“AtlasGlobal’in iddialarının hiçbir dayanağı yok” AtlasGlobal’de sorunlar bitmiyor…

“AtlasGlobal’in iddialarının hiçbir dayanağı yok” AtlasGlobal’de sorunlar bitmiyor…

 

Altınbaş Petrol Ltd., şirket Direktörü Vakkas Altınbaş ve bazı çalışanlarının teminata bağlanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Altınbaş Petrol Ltd., Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve şirket Direktörü Vakkas Altınbaş ile bazı çalışanlarının, Atlas Jet’in uçaklarına yapılan yakıt ikmaliyle ilgili bazı suçlamalarla mahkemeye çıkarılarak teminata bağlanması hakkında bir basın açıklaması yaptı ve Atlas Jet’in bu açıklamalarının hiçbir dayanağı olmadığını ve hiçbir zaman kanıtlanamayacağını belirtti. Altınbaş Petrol Ltd.’nin konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle: “Atlas Jet Havacılık Anonim Şirketi takriben 2014 yılı sonlarında, Altınbaş Petrol Ltd.’in Ercan Havalimanı’nda, Atlas Jet uçaklarına vermiş olduğu yakıtlardan daha fazla faturalandırma yapıldığı hususunda KKTC Genel Polis Müdürlüğü’ne şikayette bulunmuş ve o tarihlerde Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Polis tarafından gerekli tahkikat yapıldıktan sonra, dosya KKTC Başsavcılığı’na, görüş için gönderilmiştir.

Başsavcılık da dosyadaki deliller ve tüm emareleri inceleyerek Polis Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak gönderdiği 23/06/2015 tarih ve Sav 9/2015 sayılı bir yazı ile “uçaklara yapılan gerçek yakıt ikmalinin, her yakıt ikmali yapılırken yapılacak net ölçümler sonucu tespit edilebileceği, dolayısıyla geçmiş tarihlerde yapılan yakıt ikmallerinin tam olarak tespitinin yapılmasının mümkün olmayacağı, dolayısıyla herhangi bir suç tespit edilemeyeceğini” bu yüzden de dosyanın kapatılması gerektiğini Polis Genel Müdürlüğü’ne bildirmiştir.    Polis Genel Müdürlüğü ise Başsavcılığın bu görüşünü Altınbaş Petrol Ltd’yi o tarihte temsil eden Seroydaş Hukuk Bürosu’na gündemli, olduğu 08/07/2015 tarihli ve 03/1-1-15-2114 sayılı bir yazıyla ve özetle “meselede cezai suç bağlamında herhangi bir suç tespit edilemediğinden” Atlas Jet A.Ş. Yetkilisi Yüksel Atak’ın şikayeti üzerine başlatılan tahkikat ile ilgili dosyanın “MESELE YOK” olarak tasnif edildiği bildirmiştir.

