AtlasGlobal’in Köle Isaura’ları

AtlasGlobal’in Köle Isaura’ları

Sayın Yetkili,

 Şirketimdeki baskılar ve gerçekten severek yaptığım bu işe İNSANCA devam etmek için ne yazık ki sizler ile adımı paylaşamıyorum . Bunun yanı sıra kendilerine gönder dedikleri için bize bu mailleri gönderen ve onlarında kabul etmediğine inandığım  kişilerinde adlarını yazmıyorum.
Ancak yazdıklarımın gerçekliğinden emin olmanızı ve gerekirse araştırarak teyit etmenizi rica ediyorum.
Yazıma başlamadan evvel siz değerli basın mensubu ve SHGM yetkililerinden bu emaili dikkate almalarını , çıkarlarından evvel yolcu ve uçuş güvenliğini ve bizleri düşünerek araştırma ve işlem yapmalarını rica ediyoruz.
Uzanca bir senedir çok severek yaptığım bu işten ben ve bir çok mesai arkadaşım bünyesinde çalıştığımız AtlasGlobal Havayollarının, personelini hiçe sayan tutumunun artık en üst seviyeye ulaşması sonucunda soğumaya başladık. Tüm insani sınırları zorlayarak , dinlenme saatlerimizin gasp edildiği , SHGM’nin tamim ve yönergelerinin dışına çıkılarak hazırlanan rosterların  ( Uçuş listeleri)  işten çıkartılma ve dayoffların geri alınması gibi tehditlerle zorla uçurulduğu bir ortamda aşağıda yazacağım son olayda artık sesimizi çıkartma vaktinin geldiğini düşünüyoruz.
Çünkü biz sustukça , birileri sustukça bu sessizlikten güç alınarak daha çok sömürü ve daha çok insan yerine koymama davranışı artarak devam ediyor. 
Uzunca süredir KKTC yatılarımızı Girne Dome otelde yapıyoruz. Bu aydan itibaren ise çalıştığımız şirket olan AtlasGlobal Havayollarının sahibi şirketler  bünyesinde olan ve  Kıbrıs’ta yeni açılan Elexus Otel’de yatılarımızı gerçekleştireceğiz.
Önceleri yepyeni bir otel olması  en azından kısıtlı vakte sahip olduğumuz dinlenme saatlerimizi güzelce geçireceğimizi sandığımız bu otelde misafir olarak kalacağımızı zannederken , Standardizasyon Şefliği ve Kabin Ekipler amirliğinden hergün gelen ve artık tehditvari bir hal alan ulaşan elektronik  postalar ile otel odası kontrol memuru olarak çalışacağımızı anladık.
Bizim bayıl gel tabir ettiğimiz bazı Ercan  yatılarında otele varış saatimiz gece 00:10 ‘u bulup sabah 05:15 – 05:30 gibi otelden ayrılırken  birde yeni açılan bu otelin taarrat musluklarından , telefonuna , elektrik prizlerinden , saç kurutma makinelerine ve hatta tıraş makinası prizlerinin çalışıp çalışmadığına dair rapor tutmamız isteniyor.
Bunu da odaya gelince ekte tarafınıza gönderdiğim  formum  odada olmaması durumunda  aşağı inip resepsiyondan almamız ve eksiksiz olarak doldurmamız gerekiyor.
Yukarıda belirttiğim gibi bu istek her gün  peş peşe gelen email ler de üstüne basa basa “KONU ÜST YÖNETİMİN DİREKTİFİ OLUP, TAKİBİ YAPILMAKTADIR” diyerek yapmazsak ihtar alacağımız bile ima ediliyor.
SHGM’nin son 2-3 aylık uçuşlarımızı incelemesi en büyük arzumuz. 6 gün üst üste sabah 10:00’da eve gelip akşam 19:30’da tekrar alındığımız ve tüm gece boyunca uçup bir yolcuya su geç geldi diye yada o kadar yorgunlukta belkide anlık her zaman yüzümüzde olan gülümsememiz in olmaması yada yolcunun bana yemek vermediler diyip sırf şikayet etmek için   yalan söylediği ve bir kere bile dinlenmeden yargısız infaz edildiğimiz bir yapıda çalışıyoruz. 
