AtlasGlobal krizi yönetmeyi neden tercih etmedi?

AtlasGlobal krizi yönetmeyi neden tercih etmedi?

 

Turizm en çok kriz anlarından etkilenir. Şirketlerin becerisi de kriz anında ortaya çıkar. Birçok kriz, yeni oyuncuların sahneye çıkmasına neden olmuştur. Birçok kriz de şirketlerin büyük yara almasına neden olmuştur.

Bu yüzden kriz yönetimi başlı başına bir bilim haline gelmiştir.

AtlasGlobal‘in uçuşlarına ara vermesi ve iletişimde yaşananlar, tam olarak “iletişim” krizidir.

ATLASGLOBAL KRİZİ, TURİZM VE İLETİŞİM ÜÇGENİ

AtlasGlobal’de birtakım sorunlar olduğu aşikar. Sonuçlarından yola çıkarsak, uçuşlarına birkaç ara vermesi, pilot istifaları ve son olarak işten çıkarmalar şirkette bazı sorunların olduğunu gösteriyor bize.

Bu sorunların düzeltilmesi için yapılan adımların tamamı yanlış atılmış adımlardır.

Bundan sonraki süreçte şirketin yapacağı en önemli adımlardan biri iletişiminin yönetilmesidir. Buna iletişim krizinin yönetilmesi denir. Bu krizi bu güne kadar kimler yönettiyse bazı hayati hatalar yaptılar.

İNANDIRICILIK SORUNU

Kriz yönetiminde en önemli konu, verilen bilgilerin inandırıcılığıdır.

İlk ve en büyük hata, bir ay gibi bir zaman dilimi için uçuş erteleme kararı alan şirket, paydaşlarına bunu kararı aldıktan sonra SMS ya da mail ile duyurmuştur.

Şirket, bilet satan acentaları düşünmediği gibi yolcuları da hiç düşünmemiştir. Bunun en büyük kanıtı da şirket tarafında yapılan açıklamada yer alıyor:

“Nakit akışımızdaki gerekli yapılandırma ve iyileştirmeyi sağlamak amacıyla, tüm uçuşlarımıza 26 Kasım 2019 itibariyle, 21 Aralık 2019 tarihine kadar ara vermek zorunda kaldığımız bilgisini arz ederiz. Bu süreçte uçuşu gerçekleştirilemeyen yolcularımızın satın aldıkları biletleriyle ilgili 15.12.2019 tarihine kadar gerekli tespitler tarafımızca yapılacaktır. Yolcularımızın iade ve değişiklik talepleri ile ilgili işlemler için uygulanacak adımlar 16 Aralık 2019 tarihinde tarafımızdan email yoluyla sizlere duyurulacaktır.”

Şirket yönetimin kameralar karşısına çıkarak erteleme gerekçelerini ve bundan sonraki süreçte neler olacağını ikna edeci bir dille anlatmak yerine acentaların ve yolcuların sorunların için sadece bir mail adresi belirtmiştir. AtlasGlobal’in o dakikadan itibaren “inandırıcılık” konusundaki kan kaybı başlamış oldu.

Krizi yönetenler yaptıkları yazılı açıklamada itirazlarını, “2015-2016 yıllarında ülkemizde yaşanan terör olayları ve hain darbe girişimi havacılık sektöründe büyük yaralar açmış, taşınan yolcu sayısı ve yolcu gelirlerinde 2017 yılı dahil önemli kayıplara neden olmuştur…Yakın geçmiş olumsuzlukları ve beraberinde getirdiği ekonomik yük ve 2019 yılı Nisan ayı itibariyle İstanbul Havalimanı’na geçişle birlikte lojistik ve operasyonel maliyetlerde yaşanan büyük artış, Havayolumuz açısından 2016/2017 kayıplarımızı yeterli sürede telafi etme imkanımızı ortadan kaldırmıştır.” gibi iddialarla besleyip, kendi durumlarına açıklamaya çalıştılar. Ki bu iddialar doğrudur. Burada ki sorun şirketin irtifa kaybetmesi değil, krizi yönetmemesidir. Bunu tercih etmemesidir. Herkesi kendi başına bırakmasıdır. 

Krizi yönetemeyen ve mail adresinden başka muhatap bulamayan acentalar ve yolcular çareyi medya da aramışlar. Buldukları tüm iletişim kanalarını kullanarak basından daha detaylı bilgi almaya çalışmışlardır. AtlasGlobal mağdurları, medya aracılığı ile şirketi bir anda gündemin ilk sırasına oturttular.