Atlas Jet’in o tarihte Altınbaş Petrol Ltd.’e olan faturalı takriben 1,027,675.- ABD Doları borcunu mezkur şikayeti mazeret göstererek ödemekten imtina etmesi üzerine, Altınbaş Petrol Ltd. Türkiye’de Bakırköy 4., 5. ve 7. Asliye Mahkemeleri’nde açtığı davalar ile mezkur alacaklarını talep etmiş ve ayrıca Davalı Atlas Jet Anonim Havacılık Şirketi’nin iflasına da karar verilmesini talep etmiştir. Atlas Jet söz konusu davalarda da sair şeyler meyanında KKTC Polisi’ne yapmış olduğu şikayet kapsamındaki iddialarını tekrarlamış ve TC 7. Asliye Mahkemesi’nin Kararı’ndaki ifadeyle “kendilerine verilen yakıtın, düzenekte oynamalar yapılarak kayıtlarda gösterilenden daha az verildiğini” müdafaa olarak ileri sürmüş ve aleyhine ikame edilen davaların reddini talep etmiştir. Atlas Jet’in bu iddiası Mahkeme tarafından “her ne kadar Davalı tarafından kendilerine verilen yakıtın düzenekte oynamalar yapılarak kayıtlarda gösterilenden daha az verildiği ileri sürülmekte ise de tacir olan Davalı (Atlas Jet) tarafından Türk Ticaret Kanunu’nun 21. ve 23. Maddeleri’nde öngörülen surette usulüne uygun herhangi bir ayıp ihbarında bulunulmadığı, böyle bir iddianın ispatlanamadığı, KKTC Adli Makamları’ndan da bu yönde herhangi bir kesin hüküm oluşturulacak bilgi ve belgenin ibraz edilmediği” ifade ve gerekçeleriyle reddedilmiş, bir başka ifade ile Atlas Jet, uçaklarına faturalarda gösterilenden daha az yakıt verildiğine mütedair iddialarını yukarıda belirtilen Ticaret Mahkemeleri’nde dahi kanıtlayamamış ve her üç dava da Atlas Jet aleyhine ve Altınbaş Petrol Ltd. lehine neticelenmiştir. Atlas Jet mezkûr davaları kaybettikten sonra temyiz yoluyla Yargıtay’a da başvurmuş ancak 4 ve 7. Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi kararları Yargıtay kararlarıyla da kesinleşmiş, Bakırköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi kararından yapılan temyiz süreci ise devam etmektedir.

Yargıtay’da neticelenen davalara konu alacaklar Atlas Jet’ten tahsil edilmiş ve/veya tahsil edilme sürecindedir.    Hal böyle olmasına rağmen Atlas Jet’in KKTC’de yeniden ve aynı iddialarla ve/veya asılsız ve mesnetsiz iddialarla ve/veya bir hukuk mahkemesinde bile kanıtlayamadığı iddialar ile yeniden şikayetçi olması üzerine bu defa da Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube tarafından yeni bir cezai yargı süreci başlatılarak Altınbaş Petrol Ltd. Direktörü Vakkas Altınbaş ve Şirketimizin bazı çalışanlarının teminata bağlanması Altınbaş Petrol Ltd. yetkilileri ve çalışanları tarafından esefle karşılamıştır. Atlas Jet’in hiçbir zaman kanıtlayamayacağı mesnetsiz ve asılsız iddiaları ile başlatılan bu yargı sürecinin bir an önce sonlandırılmasını umut etmekte, adaletin er veya geç KKTC’de de teselli edeceğine inanmaktayız.”(kibrisgazetesi)

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Atlas Jet Çalışanı
6 ay önce

Herkesi bıktırdın be M.Ersoy; Hem çalışanlarını, hem alacaklılarını.
… İnsanlara olan borçlarını öde ve batıracak mısın, devam mı edeceksin bir karar ver. Kendin ne durumdasın bilmiyorum ama mağdur ettiğin insanların sayısı 10 binlerle ifade ediliyor; Yolcular, çalışanlar, alacaklılar… Herşeyden önce Ayıptır, Günahtır..

Mağdur
6 ay önce

Ağzına sağlık dostum, durum bu kadar iyi anlatılmazdı!

Borç batağında
6 ay önce

Uçan kuşa borcun var, bütün alacaklılar kapıya dayanmış, personeline kaç aydır maaş ödemiyorsun… Herkes sana iyi niyetle şans veriyor, milletin iyi niyetini de suistimal ediyorsun… Hala satmıycam, devretmiycem, iflas etmiycem diye dolaşıyorsun ortalıkta. Ne içiyorsan bize de söyle, bizim de rahatlamaya ihtiyacımız var :)))) SHGM artık bu havayolunun bu şekilde uçmasına, can taşımasına müsade etmemeli.

Vay
6 ay önce

Bu işin sonu kırıma gider Allah korusun, SHGM yi göreve çağırıyouz.

Cpt
6 ay önce

Gardaş daha dur biz maaşı alacağız 🙂

CPT
6 ay önce

Ya artık bitir de bu insanlar kurtulsun ve önüne baksin

Ahahah
6 ay önce

Hala bu şirkette maaş alacam ümidiyle uçan kaptanlar var hayretle şaşıyorum . Ve bu adamlar bunu kaç batan şirkette yaşadılar . Bitti artık Atlas erkenden eşeğinizi sıkı kazığa bağlayın alacaklarınız için yasal yollara başvurun . Yalan dolanla nereye kadar gidecekler biliyormusunuz iyice kasayı boşaltıp karşısına geçip avcunuzu yalayacağınız Florya’da bir tabela kalıncaya kadar .

Saga
6 ay önce
Cevapla  Ahahah

Merak etmeyin E.i ve Y.T ucarrrrrr

Cpt K
6 ay önce
Cevapla  Ahahah

E.İ yakında uçabileceği bir 330 bulursa uçar=)) e diğerlerini saydırmayın bana Pegasus’ta fail olup geri gelenleri, onların gidecek yeri yok zaten hem bu dünyada hemde öbür dünyada

Grev kırıcı
6 ay önce
Cevapla  Ahahah

Şu durumda bile birlik olamamak ne ayıp, hem kendine ayıp, hem arkadaşlarına ayıp, hem mesleğine ayıp, ayıp, ayıp, ayıp….

Heartbreaker
6 ay önce
Cevapla  Ahahah

Şuzamana kadar birlik olunmuş zaten bundan sonra ne birliği gardaş tuzun kuru maaşa ihtiyacın yok sanırsam..

Narenciye
6 ay önce

A330 harın uçuşu durdurulmuş, bir havacılık haber portalı yazıyor. Sadece 2 uçakları kalmış.

DOST
6 ay önce

Sayın Editör.
Sizler haberi ulaştırmakla yukumlusunuz.
Neden Kıbrıs gündeme geldi.2014 yılında başlayan bu süreç gündem oluşturuyor . Bu şirketin iyi yonetilmedigi ve icine düştüğü bu durumu lehine dönüştürülerek! bakın arkadaşlar burdan para gelecek ve bende 3 aylık maaşlarınızı ödeyeceğim ibaresinin altını doldurmaktır.
Hakli olduğunuz bir durumsa anında müdahale ederek konunun üzerine gideceksin bugün değil.Adam gibi danışmanların olmadı hicccc

seftali kebabı
6 ay önce

bu yaw…lar uçağa yakıt verirlerken bir teşkilat kurup kendi depolarınada yakıt basıyorlardı , yakalanınca patladılar ama o ana kadar ne kadar yakıt çaldılar kim bilir…..

Hıdır Kocakaya
6 ay önce

Sayın ersoy maç bittiyse düdüğü çal insanlar saha dan çıkıp gitsinler başlarının çaresine baksınlar. günah diye bir şey var, çocukların okul masrafı ,ev kiraları bankadan kredi kullanmışsa ödenecek taksitleri borçları ve diğer kredi borçları o kışın ortasında evinde ısınmak için zorlanan, elektrik su doğal gaz borcunu ödeyemeyen kokpitten ,kabin görevlilerine ve diğer çalışanlara ne kadar mağduriyet yarattığınızı biliyormusunuz? artık karar verin de ne olacaksa olsun. gönül ister ki devam etsin binlerce insan iş*siz aşsız kalmasın, ülke ekonomisi zarar görmesin. ama sizin ne düşündüğünüz ne yapmak istediğiniz bilinmiyor. gelen tekliflere sürekli hayır diyorsanız, ve diyorsunuz da, o zaman çıkın karar verin.… Devamını oku »

Tayyareci
6 ay önce

Devam ediyorum yani 800ltr,kurulan düzenekle sayaçtan devri dayım yaptırılarak tekrar pompanın emişine gidiyor.
Yani uçağa verilmiş gibi ğösterilip aslında verilmiyor.
Bunlar geriye dönük kayıtlardan hesaplanabilir.
Uçağın flight loog’unda kalan alınan yakıt miktarı belli,faturadada alınan ltr miktarı ve kesafet belli.
Çok rahat hesaplanabilir.
Kktc mahkemesi bilir kişi yok diye o tarihte meseleyi kapatma yönüne gitti sanırım.