B747-8’de tehlikeli hata. (Güncellendi)

B747-8’de tehlikeli hata. (Güncellendi)

FAA yaptığı incelemeler sonucunda, Boeing’in B747-8 modelinde bazı sistemlerin devre dışı kalması ve yüksek g-kuvvetleriyle kombinasyonu olması durumunda, uçağın kanatlarında havacılıkta “Flutter” adı verilen titreşimlerin çıkabildiğini açıkladı. Söz konusu durumun ender rastlanma ihtimali olduğu için FAA Havayolu şirketlerine, B747-8’lerde ki hataların düzeltilmesi için beş yıl zaman tanıdı. Açıklamalarda söz konusu hatanın Şubat 2014’den önce teslimatı yapılan 71 uçakta olduğu bildirildi.  Uçak başına 50 bin US Dollar tutarındaki maaliyetleri Boeing karşılayacak. Sadece ABD’de ki B747-8’ler Boeing’e 400 bin US Dollar masraf açacak. Yolcu taşımacılığında 19 adetlik B747-8 ile dünyanın en büyük B747-8 filosuna sahip Lufthansa, söz konusu olabilecek hatanın düzeltme işlemlerini önümüzdeki yılın Nisan ayına kadar tamamlayacağını açıkladı.

Flutter olarak adlandırılan titreşimler hava akımının olduğu cisimlerde (uçak kanatları, köprüler vs) yüksek hız ve kuvvetlerin kombinasyonu ile ortaya çıkabilir. Dünyada ilk defa 1930’lu yıllarda gözlemlenen bu duruma karşı uçak üreticileri yeni bir modeli seri üretime geçirmeden, uçakta, uçaçağı hız sınırları içerisinde Flutter olayının ortaya çıkmadığını ispatlamak zorundalar. Flutter bir kanadın kopmasına yol açabilir.  Haberde NASA tarafından yapılan Flutter testi videosunu izleyebilirsiniz. 

Not: Haberde güncelleme yapmadan önce uçak başına masrafların 50 bin yerine 400 bin US Dollar olduğunu yazmıştım. 400 bin US Dollar ABD’de bulunan B747-8 ‘lerin toplam masrafı. Bu hatadan dolayı siz okuyucularımdan özür dilerim.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.