Öylesine yoğun ve büyük bir iletişim propagandası yapıldı ki, iddiaları takip etmek bile neredeyse mümkün olmadı. ‘Filodan ayrılan uçaklar, istifalar, bir devlet bankasından alınan kredi’ gibi tüm iddialar, tek tek şirket tarafından yapılan açıklamalarla red edileceğine sessiz kalınarak insanların inanma yönündeki kanaatini daha da pekiştirdi.

Krizin yönetilme sorunu böylece zirve yaptı

Şirket adına gazetemize bu güne kadar Kurumsal İletişim’den Ece Güngördü telefonla arayarak ve mail yoluyla bir kez açıklama gönderdi. Gelende firma adına Atlasglobal’in Rusya ve BDT Bölge Temsilcisi Orhan Sancar açıklamalar yaptı. Ama üst düzey bir açıklama hiç yapılmadı.

Atlasjet ne zaman kuruldu

14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding tarafından kurulan Atlasjet ilk etapta sadece iki uçakla çalışmaya başlamıştır. İlk uçuşunu 14 Mart 2001 tarihinde gerçekleştirerek kısa zamanda filolarını büyütmeye başlamıştır. Uçuş seferlerine 2 adet Boeing B-757-200 tipi uçak ile başlamıştır. 2001 yılında üçüncü uçaklarını alan firma, 2003’te bu sayıyı dörde çıkartarak daha büyük faaliyetlere adım atmışır ve sermayesini arttırmaya başlamıştır. İç ve dış hat tarifeli uçuşlarına 2004 yılında yolculara uçakta uluslararası kalite ve konfor standartları sunmak amacıyla başlamıştır. Turizm ve havacılık dünyasındaki son gelişmelerden sonra Atlasjet Havayolları, IATA üyesi olarak ve IOSA tescilini alarak havayolu şirketi olarak büyümeye ve yoluna devam etmeye, bu doğrultuda da iç ve dış hatlarda tarifeli sefer sayısını %75 ila 80’e çıkarmaya karar vermiştir.

2004 yılında şirketin yüzde ellisi ETS Tur’a satılmış ve yönetim kurulu başkanlığına Murat Ersoy getirilmiştir.

2004 yılının haziran ayında şirketin ruhsatı “İç ve Dış Hatlarda Tarifeli ve Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” şeklinde genişletilmiş ve iç hatlarda tarifeli seferlere de başlanmıştır. 2004 yılında şirketin yüzde ellisi ETS Tur’a satılmış ve yönetim kurulu başkanlığına Murat Ersoy getirilmiştir. Murat Ersoy’un gelmesinden sonra şirketin yapılanmasında köklü değişikliklere gidilmiş ve dünyanın en iyi havayolu şirketleri baz alınarak yenilemeler yapılmıştır. Atlasjet, 2006 yılında hisselerde değişiklik yoluna giderek şirket hisselerinin tamamı ETS Tur’a satılmıştır. Atlasjet, bundan sonraki büyüme çalışmalarını da aynı orantıda yapmış ve her geçen yıl yeni rotaları ve yeni uçakları bünyesine eklemiştir.

2015 Şubat ayı itibariyle Atlasjet adı, Atlasglobal olarak değiştirilmiştir.

Bu isim değişikliğinin en önemli sebeplerinin başında, Atlasjetin bir dünya markası olma vizyonu gelmektedir. Ayrıca, ‘Jet’ olarak anılan hava yolu firmalarının yurt dışında düşük maliyetli firmalarla özdeşleştiriliyor olması Atlasjet için de olumsuzluk oluşturmaktaydı. AtlasJet, AtlasGlobal ismi ile birlikte, potansiyelini gösterme ve küresel hedeflerine daha hızlı ilerleme hareketi içerisine girmiştir. İki uçakla başlayan bu ulaşım ağı günümüzde 26 uçağa ulaşmıştır. 35 farklı ülkede 50’den fazla noktaya sefer düzenlemekte olan Atlasglobal, Türkiye içerisinde ve Asya, Rusya, BDT Bölgesi, Orta Doğu ve Avrupa’ya tarifeli uçuşlar gerçekletirdi.(turizmgunlugu)

Geri

49
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
DOST

Say8n Editör.
Murat Ersoy kendi çalışanlarina güvenmek yerine,kendisine hayal satıp market değerini artıracağını düşündüğü sevgili danışmanlarıyla yola çıkmayı tercih etti.

Herşeyi ben bilirim düşüncesi sonun başlangıcı oldu.

