Atlasglobal’deki kriz KKTC’yi vurdu: THY Devreye Girdi

Atlasglobal’deki kriz KKTC’yi vurdu: THY Devreye Girdi

 

Atlasglobal’in seferlerini bir ay süreyle durdurmasının ardından KKTC, diğer havayolu firmaları ile seferlerin artırılması için görüşmelere başladı. Kıbrıs’ın kuzeyine seferlerin aksamaması için Türk Hava Yolları da çalışma başlattı.

Özel havayolu şirketi Atlasglobal’de patlak veren ekonomik kriz, turizm ve dış dünya iletişim açısından Türkiye’ye bağımlı olan KKTC’yi zor durumda bırakıyor. Düne kadar adanın kuzeyini Türkiye’ye bağlayan dört şirketten bir tanesi olan Atlas Global’in faaliyetlerini durdurması KKTC’nin dış dünya ile bağlantısını sekteye uğrattı.

Atlasglobal’in faaliyetlerini durdurmasının hemen ardından KKTC Hükümeti, oluşan boşluğu doldurmak için harekete geçti. KKTC, kalan üç şirkette uçak seferlerinin artırılması için uğraşıyor.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Atlasglobal, 26 Kasım 2019 tarihi itibariyle yapmış olduğu açıklama ile tüm uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine kadar durduğunu bildirdi. Bu durum haliyle ülkemiz hava ulaşımını da olumsuz etkileyecektir” ifadeleri yer aldı

SEFERLER ARTACAK

Açıklamanın devamında, bu süreçte biletleme işlemi yapmış olan yolcuların durumları ve oluşan mağduriyetlerin nasıl giderileceği konularının Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile karşılıklı olarak istişare edilmeye başlandığı paylaşıldı. KKTC Ulaştırma Bakanlığı söz konusu açıklamada, Türkiye’den uçuş yapan üç havayolu firması ile ek seferlerin planlanmasına başlandığını da ifade etti.

THY DEVREYE GİRDİ

Kıbrıs Türk basınına yansıyan bilgilere göre, Atlasglobal’in seferlerini bir ay süreyle durdurmasının ardından Kıbrıs’ın kuzeyine seferlerin aksamaması için Türk Hava Yolları çalışma başlattı.

Bu gelişme ile beraber Atlasglobal, son on yıl içerisinde KKTC’de faaliyetlerini askıya alan Kıbrıs Türk Hava Yolları ve Borajet gibi isimlerin bulunduğu listeye eklenmiş oldu. Söz konusu şirketlerin iflası neticesinde son yıllarda KKTC’ye dönük uçak biletlerinin fiyatlarında artış gözlemleniyor. Bu fiyat artışı nedeniyle birçok Kıbrıslı Türk, Ercan Havalimanı yerine adanın güneyinde bulunan Larnaka Havalimanı’nı tercih ediyor.(gazeteduvar)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Tespit soruklular hani ?
7 ay önce

ne hikmetse meclis ve saksakcilari hala luks arabalara biniyor tasarruf vatandasin sirtinda bunu bir ben bi goruyorum neden tespit kimse yapmiyor Turk milleti zeki cesur degil midir hep kafamiz baska seylere mi calisiyor ?