Boeing’e bir şok daha..Pickle Fork Çatlakları Uçakları Yere İndirdi

Boeing’e bir şok daha..Pickle Fork Çatlakları Uçakları Yere İndirdi

Boeing 737 MAX krizini aşmaya çalışırken bir problem de Boeing 737 NG’de tespit edilmişti. 28 Eylül’de yayınladığımız haberimizde bu problemi sizlerle paylaşmıştık. (Haber için lütfen tıklayın)

Uçağın gövdesini kanatla birleştiren ve yapı üzerinde oluşan stress ve tork’u yöneten Pickle Fork’ta çatlakların belirmesinden sonra FAA, hava yolu şirketlerinden bu konuyu araştırmalarını ve tespitlerini bildirmelerini istemişti.

Boeing 737 (NG) olarak tabir edilen 737-600, 737-700, 737-800 ve 737-900 tipi uçaklardaki tespitlerini tamamlayan Southwest Havayolları, 2 adet uçağını kritik çatlaklar sebebiyle yere indirerek uçuşlardan çekti.

Dünya genelinde 500’e yakın uçaktaki incelemeler sonrası, bu tiplerdeki toplam uçak sayısının %5’inde kritik çatlaklar tespit edildi. Bu çatlaklar sebebiyle uçakların uçuştan çekilmesi bekleniyor.

Boeing mühendisleri ise bu parçanın ömrünün 90.000 iniş kalkışa göre ayarlandığını bildiriyor. Bu arada THY’ ninde  B737 NG leri henüz kontrol zamanı gelmeden bazı B737NG leri kontrole aldığı konusunda duyumlar aldığımızı da belirtmeden geçmeyelim.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Plt
8 ay önce

Bravo Thy bir kriz daha şirketi bitirirdi