Vahh ki ne Vahhh

Bence Bu danışman ile akalı THY den bir görüş talep edilebilir. Neden derseniz THY zamanın da bu danışman beyle neden yollarını ayırdı? Neden Thy den işten çıkardı? Bence Bu sorulabilir.

Off ki ne off

Almak isteyene satılsaydı, ortak olmak isteyen kabul edilseydi bu kadar insan (300 kişiden fazla) işinden olmazdı. Fırsatlar varken inatla kabul edilmemesinin tek sebebi olabilir. Bilerek isteyerek bu şirketi batırmak.

Bir dost

Sıkıntıların yanlarına hiç uğramadığı,iyi günlerde keyif içinde şirketin kanını emen her departmanda bolca bulunan, bulunduğu pozisyonun kaymağını dibine kadar yiyen bunca palyaçoyu iş bilmez yalamayı yönetici diye etrafına doldurursan sonun bu olur. Düne kadar marketci ne anlar bu işlerden denilen Nane ye bir bak, az sayıda uçağıyla tıkır tıkır uçan şirketlere bir bak yönetici gör. Senin etrafındaki basiretsiz leşçi akbabalar ise yönetici adı altında hiç bir proje üretmeden hiç bir katkı sağlamadan sadece seni yuceltip keyiflerinin ve kendilerine verilen ayrıcalıkların tadını adeta Hollywood yıldızları gibi sürdüler, size ve etrafınızdaki bu kifayetsizler sürüsüne hiç bir şey olmayacak olan işinden atılan haklarını… Devamını oku »

Onur

Aklıma biri geldi ama.. hollywood yıldızı gibi davranıyor deyince ….

Vah Yahocum vah

Ah Yahocum yazık oldu Bağdat yatılarında odana davet edip “ya gelirsin yada gece uçağıyla seni İST gönderirim “ dediğin kızlarına kıyamammm … Ha bu arada ne oldu Şebocunu götürmüyor musun Onur’a

Bence suan murat ersoy da

Pişman zıyayı ve dervişi dinlediği için… irtibari yerle bir oldugu için… oyle hissetttim bi an…

Red

Pişman da neden hala şirkette tutuyor? Bence bunlar toptan olarak bir şey kullanıyorlar. 🙂 Bir şey kullanmadan bu kadar basitçe hatalar yapılmaz. Bence asıl narkotiğin bu kişileri araştırması lazım.:) Aslında buradaki yazılanları Murat bey’e atmak lazım belki buradaki konuşmalar onun için ders niteliğin de olabilir. Bence bu ve diğer haber linkleri ve yorumları atarsak en azın dan Danışmanın ne olduğunu öğrenir! Bence kesin biliyordur ama yine de ihtimal dahilin de atmak lazım.

Noname

Çocuk mu bu adam her gelen kandırıyor? Şirket yönetmesin böyle insanlar!

ATLAS

Nigar kim diye açıklama bekleyene
Yavuz,Atilla,Kanat a sorun bilgi verirler.Odasinda bilgi alışveriş yapan kişiler.

Aidiyet

Personel yönetimine gerekli desteği verdi. Artık ayıptır. Maaş almadan 3 aydır uçuluyor, elde avuçta da kalmadı, İnsanların dayanacak gücü de, ümidi de. Ayıp.

Nigarcım nerde?

Bir sürü kişiyi ekmeğinden eden, patronun aile ve özel hayatına NEDENSE çok meraklı olan, içeriyi karıştırmak için dışarıdan para alan ve yaptıkları elinde patlayan Nigar nerdesin??

Azeri

Cihangirdeeee

Nigar

Airlinehaber yayınladığınız asılsız haberler ve asılsız yorumlar karşısında hukuki süreç başlatılacaktır. İftira yorumlarda bulunan her kes hukuk karşısında cevap verecektir.

A320 1

Sesinizi duyurmak istiyorsanız bütün iletişim kanallarını kullanın.Artık susma vakti değil atağa geçme vakti. Kafamızı kumdan çıkartma vakti geldi ve geçiyor. Airlinehaber ekibine cidden çok teşekkür ediyoruz! Kimse haber yapmazken onlar haber yaptı. Bu konu da Sefa bey ve ekibine havacılık adına katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Taraf tutmak yerine doğru ve ilkeli haber yaptıkları için her zaman bir adım öndeler. Mesela Özellikle bir haber sitesi (Airport) Atlas’a iyilik yapıyorum diye hiç bir şekil de haber yapmıyor. Ama bilmiyorlar ki şirkete kötülük ediyorlar. Bu ve bunun gibi siteler neden var? Doğru ve ilkeli haber yapmak ve havacılığı geliştirmek ve yanlış gördüklerin… Devamını oku »

satılık basın bunuda yazın

Airport satılık bir haber sitesidir. Atlasa`a iyilik için değil atlas parayı verip susturduğu için yazı yazmamaktadır. Sitenin her tarafında Ats ve Afa Reklamları boy göstermektedir. geçen gün yapılan büyük atılım 777 ler geliyor haberi bizzat para verilerek yapılmıştır.

