B737NG PICKLE FORK SORUNU VE ŞİRKETLERİN ZORUNLULUKLARI

B737NG PICKLE FORK SORUNU VE ŞİRKETLERİN ZORUNLULUKLARI

Boeing 737NG ler ile ilgili çatlak konusunu köşe yazımın içinde yazmıştım. Ancak aynı yazı içinde bir kaç konuya değindiğimden olsa gerek bu önemli konu ikinci planda kaldı.

Şimdi sizlere B737NG sorununu daha açıklıkla anlatmaya çalışayım

Konumuz THY ve bazı özel havayollarının kullandığı B737NG ler 

Bildiğiniz üzere B737NG lerde kanadı gövdeye bağlayan ve Pickle Fork denilen bağlantı elemanlarındaki çatlak ilk olarak TC-JGF uçağında görüldü ve tüm seri kontrola alınmak zorunda olup peyderpey yere indirilerek kontrolü yapılıyor.

Bunların kontrolünü yapmak için yolcu kabininde koltuklar, halılar, döşeme panelleri, yan paneller ve izolasyon yorganları sökülecek ki, Pickle Fork meydana çıksın.

Yapılacak kontrol sonrasında çatlak bulunmazsa sökülenlerin tekrar montajı yapılacaktır. Bu nedenle adam saat ihtiyacı çok fazla olduğu gibi çatlak bulunması durumunda değiştirilmesi daha da uzun zaman alacaktır.

Belki de ilk değişim için Boeing’den işi bilen teknisyenler gelip hem işlemi yapacaklar hem de THY teknisyenlerine eğitim vereceklerdir. (Tavsiye ederim kolay iş değil)

Elbette çatlak olan Pickle Fork’un faal olanını da bulmak ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yapımcı Firma Boeing Dünya çapında yüzlerce uçaktan talep gelince,stoklarında çok sayıda olmayacağını sandığım Pickle Fork isimli parçayı nasıl bulacak? Depo stoğu bittiğinde ne kadar sürede yenisini üretebilecek?  Ellerinde ki Pickle Fork parçası biterse, bu uçağı kullanan havayollarının parça gelmesi için uçağını aylarca  yerde bekletmesi gerekebilir.

FAA B737NG uçaklarında Pickle Fork çatlağı sorunu için AD yayınladı. 

FAA AD 2019-20-02

Bu AD’nin geçerli olduğu tarih. 3 Ekim 2019

Her uçakta bu Pickle Fork’tan 4 adet var. Çatlak bulunanlar 663.75 Framedeki sol ve sağ 2 adet. Diğerlerini kontrol etme zorunluluğu yok.

. 30.000 veya daha fazla saykıl yapmış uçaklarda 7 gün içinde bu kontrolun yapılması, çatlak bulunursa 3 gün içinde FAA’a bilgi verilmesi şart.

Kontrol süresi 7 gün 11 Ekim’de bitmiş. THY’nin kaç uçağı acaba 30.000 saykılı geçmiş acaba? Tarihe göre bu kontrolların çoktan yapılmış olması lazım.

. Bugüne kadar 810 uçakta kontroller yapılmış, bunların 37 tanesinde çatlak bulunmuş. oran %4.8 yani, yüz uçağın 5’inde çatlak bulunmuş.

. 30.000 saykıla gelmemiş uçaklarda kontrol zorunlu değil ama saykılı 30.000 olunca yapılmalı

. Çatlak bulunursa değiştirinceye kadar uçak NO-GO oluyor.

. Çatlak bulunmazsa tekrarlı olarak her 3.500 saykılda bir kontrol edilecek.

Bu kontrollar boroskopla yapılmaktadır.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Degerli yapisalci
9 ay önce

Belki de ilk değişim için Boeing’den işi bilen teknisyenler gelip hem işlemi yapacaklar hem de THY teknisyenlerine eğitim vereceklerdir. (Tavsiye ederim kolay iş değil)

Turkiyede yillarca arka plana atilmis daha yeni yeni degeri anlasilmaya baslayan yapisal teknisyenlerini hafife almayin tamam kolay is degil fakat cok daha buyuk isler yapiliyor eskilerin tenekeci dedigi aslinda degeri bilinmeyen cok degerli yapisalci ustalar sayesinde altindan kalkilmayacak is degil

Ayrica umarim thy filosunda bulunan ucaklar haricinde tum dunyadaki catlak tespit edilen ucaklarada modifikasyon yetkisi alinirsa bakimdan cok daha fazla para kazanabilir sirket

B737
9 ay önce

Merhaba. Kontrol için koltuk panel vb söküm gerektiğinden emin misiniz. Ad nin referans verdiği mom da sadece wheel well den boroskop la kontrol yazıyor.

structural father
9 ay önce

yapısal amerikada çok değerli