Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Boeing ziyareti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Boeing ziyareti

Boeing’in tedarik zincirinde, daha fazla Türk firmasının bulunması için birlikte çalışma yapılması kararı alındığını dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketlerinden Boeing’i ziyaret etti ve şirketin Chicago’daki kurumsal merkezinde yöneticilerle görüştü.

Türk firmalarının Boeing’e daha fazla katkıda bulunmasının önemini vurgulayan Işık, “Boeing’in tedarik zincirinde, daha fazla Türk firmasının bulunması için birlikte çalışma yapılması kararı alındı” ifadelerine yer verdi.
Işık, Türkiye ve Boeing’in ortak Ar-Ge yapması konusunda görüşmeler yapıldığını belirtirken, test, standart ve sertifikasyon konularındaki çalışmaların birlikte nasıl yapılabileceğinin irdelendiğini dile getirdi.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Boeing’in ardından Argonne Uluslararası Laboratuvarı’nı da ziyaret etti. Işık, tesiste yaptığı incelemelerden sonra ve Argonne Uluslararası Laboratuvarı’nın yetkilileriyle görüştü ve laboratuvar hakkında bilgiler verdi.
Işık, Argonne Uluslararası Laboratuvarı’nda x ışınları kullanılarak proteinlerin ve malzemelerin yapılarının belirlendiğini anlattı ve, “Argonne Uluslararası Laboratuvarı’ndaki incelemelerimiz sonrasında yetkililerle Gölbaşı’na kurulan Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) kapsamının genişletilmesi konusunu görüştük. X ışınının elde edilmesinde kullanılan dünyadaki tüm elektron hızlandırıcılarla ilgili daha fazla çalışma ve işbirliği yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments