Boeing 737 Max’te Yeni Yazılım Kusurları Buldu

Boeing 737 Max’te Yeni Yazılım Kusurları Buldu

 

Boeing; yerde tutulan jetliner modeli uçaklarda, tekrar uçmaya başlamadan önce düzeltilmesi gereken iki yeni yazılım sorunu tespit etti.

Boeing’e göre, sorunlar uçuş kontrol bilgisayarı ile ilgilidir ve 2020’nin ortalarında uçağın tahmini hizmete dönüşünü etkileyecek boyutta değil. Max’in yazılımı, bir yıldan uzun bir süre önce dünya çapında bir uçuş yasağına yol açan iki ölümcül kilitlenme ile bağlantılı olarak yeniden tasarlanma sürecine girmişti.

İlk sorun, bilgisayarın mikroişlemcisinde “uçağın kendi başına tırmanmasına veya dalmasına neden olabilecek” varsayımsal hatalardan ” oluşuyor. Max üzerindeki bir güvenlik sistemi, jetin her iki kazada da otomatik olarak dalmasına neden oldu, ancak sorunlar ilgili değil, dedi Boeing.

Yeni ortaya çıkan diğer arıza ise, ”uçak inmeye hazırlanırken otomatik pilotun devreden çıkmasına” neden olabilir. Şirket, ”Boeing tarafından yapılan yazılım değişikliklerinden sonra bu sorunun tekrardan meydana gelme olasılığının ortadan kaldırılacağını” söyledi.

Boeing, yazılım güncellemelerinin her iki sorunu da ele alacağını ve uçuşta yeni bir yazılım sorununun gözlemlenmediğini söyledi.

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Karbonat Erol

Boeing bir dursun kenarda, zaten ortalık karışık. 🙂