Boeing’in Faaliyet Kârı % 40 Düştü

Boeing’in Faaliyet Kârı % 40 Düştü

Yaşanan iki felaket sonrasında adeta çakılan Boeing, satışlarda halen belini doğrultamadı. Son iki çeyrektir firma faaliyet karlarında önemli düşüşler yaşamaya devam ediyor.

Kasım 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında iki felaket yaşayan ve geride yüzlerce ölü bırakan Boeing 737 Max uçaklarının tartışması halen bitmedi. Birbiri ardına üzücü gerçekler ortaya çıkarken Boeing de kayıplar yaşamaya devam ediyor.

Düşüş sürüyor

Boeing 737 Max modellerinde bazı sıkıntılar olduğu ve bunların da test pilotları tarafından daha önce dile getirildiği iddiaları firmanın imajını iyice sarsmış durumda. Yılın üçüncü çeyreğinde firma siparişlerde büyük azalma yaşadı.

Yapılan tahminlere göre yılın üçüncü çeyreğinde 19.5 milyar dolar civarında gelir elde edecek olan firma yıl bazında yaklaşık yüzde 22 düşüş görebilir. 737 Max modellerinin halen yerde olması ve servis tarihinin henüz belirlenememiş olması düşüşü tetikliyor. Servis maliyetlerinin toplam olarak 8 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Diğer taraftan üçüncü çeyrekte hisse başına kar da 2 dolar olarak ön görülüyor. Geçen yıl aynı dönemde 3.58$ civarında bir kar elde edilmişti. Üçüncü çeyrek sonunda 380$ olarak kapanan hisse fiyatları yüzde 40 civarında bir düşüşe denk geliyor.

Yaşanan sorunların devam etmesi ve diğer uçak modellerinde de soru işaretlerinin oluşmaya başlaması nedeniyle hisse fiyatları bugün 340$ civarında seyrediyor. Böyle giderse yılın dördüncü çeyreğinde daha büyük kayıplar yaşanabilir. (DonanımHaber)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
uçmuyorsabenimsuçummu
8 ay önce

Airbus yıllarca 1 model 2 model üzerinde çalışırken , sen rekabette öne geçmek için , yok Max yok Lüks yok cırt yok curt bir sürü model çıkarmaya çalışırsan , işte böyle elindekinden de olursun… Havacılık sektörü süsleme aksesuar cart curt değil , sağlamlık , uzun ömürlülük , bakım kolaylığı ve güvenilirlik ister…