The Who

Airporthaber son derece güzide, tarafsız, doğru haber yapan bir haber portalıdır, hatta o kadar doğrucu bir portaldır ki, Atlasglobal da olan bu olayların bir düzmece, içerdeki maaşlarını alamayan insanların uydurduğu yalanlar silsilesi olduğunu düşünür ve bu nedenle dışarıya YANLIŞ haber vermemek için Atlasglobal hakkında yorum yapmazlar. İLKELİ haber anlayışı tam da bunu gerektirir.

The Who oku.

Siz şuna reklam alıyoruz deseniz daha iyi olur. Madem herkes bazı şeyleri uyduruyor o zaman siz de konuyu araştırın. SHGM çağırdı mı direk kendisine sorun? Siz kendiniz diyorsunuz ki maaş alamayan insanlar var 🙂 O zaman bari bunu yazın da bu yazdıklarınız da haklı olun.! Mesela Atlas hava yolları 3 aydır maaş ödemiyor diye haber yapın!!! Bence bu haberi yapmak cesaret ister demi? İşin ne olduğunu sizler çalışanlardan daha iyi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor.!! Mesela Atlas size reklam ödemesini bir gün geciktirse anın da sizin gündeminize oturur. Diğer havacılık haber siteleri hep yanlış haber yapıyor sırf siz doğru haber yapıyorsunuz… Devamını oku »

satılık basın bunuda yazın

Kendileri acayip ilkelidirler sormayın. Shgm, devlet ve THY yolları olunca her türlü giydirmece bunlarda mevcuttur. Ama Atlas Global olunca içerdekilerin uydurmaları oluyor. Bu kadar kişi uyduruyor demek bunlarca insana hakaret etmek demektir. Artık Airport haber güvenini yitirmiş satılık bir sitedir ve atlas globalden ödenen dekontları herkeste mevcuttur. Bu arada yorumu yazan kişi eğer sen airporttaysan zaten anladıkda değilsen kesin ziyyanın yalakalarından birisin. Buradaki insanlara sen yalancı deme cürretini nerden buluyorsun. Kendine gel!!!

UĞUR

Atlasglobal ile ilgili yorumlar Airporthaber’de maalesef yayınlanmıyor. Geçen gün 777 haberinin altına madem 777 kiralayacak paraları var bizim bilet iadelerini tazminatları neden yatırmıyorlar diye yazdım. Yayınlamadılar.THY’de pilot hapşırsa, öksürürse haber yapıyorlar ama

The Who için

Güzel bir dalga geçme olmuş. 😉

Kok

Atlas doğru düzgün herşey yolunda. yapmayın etmeyiniz 🙂

Kkk

Atlas airport habere para vermiyor airport haberin sahibi ali kıdıkın yeğeni atsteam de çalıştığı için haber yapmıyor

Mavi

The who, airporthaberi güzel yere vurmuşsun gardaş, inceden. Aynen öyle, bakıyoruz güzelim şirket şirket yangın yeri, bu airporthaber halen uyuyuşta. Halen olan olayları haber yapacak kadar değerli bulmuyorlar demek ki.

Ne yaptiysaniz öyle anilacaksiniz.

Sayılı günler tükendi yolun sonu görünüyor bari bu zamanda yalakaligi bırakın profesyonel olun.kovulup tekrar giren arkadaşlar T.İ. hala çikacagin için korkuyormusun hak yedigin yetmedimi nasıl rahat uyuyorsun vicdan varmi? hangi birini sayalim yahu P.A. ego küpü yalakalikla geldiğin yerlerden gideceğin günlere az kaldı gercekten canla başla çalışanın emeği gecenin hiçe sayıldığı yer guzelim şirket kendi sonunu kendi getiriyor maalesef bunlar gibi çürük elmalar zamanında atilmaliydi.Ama kimin neyi yönettiği belli degilki! kimin ne yetkisi olduğuda!Böyle bir düzene ne dayanir ki baştan aşağı…