?

Sayın Cumhurbaşkanının haklı olarak sorduğu “bilançoya nasıl yansıyacağı ve ne katkı sağlayacağı” soruya Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aycı “2016 sonunda belli olacak” cevabını vermiştir. Bu cevaptan anladığımız, sponsorluğun şirkete getirisi ve katkısının ölçülebildiği olmuştur.

Bu cevaptan sonra madem bu sponsorlukların katkıları ölçülebiliyor, o halde Kevin Kostner’in, Wocniazki’nin, Barcelona’nın, Manchester United’in, Kobe Bryant’ın ve Messi’nin de THY’ye katkılarının ne kadar olduğunu açıklar mısınız? Ayrıca sponsorluk ve reklamların getirisinin ölçme mekanizmasını anlatır mısınız?

Uçakların üzerine “invest in Turkey” yazdırarak ülkeye ne kadar yatırım çekildiğinin hesabı da yapılmış mıdır? Uçak üstündeki bir davet metnine bakarak bir ülkede yatırım kararı alan yatırımcı oldu mu? Bu sloganın uçakların üzerine yazılması ve sergilenmesi karşılığında Başbakanlık Yatırım Ajansından ücret alındımı? Alındıysa ne kadar alınmıştır?

Şirkette yaklaşık 7-8 yıldır uygulanan “Yönetici Sorumluluk Sigortası” için sigorta şirketine bu kadar yıl süresince ödenen primler ne kadardır? Bu sigortanın içeriği ve kapsamı nedir? Bugüne kadar, sigortanın karşıladığı bir zarar var mıdır? Bu sigortalamaya neden gerek gördünüz? Hatalı ve hukuk dışı biçimde işten atılan personele ödediğiniz 12 maaşa kadar tazminatlar bu kapsamda mıdır?

Sigorta şirketi haksız yere işten atılan herhangi bir personelin mahkemece kararlaştırılan tazminatını ödemiş midir? Yöneticini görevi doğru ve Ortaklık yararının yanı sıra hukuka uygun karar vermek olduğuna göre, bu kişilerin kararlarını sigortalama gereğini niçin duydunuz?

Sigorta, Yönetim ve İcra Kurulu kararlarını da kapsamakta mıdır? Yanlış veya hatalı veya hukuk dışı kararlar aldığınızı düşünüyor musunuz? Kararlarınız doğru ise niçin sigortalatıyorsunuz?

2015 yılında kaç personeli işten çıkardınız? Kaç personeli işe aldınız? Pilotlarda durum nedir?2015 yılında kaç pilot işten çıkartıldı? Kaç pilot istifa etti? Toplam yabancı pilot sayınız nedir? 2015’te kaç yabancı pilot istifa etti, kaç yabancı pilot alındı? Nedenleri

NOT/ Bu soruları önceden sormamızın nedeni, yazılı cevap verme yerine genel kurulda cevap verme tercih edilecekse, hazırlıklı olunması adınadır.

Geri

14
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
coşkuna sor

Yöneticini görevi doğru ve Ortaklık yararının yanı sıra hukuka uygun karar vermek olduğuna göre, bu kişilerin kararlarını sigortalama gereğini niçin duydunuz? diye sormuşsunuz. Herşey 2005 deki 5 milyon dolarlık arbitraj zararının soruşturulmasının engellenmesi ile başladı. COŞKUN KILIÇ oradan başlayarak cevaplasın sorunuzu

İKALECİLER

İhmal ve kusurundan dolayı para batıranları sessiz sedasız ikale anlaşması yaparak gönderiyorlar Sefa bey. Yani adama hesap soracaklarına bir de üstüne tazminat ödüyorlar.

coşkun kılıç

Bu sigortanın mucidi personel kusuru ve ihmalinden kaynaklanan zararları örtbas eden coçkun kılıçtır. ÇÜNKÜ BİRGÜN BUNLARIN HESABININ SORULMASINADAN KORKUYORLAR

Anonim

Sefa Bey, Millet 5.000 tl derdinde. Alsınlar tabiki hakları helal olsun.Fakat bu şirketlerde binlerce çalışan TAŞERON işçiler var. Ne olacak? Ucundan azıcık bile gösterilmiyor. Ayıptır yahu.Günahtır

Kurumsal Başkan

Sefa Bey, şirketin parasını babasının malı gibi harcayan S.K ile ilgili soru soracak mısınız? Umarım bu yorumu yayınlarsınız !

Apron

2015 yılı sendika aidatları ödedik dolu dolu çalıştık 2016 yılı emekli olduk sendikayı aradık emekliye 5000 tl yok dediler mahkemeye verin alırsınız dediler Sefa bey lütfen sorarmısınız genel kurulda sayın Thy yöneticilerine teşekkürler

Caresiz

Habom dan thy tekniğe geçenlerin hak mağduriyetini ve son olarak 4000 tl prim vereceklermi sorarsanız seviniriz

330

Aman Abi bizim teknigin 5000 tl leri sor.

Özgür Kanat

Sefa Bey, yine zor durumda bırakacaksınız yönetimi. Onlar sevmez ki sorgulanmayı. Biliyoruz ki cevapları hazırlanan soruları alacaklar ve toplantıyı, kaş göz yarmadan bitirecekler. Oysa devlete ait bir bayrak taşıyıcı şirketin yönetim kurulunun sorumlulıkları oldukça fazladır ve yapılan her faaliyetin hesabını açıkça vermekle yükümlüdür. Umarım belirlediğiniz sorulara cevap verebilirler.

Sefa ağabeye

Sefa abi teknik ile ilgili sorunlardan da bahsedecekyin , soru sayısı fazla olmuş ciddiye alınsa bile tatmin edici cevaplan alınmayabilir.