Boeing’de skandal büyüyor: Yaklaşık 50 uçak uçuştan çekildi

Boeing’de skandal büyüyor: Yaklaşık 50 uçak uçuştan çekildi

ABD’li havayolu şirketi Boeing, kan kaybetmeyi sürdürüyor. Boeing, ürettiği yaklaşık 50 tane 737NG tipi uçağın gövdesinde çatlaklar tespit edildikten sonra yere indirildiğini açıkladı.

ABD’li havayolu şirketi Boeing, kan kaybetmeyi sürdürüyor. Boeing, ürettiği yaklaşık 50 tane 737NG tipi uçağın gövdesinde çatlaklar tespit edildikten sonra yere indirildiğini açıkladı. Havayolu şirketinin ürettiği 737 MAX 8 tipi uçaklar sistemdeki bir arıza yüzünden iki defa çakılıp 346 kişinin ölümüne sebep olduktan sonra bu modellerin tümünün uçuşları durdurulmuş ve Boeing dünya basınının gündemine oturmuştu.

Çatlakları ay başında tespit eden Qantas havayolları, yere indirdikleri uçakların sayısının 33’ye çıktığını ancak yolcuların endişe duyması gereken bir durum olmadığını açıkladı.

Boeing daha önce çatlakların uçağın kanatlarını gövdesine bağlayan noktalarda gözlemlendiğini ifade etmişti.

Qantas’ın açıklamasının ardından AFP’ye açıklamalarda bulunan bir Boeing sözcüsü, bin uçağın yüzde 5’inden azında çatlak gözlemlendiğini ve tamir edilmek için yere indirildiğini ifade etti.

Boeing kesin bir rakam sunmasa da, AFP bu sayının 50 uçak olduğunu aktardı.

ABD, çatlakların bu ay başında gözlemlenmesinin ardından uçakların regülatörler tarafından düzenlenmesini talep etmişti.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Onur
9 ay önce

Tk da bir uçağı indirrmiş yere diyorlar doğru mu acaba?

Samsunlu
9 ay önce

B737 ucaklari 1960 li yillarda uretilen bir ucakdir, bu ucakdan kapatilist olan Boeing bu ucakdan ne kadar kar yapabilme mantigi soyup gelistirme adina ucaga bazi deyisiklik yapip buyuk ve guclu motor takip piyasaya fazla bir maliye harcamadan gunumuze gelmistir. Bu deyisikler sebebi ile B737 Stall halinin sinirina cok yakin hale gelmis durmda piyasaya surulur ve B 737 MAX modeli ise bu siniri acmis durumda, dolayisiyla bu modele MCAS sistemi bu durumu asmak icin eklenmisdir. Bu ucagin agirlik merkezi uretildigi yallara gore cok degisik hale gelmisdir ve nihayet sonuclari meydandadir.Qantas firmasi uzun tarihinde hic olumlu bir kaza gecirmemisdir ve guvenlige cok… Devamını oku »