ATLAS İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERE AFA UÇUŞ OKULU DA EKLENDİ…

ATLAS İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERE AFA UÇUŞ OKULU DA EKLENDİ…

 

 

Bildiğiniz üzere çalışanların ve havacılık sektörünü takip eden okurlarımızın bize yolladığı ve tabii ki sektörümüz ile ilgili mailleri uzun zamandır Menüdeki OKUYUCU MEKTUPLARI bölümümüzde yayınlıyoruz.

Bu seferde AFA uçuş okulu ile bir mağduriyet yaşamış bir okurumuzun mektubunu aynen yayınlıyoruz.

Sayın Sefa bey

Atlas için çok üzgünüz,sürekli uçup memnun kaldığımız Ülkemizin değeri idi,nasıl buralara gelindi,bilinmeyen şeyler mi var  bilemiyoruz tabii..
Ben yolcu olsaydım,hemen bilet ücreti peşine düşmez ,gerçekten bi iflas söz konusu ise,beklerdim,Ha çok mu zenginim,hayır ama binlerce kişi işsiz kalırken ,ben bunu düşünmeyi ayıp sayarım..
Tabii ki herkes aynı düşüncede olacak değil..
Sorunumuz şu
Çocuklarımız son grup AFA da A 320 Type eğitimini alıp Base chek uçtular ama size line veremiyoruz deyip yollandılar peşine iflas açıklandı..
Oğlum başka büyük  bir havayoluna müracaat etti,pırıl pırıl cv,herşey uygun,gelgelelim 250  saat line ve hat  tecrübesi olmadığı için çocuk ortalarda kaldı..Yoksa hemen alacaklardı..
Havayolu  line ı  vermiyorsa,diğer havayolları da line sız kabul etmiyorsa,bu otobüs değil ki 300 saat kullanıp başvursunlar..Burada bir gariplik var..
Atlas tan çocuklara söylenen,biz sizleri tüm hava yollarına bildirdik..
Peki
SHGM bu işlerin neresinde.
Örn bir THY ,bir ONUR,bir PEGASUS habire yabancı pilot istihdam edeceğine bu ve benzeri durumda olan Türk gençlerini  niye almaz..
Bizleri  zaten ilk önce THK çok üzdü ,eğitim 3.5 , 4 yıla yakın sürdü,ailecek çok üzüldük,şimdi Atlas ın bu durumu,2.darbe oldu..
Ben ev satıp type ödedim,bi başkası kredi çekti,başka biri tarlasını sattı ,beriki borç aldı,bu zamanda bu kadar zahmetli ,emekli ,pahalı eğitim alıp kimsenin bu adaylara sahip çıkmaması çok acı.
Lütfen mailimi yayınlayın
Lütfen bi yerlerde dile getirin.
Bu pırıl pırıl gençleri birileri line uçurmalı…
Saygılarımla
İyi günler dilerim
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

61 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Eğitim fo
5 ay önce

Suç ikisininde hem ATLANTIC FLIGHT ACADEMY Afa hemde atlasGlobal ama afa daha çok dolandırıcı beş para etmez eğitim verip dolandırıyor insanları ticarethane gibi işliyor 40 bin euro alıyor karşılığında uçucu bile olmayan sadece simulator hocası olan 2-3 insanla 9 sorti eğitim verip 40 bin euromuzu aldı ve hiçbirşey öğretilmedi bize tek dedikleri simulatorde: bunları bunları zaten line da öğreneceksiniz oldu, bomboş bir okul atlantic flight academy yalan söylemeye devam AFA!!!!

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Eğitim fo

Oğlum eğitimden ve hocalarından çok memnun kaldı,keza hocalarıda kendisinden.
Hata bizlerde bir kaptan ın sözüyle güvendik iş yaptık.Biraz int te araştıraymışız firma 2017 de tehlike çanları çalıyomuştu..Bile bile lades demişiz…Bizim parapul tazminat derdimiz yok ,tek düşüncemiz oğlum ve bu durumda olan kız erkek adaylara birilerinin line yaptırması,ha başarılı olan kalır olamayan gider buna oğlumda dshil,anlatmak istediğim bu kadar basit..

