Başbakan uçağına pilot bulamıyor!

Başbakan uçağına pilot bulamıyor!

Başbakan Matteo Renzi için  İtalyan Hükümeti tarafından kiralanan jet son iki aydır boşta yatıyor. Uçak Ekim ayında Roma’ya gelmesine rağmen Hava Kuvvetlerinde nitelikli bir pilot bulunamadı.

Ticari pilotlar hükümet başkanlarını taşıyan jetleri kullanmak için yetkili değil. İtalyan hükümeti Hava Kuvvetleri ile görüşmeler yapıyor. Uçağa ayda 1 milyon Euro kira ödeniyor çünkü uçak Birleşik Arap Emirliklerinden kiralanan bir Airbus A340-500. Sorun bununla da kalmıyor. Uçağın kanat genişliği çok büyük. Roma’daki  Ciampino Havaalanı’nın pisti için elverişli değil.

Ekim ayında uçağın gelişi birçok münakaşaya neden olmuştu.Başbakan Matteo Renzi’nin yetersiz geldiğini iddia ettiği devlet uçağı Airbus 319 yerine 200 Milyon Dolarlık Airbus 330 sipariş etmesi kriz yaratmıştı.

Deniz aşırı ülkelere zorunlu yakıt molası ile ancak aktarmalı gidebilen İtalya Başbakanı,  Ekim ayında Güney Amerika ülkelerine yapacağı resmi ziyaret için uzun menzilli Airbus 330 tipi uçak ısmarlaması özellikle muhalefetin tepkisine neden olmuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle eski Başbakanlar Mario Monti ve Enrico Letta bazı devlet uçaklarını elden çıkarmış ve bütçeye katkı sağlamıştı. Başbakan Renzi bu konuda polemiğe girmeyeceğini belirterek, “G8‘e bağlı tüm ülkelerin devlet başkanlarının uzun menzilli uçakları var. İtalya olarak geride kalamayız” demişti. Şimdi Başbakan da şaşkınlık içinde!

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.