Avrupa Havacılık Dernekleri ve EASA, COVID-19 Nedenli Bir Araya Geldi

Avrupa Havacılık Dernekleri ve EASA, COVID-19 Nedenli Bir Araya Geldi

Avrupa Havacılık Dernekleri ve EASA, COVID-19 sırasında uyumlu güvenli hava yolculuğunu teşvik etmek için bir araya geldi

Avrupa Havacılık Dernekleri ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), COVID-19 salgını sırasında yolcular için tutarlı ve güvenli bir seyahat deneyimi sağlama çabalarını güçlendirmeyi kabul etti.

COVID-19 salgını ve buna bağlı seyahat kısıtlamalarının hava trafiği üzerinde yıkıcı bir etkisi oldu ve hava bağlantısına dayanan milyonlarca işi riske attı. Avrupa yeniden açılmaya çalıştıkça, operasyonların kıta genelinde yolcu güvenliği prosedürlerinin tutarlı bir şekilde uygulanması esastır.

EASA ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), havaalanlarının, havayollarının ve operatörlerin normal operasyonlara güvenli bir şekilde geri dönüşü sağlamak için benimsemesi gereken önlemler için protokoller geliştirmiştir.

Yönergeler, yolcunun perspektifinden, kalkış havaalanında, uçakta ve varışta tüm yolculuğu ele alır. Yolcuların ve mürettebatın COVID-19 virüsünün bulaşmasına karşı korunmasını sağlamak için tasarlanan özel, tamamlayıcı önlemler içerirler. Yolcular, örneğin COVID-19 semptomları yaşıyorlarsa, havaalanına bile gelmeyerek kişisel sorumluluk almalıdırlar.

Hava yollarından ve havaalanlarından uçakta mümkün olan en iyi havalandırmayı sağlamak için gelişmiş temizleme ve dezenfeksiyon prosedürlerini izlemelerinin yanı sıra kılavuzları takip etmeleri istenmiştir. Ucaktaki havanın kalitesi, koronavirüsün yayılmasına karşı en önemli hafifletici faktörlerden biridir ve çoğu uçakta havayı ameliyathane kalitesine sterilize eden yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreleri bulunur.

Kirlenmiş yüzeylerden bulaşma riskini azaltmak için uçuş hizmetindeki değişiklikler gibi başka önlemler de önerilmiştir. Benzer öneriler Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından Kalkış kılavuzunda yayınlanmıştır.

Bu önlemlerin uygulanmasını güçlendirmek için Avrupa Hava Yolları (A4E), Avrupa İş Havacılığı Birliği (EBAA), Avrupa Bölgeleri Havayolu Birliği (ERA) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), EASA ile endüstri, hükümetler ve gezginler tarafından EASA / ECDC protokollerinin uyumlu ve koordineli bir şekilde uygulanması.

Kılavuzların uygulanmasını izlemek ve geri bildirimde bulunmak için EASA tarafından tamamlayıcı bir Şart programı oluşturulmuştur. Milyonlarca yolcuya hizmet veren 60’ın üzerinde kuruluş gönüllü olarak tüzüğe kaydolmuştur

IATA Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman.

“Havacılık endüstrisi, operasyonları güvenli bir şekilde yeniden başlatmak için protokoller geliştirmek için dünya çapında sağlık otoriteleri ve düzenleyicileri ile yakın işbirliği içinde çalıştı. ICAO Kalkış yönergeleri halk sağlığını korumak için uluslararası bir çerçeve oluşturmaktadır ve Avrupa’da EASA / ECDC Protokolleri de benzer şekilde uyumludur. EASA ile yapılan bu karşılıklı işbirliği anlaşması, hava yolculuğunun iyileşmesini kolaylaştırmak için operasyonel yönergelerin koordine bir şekilde uygulanmasını teşvik edecektir. ” diyor

Avrupa Hava Yolları (A4E) Genel Müdürü Thomas Reynaert. “Bu anlaşma, Avrupa’daki havacılık topluluğumuz arasında daha fazla uyumu teşvik ediyor ve özellikle yolcu sayıları arttıkça ve iyileştirilmiş COVID test yetenekleri artırılacaktır

İTÇ Genel Sekreteri Athar Hüseyin Han ise . “Bu kritik zamanda işbirliğimizi ve iletişimimizi resmileştirmek için havacılık topluluğunun geri kalanıyla güçlerini birleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Seyahat için normale dönme, yolcular ve ticari havacılık operatörleri için uyumlu güvenlik ve operasyonel kılavuzlara dayanmaktadır. Bugünkü anlaşma, Avrupa hava taşımacılığı sektörünün toparlanmasının hızlandırılmasında önemli bir adımdır. ” diye konuştu

“EASA / ECDC yönergelerine ve EASA tarafından başlatılan daha geniş Normal Operasyonlara Dönüş (RNO) projesi üzerine inşa edilen bu işbirliği anlaşması, Avrupa çapında uyumlu ve sağlam protokollerin ve süreçlerin sağlanmasını sağlama yolunda atılmış bir adımdır” dedi.

ERA Sözcüsü;  “Bu ayrıca ERA’nın havayolu üyelerine kesinlik kazandırmaya yardımcı olacak, en yüksek güvenliği sağlayacak ve tüketicilere daha fazla güven verecektir.”dedi

“Kılavuzlarımızın IATA, A4E, EBAA ve ERA tarafından onaylanması, bu prosedürleri Avrupa havacılık endüstrisi için standart olarak belirlemektedir,” diyor EASA İcra Direktörü Patrick Ky. “Kılavuzların tutarlı bir şekilde uygulanması yolcu güveninin yeniden oluşturulması için kritik öneme sahiptir. ister boş zamanlarında isterse iş amaçlı olsun, hava yoluyla seyahat etmeye devam edilmeli“Ulusal makamların yönergelere uyulmasını sağlamada rol oynaması ve tutarsızlıklar yaratan tedbirleri tek taraflı olarak tanıtmaktan kaçınması önemlidir” dedi.

“Herkes için güvenli bir ortam yaratmak için tüm endüstri oyuncuları, her çalışan ve seyahat halkı, havaalanından hedefe yolculuğun her adımında aynı yönergelere uymak zorundadır.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör