AVRUPALI YOLCULAR HAVA YOLU İFLASLARINDAN KORUNACAK

AVRUPALI YOLCULAR HAVA YOLU İFLASLARINDAN KORUNACAK

Thomas Cook’un iflasından ders çıkartan, Avrupa Parlementosu’nun aldığı ‘havayolu şirketlerinin iflasından korunma kararına, (ECTAA) Avrupa Seyahat Acentaları ve Tur Operatörleri Birliği, tam destek verdiğini açıkladı.

Thomas Cook’un iflası üzerine, Avrupa Parlemento’sunun 24 Ekim tarihinde aldığı, bu karar sonucu, herhangi bir tur operatörünün tatil paketini satın alarak seyahate çıkan yolcuların geri dönüşü sadece tur operatörünün değil, hava yolu şirketinin de iflası durumunda da garanti altına alınıyor,

Bilindiği gibi, Avrupa’nın ikinci en büyük tur operatörü olan Thomas Cook, 23 Eylül 2019’da iflas etti. Thomas Cook’un iflası, Sektöre, destinasyonlara, tedarikçisinden hizmet üretenine kadar bir çok kesime zarar verdi.

Bu konuda en büyük stresi Thomas Cook’un müşterilerinin yaşamış olması ile birlikte bu kesimin zararı “Paket Seyahat Yönetmeliği” çerçevesinde, Tur Operatörleri sigorta sistemi tarafından telafi edildi ve tatillerine devam edebilmeleri sağlandı. Henüz seyahate çıkmamış olanların ücretleri de kendilerine iade edildi.

Ancak herhangi bir havayolu şirketinin iflası durumunda, benzer bir telafi yasalara göre mümkün değil.

ECTAA Avrupa Parlementosunun bu konudaki girişimine tam destek verdiğini açıklarken ECTAA Başkanı Pawel Niewiadomski, “Avrupa Parlamentosu on yıl önce de havayolu iflaslarına karşı korunma çağrısında bulundu. Ancak o zamandan bu yana hiç bir şey değişmedi. Sadece sektör liderliğinde alınan önlemler yeterli olmuyor. Son üç yılda 32 havayolu şirketinin sorun yaşaması sonucu AB düzeyinde harekete geçme zamanı geldi.” şeklinde konuştu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.