Yoğun iş temposundan sağlıklarını kaybedip  SHGM tarafından kabul edilen hastanelerden alınan raporlarımız bile şirket doktoru tarafından iptal ediliyor. Şirket doktoru bunu bizi görmeden muayene etmeden yapıyor yada yaptırılıyor. Şirket doktoru raporu onaylamazsa onaylı hastaneden aldığımı rapor geçersiz kabul ediliyor ve uçuşa gitmezsek ihtar verilip sicilimize işleniyor .
Bizler kabin memuruyuz. Bir çoğumuz havacılığa  aşık ve  bu işi severek yapıyoruz. Tabiki kolay değil , tabiki zorlukları var bunları bilerek bu mesleği seçtik  ve severek devam etmek istiyoruz.
Bize verilen eğitimlerde ve şirketimiz tarafından bize verilen görev tanımlarında hep şu nokta en önemli olarak vurgulanıyor. “UÇUŞ GÜVENLİĞİ” . Biz eğitimimizi sadece kabinde düzgün yemek ve meyve suyu dağıtmak için  almıyoruz. Acil bir durumda yolcu ve uçuş güvenliğini sağlamak için alıyoruz.  Bunları yapabilmemiz içinde bizim için altın değeri taşıyan dinlenme zamanların adil olarak verilmesi , insanca düşünülerek planlanması ve bu zamanlarda da kaliteli olarak dinlenmeyi arzu ediyoruz.
Nasıl ki şirketimiz bizden güleryüz, iyi hizmet ve güvenlikten taviz vermeden görev yapmamızı bekliyorsa bizde şirketimizden sadece  görevimiz olan  Kabin memurluğunu en iyi şekilde ica etmek  için   uygun ortam ve görev tanımı bekliyoruz.
Kabin memuru ve görev tanımı http://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-personeli/2138-kabin-memuru adresinde var.  Şirket yönetimin bunu bir daha iyice okumasını rica ediyoruz.
Taarrat musluğunu kontrol etmek , odadaki telefon çalışıyormu, perdeler temizmi, prizler çalışıyormu test etmek bizim görevimiz olmamalı. Hele hele bunları yapmak için şirketimiz bize checklist gönderip bu üst yönetimin direktifidir ve takip edilecektir yapmazsanız sonuca katlanırsınız dememeli.  Emin olun bize ” Şirketimiz bu oteli yeni açtı varsa gördüğünüz sorunları ve eksik gördüğünüz noktaları bizimle paylaşın ki sizlerin sayesinde hep birlikte en iyiye  ulaşabilelim” dense bizler sonuna kadar şirketimize sahip çıkıp yardım ederiz.
Ekmek yediğimiz yeri karalamak istemiyoruz . Bu mesleği düzgün ve dünya standartlarında güvenle yapmak istiyoruz. Bizim de evde bekleyen ailelerimiz ve sevdiklerimiz var bu yüzden iyi dinlenip , ,insanca planlarla uçmak ve güvenle mesleğimizi yapmak en büyük hakkımız.
  Aşağıda yukarıda sizlere bahsettiğim elektronik postaları ve oda kontrol listesini paylaşıyorum.
Saygılarımla
EMAİL 1 :
Tüm Kabin Ekiplerimizin Dikkatine!!!
Tarafınıza daha önce sms ile iletilmiş olan Kıbrıs yatılarında Elexus Otel’de konaklama yapılmaya başlanmıştır. Ek’te yer alan checklist otel odalarında mevcut olup, olmaması durumunda mutlaka Reception’dan temin edilmelidir.
Oda Checklist’inin tüm maddelerinin birebir check edilmesi ve odada karşılaşılan tüm aksaklıkların EKSİKSİZ ve  DETAYLARI ile birlikte  belirtilmesi son derece önem arz etmektedir. Doldurulan checklistler reception’a teslim edilmelidir.
Konu Üst Yönetimin’in direktifidir.
Emniyetli Uçuşlar Dileriz.
Şeyda CAN Assistant of Cabin Standardization Chief Yeşilköy Cad. No 9/A 34153 Florya – İstanbul
T: +90 (212) 663 20 00 ext :254 F: +90 (212) 573 27 12 www.atlasjet.com
EMAIL 2:
KIBRIS ELEXUS OTEL’DE KONAKLAMA YAPAN TUM EKIPLERIN, “ELEXUS OTEL ODA CHECKLIST”LERINI EKSIKSIZ VE DETAYLI BIR SEKILDE DOLDURMASI GEREKMEKTE OLDUĞUNU TARAFINIZA TEKRAR HATIRLATIRIZ. KONU UST YONETIMIN DIREKTIFI OLUP, TAKIBI YAPILMAKTADIR. K.E.M
Sonuç olarak: Daha önce AtlasJet kaptanından zehir zemberek bir maili paylaştım. Şimdi de Kabin ekiplerinin üstüne kesinlikle vazife olmayan işlerde çalıştırıldığını yazıyor ve belgeliyorum. İşin komik yanı; AtlasJet, kabin memurlarını alıp paralı kursa sokan bir şirketimiz. Kısaca para almadan kabin memuru yapmıyorlar. Ne güzel memleket değil mi? Hep parasını al,hem kabin ekibi olarak çalıştır hem de hala müşteriye açılmamış olan otelinde görevlendir. Adeta köpeksiz köyde değneksiz geziyorlar misali…
İşin kolayını bulmuşlar.Nasıl olsa memlekette işsiz çok. İşten ayrılırsa ayrılsın dert mi?   Ver bir ilan şartnameyi sun. Şu kadar para vereceksin,bu kadar para vereceksin diye sözleşmeni düzenle ve çalışanına imzalat. İsteyen giderse gitsin. No Problem
Hemen yerine yenisini para karşılığı alır çalıştırırsın. Şimdi bu yazıyı okuyan Atlas yöneticileri bozulur mu dersiniz? Yoooo…Bozulma gibi duygusal bir yapıları olsa bu uygulamaları zaten yapamazlardı. PARA-PARA-PARA…İşte bütün mesele bu.  
Kabin Memurlarının işi,görev tanımının dışına çıktığında bir durup düşünmek lazım. Koskoca ETS grup,otel odalarının kontrollerini kendi kabin memurlarına neden yaptırır ki. Ekiplere mail atarak bu görevinizdir. Yapmazsanız üst yönetimin emrine uymamış kabul edilirsiniz diye aba altından sopa gösterilir mi…
Sevgili SHGM; Önce AtlasJet sonra her nedense Atlas Global olarak ismini değiştiren bu şirketimizde ki şikayetler bizi ilgilendirmez diyemezsiniz. Çünkü ilgilendiriyor.
Hatırlarsanız, AtlasJET pilotunun yazdığı zehir zemberek bir yazı paylaşmıştım. Bu paylaşımımı SHGM’nin okumama ihtimali sıfır. Peki, Atlas Jet pilotunun yazdıkları ile ilgilenildi mi? Belki unutmuşsunuz diye bir kez daha yazının linkini vereyim ( Pilotundan zehir vermediğim halde, uçuş emniyeti adına yine aynı şirketin kaptanın mailini okumuşsunuzdur. Olsun her ihtimale karşın, bir kez daha hatırlatmak bakımından linkini veriyorum. ( http://airlinehaber.com/sivil-havaciligimizin-bilinmeyenleri-ve-atlasjet-pilotundan-zehir-zemberek-bir-ileti/ )
Bunların yanı sıra, sizlere bir tane de, genel olarak havacılığımızın nereye gittiğine dair yine bir kaptanımız tarafından yazılan bir haykırışı tekrar bilgilerinize sunuyorum. ( http://airlinehaber.com/havacilik-nereye-gidiyor/ )
Havacılardan kurulu ve çalışandan yana olduğunu beyan eden bir yayın kuruluşu ancak bu kadarını yapabilir. SHGM olarak sadece patronların değil çalışanlarında hakkını, hukukunu korumak zorunda olduğunuzu hatırlatırım. Herkes yetki ve sorumluluk alanı dışına çıkmamalıdır. Bugün bu tür köle isaura uygulamalarını kendi kabin ekiplerine yaptırmaya zorlayan bir şirket yarın ne yapar bilemeyiz.
Hadi bakalım top SHGM’de...

Yapılan Yorum Sayısı (19)

 1. atlas   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 13:13   - Cevap Yazın

  kabin ekiplerinin Oda Checklist yaptıklarını ilk kez duyuyorum. Türkiyede ki havacılığın hali ortadadır.

  0

  0
 2. kabin amiri   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 13:45   - Cevap Yazın

  şirket doktorumuzun hastaneden verilmiş olan raporu kabul etmememesini SHGM onaylıyor mu? hasta olan biri aynı gün şirkete kendi imkanları ile nasıl gider? insanların limon gibi sıktıktıktan sonra hasta edip hastalığını kabul etmemem işten atma ile tehdit etmek var mı? bütün bunlara ek olarak riskli ülkelere şirket bilgisi dahilinde gerekli aşıları olmayan kabin ekibini yollamak ne kadar doğru? sonra hasta olunca bunu da sorguluyor sunuz ve aldığımız raporu kabul etmiyorsunuz? hem suçlu hem de güçlü!

  0

  0
 3. Dr. Muzaffer Çetingüç   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 15:25   - Cevap Yazın

  Atlas’da yapılan şey tıp etiği dışına çıkmaktır. Bir doktorun verdiği hastalık raporunu kurum doktorunun bozması ne kadar ayıp ve sakıncalıdır. Bunun haklı bir tek nedeni olabilir, o da alınmış olan raporun gayrımeşruluğudur ki, bunun da kanıtlanması gerekir. Ayrıca otel denetlemesini tehditle herkese dayatmak yerine şikayetçi olanların inisiyatifine bırakmak daha doğru değil mi? Zaten bir derdi olan bunu yazmak için form arayacaktır. Müşteri memnuniyeti ve verimli çalışma isteniyorsa, önce personelin memnuniyeti ve güler yüzlü üst yönetimler gerekiyor.

  0

  0
 4. DENETLEME   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 17:25   - Cevap Yazın

  SHGM laf olsun diye denetleme yapıyor..! Uçuş ekiplerine gelen roster’ları araştırsınlar, uçak logbook’ları ile karşılaştırsınlar, uçuş ekiplerine haftada kaç tane roster gönderiliyor? Uçuş ekiplerinin 7 günlük, aylık uçuş görev süreleri ve dinlenme sürelerini karşılaştırsınlar, off block-on block saatleriyle uçuş sürelerini karşılaştırsınlar kalkış saati-iniş saati tuzağını yemesinler. Geriye dönük roster’lara day off’lar yerleştiriyorlar, stand by’dan uçuş çıkmazsa day off’a Nasıl dönüşmüş görsünler. Daha neler neler..! Köşenizde yayınladığınız Atlasjet pilotunun yazısından sonra SHGM atlasjette denetleme yaptı herhaldeki uçuş ekiplerine 15 günlük roster geldi ama ikinci hafta sadece stand by SHGM yetkilisi bunu yemiş olmalıki “ikinci hafta Atlasjet uçmayacakmı tatilmisiniz?” Diye sormamış. SHGM atlasjeti uzman bir ekiple bir ay denetlesin bakalım daha neler çıkar..! (Tahmin yada karalama değil..! Çok daha iğrenç şeyler bulurlar)

  0

  0
 5. Ka2   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 19:07   - Cevap Yazın

  Biz de dışardan bakınca özeller aradında en kurumsal şirket, ekiplerine en iyi davranan şirket olsrak atlas’ı görürdük. Yanılmışız. Arkadaşlar ingilizcesiz zaten atlas’a giremezsiniz. Gelin hepimiz Thy’ye bunların 10’da 1’ini yaşamazsınız. Herşey kurala göre. Kuralı bilirsen kimse sana dokunamaz. Neden mi çünkü sendika var. Bu iş zor bir iş. 2-3 bine yapılacak iş değil. Thy’de emeğinin de karşılığını alıyosun.

  0

  0
  • Prsr   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 04:39   - Cevap Yazın

   Alımları sen yapıyorsun galiba? TK’nın hükumetten adamı olmayanı aldığı nerde görülmüş? Facebook hesaplarını kontrol edip AK kıl olmayanları reddettiğini son alımlarda kendimiz gördük. Sistemin kölesi olacağına git taharet musluğunu kontrol et hiç olmazsa özgür yaşa kardeşim, 3 kuruş az kazanır kendine saygı duyarsın.

   1

   0
   • Ka2   - Tarih: 24 Ekim 2015 - Saat 06:17   - Cevap Yazın

    Tamam siz otelleri check ederek özgür yaşayın. Thyde zaten kimse özgür değil. Bla bla bla

    0

    0
 6. atlas   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 23:34   - Cevap Yazın

  Yolcusunu en cok seven, çalışanini en cok sömüren havayolu ne yazik ki….

  0

  0
 7. Atlas hostesi   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 00:38   - Cevap Yazın

  Bende bir atlas hostesiyim sabah uçuştan gelip akşam yine gittiğimi bilirim. Teknikerlere uçakta olan problemi söylüyorum kağıda yaz sen biz yaparız diyorlar ve hiç bir zaman yapılmıyor.
  Sapık bir yolcuya telefon numaramı vermedim diye şirketin beni arayıp azarladığını bilirim.
  Zaten hakettiğin parayı alamıyorsun kışları hergün uçup 1.200 maaş aldığımı bilirim . “NE YAPARSANIZ YAPIN BANA YOLCU ŞİKAYETİYLE GELMEYİN YOLCUYU MEMNUN EDİN” diyen bir şirkettir Atlas.
  Herşey onlar için paradır ne yolcunun canının kıymeti ne de çalışanlarının canının kıymeti vardır.
  Bu paraya muhtaç olduğumuz için etimizden sütümüzden yararlanıyorlar. Yazık çok yazık

  0

  0
 8. Hostes h   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 08:56   - Cevap Yazın

  Bende orda yılar orda uçtum o yılar içinde Gerckten insanı çok değersız hissettiren bir şirket ayraca orda kkaptan sevgilin yoksa yada tandıgın yoksa hep yezildin çünkü kölesın orda hasta olsan korkarsın rapor almaya çünkü şirket aryacak sen Nasıl rapor aldın der minenın sekreteri bile seni arayıp azarlıyabilir neden günkü guçu size yeter öyle bir
  Şirketki şirkette çalışanlar yüzde 90 İngilizce yok ama tandıkları çok madem kural diyorsun hani İngilizce şart sen hostes alırken neden İngilizce şart koydun ana calişanlar tek kelime İngilizce bilmıyor

  0

  0
 9. Atlas   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 15:24   - Cevap Yazın

  Gözümle gördüm yolcu Atlas’ın hostesınden kahve rica ettı Atlas’ın hostesı Can’ım kelimesi kullanarak Can’ım kahvemiz yok cevap verdi o yolcu şikayet etti ama o hostese hiç bir işlem yapılmadı neden çünkü o hostes şirketle muhatap olmadı sevgilisi Atlas’ta kaptan o onun yerıne cevap verdı Atlas işte bukadar düştü

