“Bikini Havayolları”nın patroniçesi milyarder oldu!

“Bikini Havayolları”nın patroniçesi milyarder oldu!

Fax makineleri ve lateks kauçuk ticareti yapan 21 yaşındaki Vietnamlı Nguyen Thi Phuong Thao, Güneydoğu Asya’nın kendi emeği ile ilk kadın milyarderi olmaya aday. Ama hepsi bu kadar değil…

Aynı zamanda VietJet Havacılık JointStockCo. uçakları ve takvimlerinde bikini giymiş modelleri ile de tanınıyor.

Vietnam’ın tek özel sermayeli havayolu halka arz  edildiğinde Bloomberg Milyarderler Endeksine göre, bir servete sahibi oldu. VietJet’in hisselerini halka arz ederek (IPO-IntialPublicOffering) önündeki 3 ayda daha da güçlenmeyi hedeflemiş. Planın bilgisine sahip iki kişiye göre; Thao havayolu şirketinin kurucusu durumunda, ancak kişilerin kimliği konusu özel olduğundan  isim verilmedi. Diğer zengin insanlar gibi olmadığı, çok sakin ve mütevazi olduğu söyleniyor.

Büyüyen ekonomilerde faaliyet gösteren ve evrensel bir banka merkezi olan Kuala Lumpur merkezli CIMB Group, Thao’nın VietJet konusundaki başarılarını övgü ile naklediyor.

VietJet düşük ücret politikası ile üne kavuşmuş bir havacılık kuruluşu.Vietnam’da iç hat seferlerinde ikinci özel şirket.

2014 Yılı Eylül ayında medya dünyasında, diğer havayollarından çok farklı fikirlerle atılıma geçen Asya’lı özel havayoluna ait ropörtajlar yer almıştı. “Üniformalarının altında nasıllar?” başlığı ile kabin memurlarının ya da özel mankenlerin iç çamaşırları ile verdikleri pozlar ilgi odağı olmuştu ve şirket  “Bikini Havayolları” olarak anılıyordu.

Thao’nın atılımı 1988’de Moskova’da 2 yıllık bir eğitim ile başladı. Orada finans ve ekonomi çalışıyordu. Az bir para ile ticaret distribütörlüğüne başladı. Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’den getirdiği çeşitli tüketim mallarını Sovyetler Birliği’nin çöküşünden önceki yıllarda Rusya’da pazarlıyordu. Memlekete dönüşünde Techcombank’a yatırım yaptı. Daha sonra bir havayolu çalıştırmak için komünist hükümete başvuruda bulundu ve bugünlere geldi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments