British Airways’in Travmalı yolcuları ile başı dertte.

British Airways’in Travmalı yolcuları ile başı dertte.

TRAVMALI YOLCULAR HUKUK KAPISINDA

British Airways uçağının yarattığı fiziksel sakatlıklar ve psikolojik travmalar nedeniyle hukuk büroları ve avukatlar tazminat davalarını sürdürmeye kararlı. 157 Yolcudan birisi olan Steve Bingham; Boeing 777-200’deki alev topunu, her yeri saran dumanları unutamadığını, reçete ve ilaçlara bağımlı hale geldiğini ve sık sık geri dönüşler yaşadığını, kabuslarını anlattı.

Kuzey İrlanda Hillsborough’da yaşayan Bingham; 8 Eylül’de, Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı pistindeki tahliye sırasında bir kolunun da sakatlandığını ilave etti. Bingham yasal işlem başlatan yolculardan bir tanesi. Bir açıklamasında; -Uçak kalkış için hızlandı sonra bir patlama oldu, onu sarsıntı izledi ve aniden durdu, bir yere çarptığını düşündüm. Pek çok insan diye çığlık atıyordu. Derken uçağın her iki yanındaki pencerelerden simsiyah dumanları gördüm ama kabin ekibi hala oturduğumuz yerde kalmamızı söylüyordu. Birkaç saniye sonra pilotun tahliye talimatı duyuldu. Önce ekibin uzaklaşmamız için çığlıklarını duydum. Hem koşuyor, hem arkama doğru, uçağın her yanını saran alevlere bakıyordum. Bu eğer yakıt deposu ise patlar, bizi öldürecek!diye düşündüm. Hepimiz inanılmaz şanslıydık, çok daha ağır yaralılar olabilirdi. Sonuçta; yanan uçaktan iki düzineden fazla insan hafif yaralanma ve sıyrıklarla kurtuldu. Birleşik Krallık’dan hukuk bürosu sözcüsü Irwin Mitchell, İngiltere ve İrlanda’dan 40 yolcuya danışmanlık yaptıkları bir süreçte olduklarını belirtti. “Potansiyel sanıklar var fakat soruşturma devam ediyor, eninde sonunda yükümlülükler netleşecek” dedi.

British Airways sözcüsü; havayolunun tahliye ile iddiaları tartışmadığını, bu konunun Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu soruşturmasının bir parçasını oluşturacağını açıkladı. 157 Yolcuya ilaveten, ebeveynin kucağında küçük bir çocuk ve 13 kabin memuru vardı. NTSB (National Transport Safety Board) Ulusal Taşımacılık ve Emniyet Dairesi tarafından yapılan açıklamada ; kalkış sırasında GE90-85B motorunun kasası, kaplaması ve parçaları ile birlikte komple kompresör bileşenlerinin yüksek basınçlı bulunduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Havacılık Hukuku Başkanı Clive Garner; yolcularının tazminat isteklerine rağmen, asıl temel sorunun uzman desteği ve psikolojik yardım almak olduğunu vurgulalayarak şöyle devam devam etti; -Bazı yolcuların fiziksel yaralanmaları olduğunu biliyoruz, korkunç bir olay. Çoğu *toksik etkisi yaratan dumanı soludu. Yaşamı tehdit eden psikolojik etkiler hafife alınamaz. Etkilerin üstesinden gelebilmek için yardımcı danışmanlık ve diğer ilgili destek üniteleri şart .

HABER MERKEZİNİN NOTU: Hatırlanacağı üzere; British Airways’e ait Boeing 777 tipi uçağın BA2276 sefer sayısı ile ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas şehrinden İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareket etmek üzere iken,kalkış öncesi sol motoru aniden alev almıştı. McCarran Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen olayda alevlerin hızla yayılmasıyla uçakta bulunan yolcular ve ekip tahliye edilmişti. Uçağın bir anda dumanla dolmasıyla panik yaşayıp uçağı terk etmeye çalışan yolculardan 14’ü yaralanmış, yaralılar hastaneye kaldırılmıştı..

*Zehirleyici