  0

  0
 10. (K.M) sendika şart !!!   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 15:48   - Cevap Yazın

  Bu haberleri duydukca havacılık adına üzülüyorum. Insanlarin hakkının nasil yendiği apacik ortada. Bu hakkı korumakta sendikaya düşer. Arkadaşlar özellikle söylüyorum sendikanın iyisi kötüsü olmaz. Birlikte calistigimiz sirketi daha iyi şartlara taşımak elimizde…

  0

  0
 11. kötü   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 17:53   - Cevap Yazın

  her dönem daha kötüye gidiyor. Eski havacıyım çıktığıma çok memnunum. Huzurum var özel hayatım var artık

  0

  0
 12. eski km atlasta   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 20:45   - Cevap Yazın

  Gercekten cok agir sartlarda calistiran insana deger vermeyen kucuk birseyde hesap soran kole gibi calistiran ezen hor goren kendini begenmis yoneticileriyle atlasta calismak cok zor havaciligi cok isteyen biri olarak atlasta calistiktan sonra meslekten tiksinip cikmama sebep oldu. Biz bor yolcuya su gec gotursek arar hesap sorarlar ama kendileri asi yapilirken haber vermeyi unuturlar atlarlar arabistana asisiz gonderdiler hastaliktan 15 gun yattim allahtan verilmis sadakam varmista olmedim safligimdan davada etmemisim igrencc bir sirket kisacasi

  0

  0
 13. KM   - Tarih: 24 Ekim 2015 - Saat 12:27   - Cevap Yazın

  Sus payı alan taraf bundan razı ve memnunluk içinde kapıyorsa kulakları,elbet iyileşme olamaz.
  Ancak ne zaman anlaşılırız,Ekip yorgunluğu sebebiyetine dayali bir uçak kazası yaşandığında.Ne yazıkki bosuna söylenmemis zamanında “HAVACILIKTA KURALLAR KAN ILE YAZILIR.”diye.Acı ama gerçek.
  Allah’ım hepimizi korusun inşallah.

  0

  0
 14. Re bitmiş bir sirket   - Tarih: 24 Ekim 2015 - Saat 15:06   - Cevap Yazın

  Atlasta uçmuş bir fo olarak yaşadıklarımı burda anlatsam oturur ağlarsiniz . Atlas global cok kişinin hakkını yedi bunların hakkı ilahi bir kuvvetle çıkacaktır hiç şüphem yok ama bir sirket nasıl bukdar etik dışı ve ayrımcı davranır aklım alamıyor side stick tutmaktan aciz sadece tek özelliği afa li olmak olan 2.pilot adayları 2 .pilot olarak o şirkette görev yapıyor ve uçuyor .

  0

  0
  • kabin memuru   - Tarih: 13 Mayıs 2016 - Saat 23:20   - Cevap Yazın

   atlas ta kabin memuru olarak çalıştım afa uçuş okulundan yetiştim paramızla eğitime girdik eğitimden sonra da havaya çıkınca adeta paramızla rezil olduk berbat bir yer gelmek isteyen olursa bir değil bin kere düşünsün ….

   0

   0
 15. mzshka   - Tarih: 19 Mayıs 2016 - Saat 01:08   - Cevap Yazın

  Ben thynin sinvdan elendim atlasa basvuru yaptim ama ikilemde kaldim … Arkdslar afaya gitmeyi dusunuyorum bilgi verebilirmsnz ?

  0

  0
 16. berbat şirket   - Tarih: 14 Aralık 2017 - Saat 18:19   - Cevap Yazın

  SHGM nin bu şirketi çok ayrıntılı takip etmesi gerekiyor kesinlikle güven acısından berbat ucakları dökülüyor güvensizlik hatsafada bende burda uçtum lanet olsun yıllarım gitti bu kadar ucuzluk asla olamaz hele o kabin ekibi müdürlüğünde çalışan burunlarından kıl aldırmayan pislikler sadece paranızı alır sonrada şutu çeker

  0

  0