Bir Havalimanının, Ziyaretçi Verilerini Pazarlama Şirketiyle Paylaştığı Ortaya Çıktı

Bir Havalimanının, Ziyaretçi Verilerini Pazarlama Şirketiyle Paylaştığı Ortaya Çıktı

İtalya’nın önemli havalimanlarından bir tanesinde ilginç bir olay yaşandı. Bir genç, havalimanının Wi-Fi ağına bağlandığında verilerinin bir internet sitesi ile paylaşıldığını fark etti. Siteyle ilgili araştırma yapan genç, hiç beklenmedik sonuçlarla karşılaştı.

Akıllı telefon ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte neredeyse her yerden internete erişebilir hale geldik. Artık belediyelerin oluşturduğu Wi-Fi noktalarından, kafelerden, alışveriş merkezleri ve hatta havalimanlarında bile sunulan Wi-Fi hizmetini kullanabiliyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde, bu Wi-Fi ağlarının aslında ne kadar güvensizolduğunu gözler önüne seren bir olay yaşandı. Üstelik yaşanan bu olayın bir havalimanında olması, tüketicileri daha da tedirgin ediyor.

Sizlerle az sonra paylaşacağımız olay İtalya’da bulunan “Milano-Malpensa Havalimanı“nda gerçekleşti. Böyle bir olayın nasıl bu denli büyük bir havalimanında yaşandığını anlamak mümkün değil ancak eğer son dönemlerde bu havalimanını ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, havalimanının ziyaretçilere sunduğu Wi-Fi ağına bağlanma konusunda bir kez daha düşünmenizitavsiye ediyoruz.

Milano-Malpensa Havalimanı’ndaki akıl almaz olay, Tim Perry isimli bir kişi tarafından fark edildi. Genç, bir süre beklediği havalimanının Wi-Fi ağına bağlandığında verilerinin doğrudan “smartadserver.com” isimli bir internet sitesine gönderildiğini anladı. Bu internet sitesi ile ilgili araştırma yapan genç adam, hiç beklemediği bir sonuçla karşılaştı.

Söz konusu site, kullanıcıların internet hareketlerini takip ederek bunu pazarlama sektöründe kullanıyor. Diyelim ki bir şekilde bu internet sitesine verileriniz gönderildi. Bu site sizin verilerinizi ilgili kurumlara para karşılığında satıyor. Bunun doğal bir sonucu olarak da internette yapmış olduğunuz bir ürün araması, yeniden tarafınıza gösteriliyor. Yani bu kurumun aracılığıyla ürününü pazarlayan bir satıcı, sizi hedef kitlesi olarak belirlemiş oluyor.

Normal koşullarda bu durum yapılması gereken bir şeymiş gibi görünebilir. Ancak smartadserver.com, verilerin nasıl kullanıldığı veya hangi verilerin kullanıldığı noktasında şeffaf davranmıyor. Üstelik web sitesinin marifetleri bunlarla da sınırlı değil. Perry, ufak bir araştırmayla bu internet sitesinin kendi cihazına ait “MAC” adresini bile kaydettiğini söylüyor.

  • Not: MAC adresi, bilgisayar, akıllı telefon veya tabletinizdeki benzersiz bir donanım kodudur. Bu kod, donanım değişmediği sürece değişmez. Yani eğer MAC kodunuzu bir şekilde böyle bir amaç uğruna kaptırırsanız, cihazınızı kullanmaya devam ettiğiniz sürece takip edilirsiniz.

Bu internet sitesiyle ilgili derin bir araştırmaya yapmaya karar veren genç, her geçen dakika biraz daha ilginç şeyler öğrenmiş. Öyle ki bu internet sitesi, kullandığı gelişmiş hedefleme aracıyla 1.5 milyar farklı kullanıcıya erişmiş. Bu işlem, 50 binden fazla site ve uygulama aracılığıyla yapılmış.  (WEBTECNO)

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.