Borsa uzmanları havayolu hisselerinden kaçıyor

Borsa uzmanları havayolu hisselerinden kaçıyor

Korona virüs sürecinde en büyük darbeyi yiyen havayolu şirketlerinin toparlanması zor gözüküyor. En önemli kâr kapılarını kaybeden birçok havayolu şirketi için iflas beklentisi söz konusu.

Korona virüsün neden olduğu seyahat yasakları, sosyal mesafe kuralları ve endişe nedeniyle havayolu şirketleri salgın krizinden en çok etkilenen şirketler haline geldi. Üstelik havacılık sektörü liderleri için kâbus henüz bitmiş gibi de gözükmüyor.

ABD merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Ascent Wealth Partners’ın CEO’su Todd Gordon Salı günü yatırımcılara yaptığı öneride havayolu şirketlerinden uzak durmalarını söyledi. Gordon’ın açıklaması United Airlines’ın bilançosunda pandemi nedeniyle 1,62 milyar dolar net kayıp açıklamasının sonrasında geldi.

United Airlines hisseleri Salı günü %2’inin üzerinde yükselişle işlem gördüğü kapanışın ardından bilanço açıklamasıyla bu yükseliş %1’in yarısına kadar indi. ABD’li havayolu şirketi hisseleri bu hafta nisan ayından bu yana ilk kez düşüş gösterdi.

Gordon konuyla alakalı CNBC’ye yaptığı açıklamada havacılık sektörü için, “Biz genellikle bu alanından kaçınıyoruz” dedi. Borsa uzmanı havayolu şirketlerinin berbat ekonomik verileri, yüksek sabit maliyetleri ve çok düşük fiyatlama gücü nedeniyle dezavantajlı konumda olduklarının altını çizdi.

Ascent Wealth CEO’su, “Delta’nın hisse sınıfının en iyisi olduğunu düşünüyoruz fakat sektör içerisinde kovid kaynaklı iflaslar bekliyoruz. Kovid öncesi dönemde bile şirketlerin kârlılıkları zordaydı. Evde kalma ve evde çalışma ortamında ise bu durum alevlendi” ifadelerine yer veriyor.

Havayolu şirketi Global Jets’in S&P 500 endeksine göre çok daha hızlı düşmesini örnek gösteren Gordon havayolu şirketleri için, “Maliyetleri düşürmeye çabalıyorlar, talep geri gelene kadar önemli bir miktarda nakit harcamaya deva etme olasılıkları yüksek. Buffett doğru mu yaptı yanlış mı yaptı bilinmez ama bütün havayolu hisselerinden çekildi. Bu nedenle şimdilik havayolu şirketlerinden uzak duruyoruz” dedi.

Havayolu şirketleri iş seyatleri pastasını kaybetti

BK Yatırım Danışmanlığı Döviz Stratejileri Birimi Genel Müdürü Boris Schlossberg havayolu şirketlerinden uzak durulması fikrine katılıyor. Schlossberg CNBC röportajında, “Havayolu işletmelerini düşünürseniz, seyahatin %10’u iş seyahatidir ve bu da kârın %75’inden sorumludur. Şu anda çoğu iş seyahati yapılamıyor” ifadelerine yer verdi.

Korona virüs süreciyle birlikte çoğu işletme Zoom üzerinden toplantılar yürüyor. Mutlaka seyahat etmek zorunda olanlar ise, kiralama, jetlerin belli bir hissesini satın alma veya başka ulaşım araçlarını tercih etme yöntemiyle seyahatlerini gerçekleştiriyor. Bu durum havayolu şirketlerinin en fazla kâr sağladığı iş seyahatleri pazarını gittikçe zorlaştırıyor.

Schlossberg “En düşük ortak payda olan çok fazla fiyata duyarlı müşterilerin kovalandığı bu dinamik göz önüne alındığında para kazanmaları ihtimali çok zor” ifadelerine yer verdi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör