Boeing’in Yeni Pazarı: 350 Milyar Dolar

Boeing’in Yeni Pazarı: 350 Milyar Dolar

Boeing: Latin Amerika 350 milyar dolarlık yeni uçak pazarı teşkil ediyor

Latin Amerika’nın ticari uçak filoları önümüzdeki yirmi yıllık sürede uçak sayılarını ikiye katlayacak.

Boeing’in yayınladığı öngörü raporuna göre Latin Amerika ticari uçak pazarı, önümüzdeki yirmi yıllık süre zarfında dünyada en hızlı büyüyen uçak pazarlarından biri olacak. Buna bağlı olarak, yayınlanan rapora göre bölgenin toplam 350 milyar dolar değerinde 3,050 yeni uçağa ihtiyacı olacak.

Boeing’in raporuna göre, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin ekonomileri uzun vadede dünyada en hızlı büyüyen ekonomi olacak. Bu ekonomik büyümeyle birlikte artan gelirler daha fazla insanın havayollarını kullanmasına imkân vererek yeni havacılık modelleri ile bölgede her yıl yolcu sayısında % 6’lık bir büyümeye yol açıyor.

Bu, küresel ölçekte oldukça yüksek bir orandır. Dolayısıyla bu büyümeyi desteklemek için bölgedeki havayolu filolarının yakın gelecekte sayılarını ikiye katlaması öngörülüyor.

3,050 yeni uçağın % 83’ü, bölgesel havacılıkta kullanılacak tek koridorlu uçaklardan oluşacak. 340 adet olması öngörülen geniş gövdeli uçak ihtiyacı ise ağırlıklı olarak yabancı havayollarının domine ettiği rotalarda bölgesel taşıyıcılar daha sıkı bir rekabete girmesine imkân verecek.

Rapora göre, ekonomi büyüdükçe yolcu trafiği de büyüyor.  Ticari havacılık büyüdükçe ekonomi büyüyor.

Bu nedenle havacılık sektörüne yapılan her bir dolarlık yatırım daha büyük ölçekte dört kat aktivite artışı olarak geri dönmekte.

Çeviri: Mubin Yazar