AtlasGlobal Yolcuları Bilet Paralarının İadesini İstiyor!

AtlasGlobal Yolcuları Bilet Paralarının İadesini İstiyor!

 

AtlasGlobal uçuşlarını iptal etmişti. Mağdur olan yolcular paralarını ne zaman alacaklarını merak ediyorlar. Şirket yolculara tazminat da ödeyecek.

AtlasGlobal mali durumundaki sıkıntılar sebebiyle seferlerini 26 Kasım’dan 21 Aralık tarihine dek iptal etti. Yaklaşık bir aylık süre içerisinde bilet alan yolcuların uçuşları yapılamayacak. Yolcuların bilet paralarının iadesini talep etmeleri halinde isteklerinin 15 Aralık 2019 tarihine dek alınacağı, 16 Aralık’ta ise isteklerle alakalı işlemlerin web sayfası üstünden açıklanacağı bildirildi. Yani para iadesi için en az 16 Aralık tarihine dek beklemek zorundalar.

AtlasGlobal’in sahibi Kültür ve Turizm Bakanı’nın da kardeşi olan Ali Murat Ersoy. Firma 2001 senesinde kuruldu. Etsgroup, 2006 senesinde hava yolunun bütün hisselerini satın almıştı.

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Twitter sayfasından paylaşılan açıklamada, “Atlas Global Havayolları tarifeli uçuşlarını 21 Aralık 2019 tarihine dek durdurdu. Yolcuların mağdur olması ile alakalı konuları 15 Aralık itibarı ile belirleyerek gidereceğini açıklamıştır. Genel Müdürlüğümüz yolcu hakları ile ilgili konuların takipçisi olacaktır.” sözlerine yer verildi.

BİLET PARALARI İADE EDİLECEK
Hava yolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği uçuştan iki hafta evvel uçuş iptali yolcuya haber verilirse hava yolu firması bilet parasının hepsinin satın alınmış olduğu fiyat üstünden nakit olarak ya da elektronik banka havalesi ile yolcuya veriyor.

TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA
Uçuşa iki haftadan kısa bir zaman kala uçuş iptal olursa, yolcu bu dönemde bilgilendirilmiş olsa bile, yolcuya iç hatlar için 100 euro, Dış hat uçuşlarında ise yolculara;

a) 1500 kilometre ya da daha kısa bütün uçuşlar için 250 euronun Türk Lirası türünden karşılığı,

b) 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 euronun Türk Lirası türünden karşılığı,

c) 3500 kilometreden daha uzak yolculuklar için 600 euronun Türk Lirası türünden karşılığı, tazminat vermek mecburiyetinde.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Havayaasik
8 ay önce

Ama biliyorsunuz ki vermeyecek…