Geçiniz
5 ay önce

Afa bile bile 30 kişiden type rating parasını aldı acele bir şekilde (şirkette fo yok hemen işe başlayın çok ihtiyaç var)ve bu paralar şirket içinde buhar oldu.Bu günah ikisinin ortak günahıdır,atlas ne kadar sorumlu ise afa o kadar sorumludur.Herkes herşeyi biliyormuş olan bize olmuş..

Captain
5 ay önce

Atlas dediğimiz şirket simülatör sınavı bile yapmadan tip eğitimine milleti kabul eden bir şirketti. Bir pilot olarak soruyorum sağ koltuk bu kadar ucuz mu? Süreçleri çok basit diye 40 bin euro ver sonra THY, Pegasus bizi alsın. Ben bu zihniyeti anlamıyorum. Paranızla elde edemediğiniz bir şey olunca hemen Yetiş THY vs. Çocuğunuzun elinde kapı gibi pilotluk lisansı vardı. Son iki senede Corendon, Sunexpress, Pegasus, THY gibi şirketler yüzlerce yeni mezun pilot alımı yaptı. Bu şirketler zaten tip parası da talep etmiyorlar. Siz gidip yine de özel şirkete 40 bin euro vermişsiniz. Bu durumda kendinizi sorgulayacaksınız. Kabul edilir bir yanı yok… Devamını oku »

Zedezade
5 ay önce
Cevapla  Captain

Son iki senedir atlas ta fo kalmadi haketmedigini dusundugunuz adamlarin hepsi tk da olsun pegasus ta olsun hatta emin olmamakla birlikte singapur ve qatar a giden de oldu madem yeteneksizdiler nasil yaptilar…..tk ve pegasus afa ya ogrenci gondermiyorlar mi baska hocalardan mi ders aliyorlar allah askina neyin pesindesiniz….

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Captain

Evet para ile aldık type ı,zira diğer şirketlerin o ara alımları yoktu,thk ile yeteri kadar zaman kaybedilmişti bir an evvel mesleğe atılabilnesi için bir thy kaptanı tavsiyesi ile Afa ya gittik..Zengin değiliz ama yine zaman kaybetmemek adına bunu yaptık…

Bundan pilot olur mu???
5 ay önce
Cevapla  Captain

25-27 yaşlarında birini düşünün, Hasbihal kader pilot olmuş ve belki de yarın kendisine yüz milyon dolar değerinde uçak emanet edilecek. Ne var ki arkadaş kendi hakkını aramaktan aciz ve onun yerine anne, babası hak arama çabasında. Eminim ki yarın bir yere müracaat ederken de anne, babası elinden tutup, babasının söylediği gibi çocuklarının ne müthiş bir cevher olduğunu havayoluna kendileri anlatmaya çalışacak. Şimdi buradan THK’a da sormak lazım bu kadar öz güvenden yoksun bir çocuğu nasıl pilot yaptınız diye. Tabi ki ben de bir baba olarak iki cümle de anne, babaya edeceğim: Düşün kocaman çocuğun yakasından, bırakın kendi hakkını hukukunu kendisi… Devamını oku »

El vicdan
5 ay önce
Cevapla  Captain

Gülan ismini “Ziyaaaaaa” diye degistirip yazsana:D atiyosun tum yazilarinda tutarli olsun bari. 2 senede TR’de rekor alim yapildi, kaldiki her pilot lisansi alan ayni an sirkette baslayacak diye bir kaide yok. Eski mezunlar aylarca yillarca sirketlerin ilanini bekliyorlardi. Tv’lerdeki kolay para bilmem kac bin lira haberlerini gorup hayal satin almissiniz,simdi isler oyle olmayinca sikayet sikayet…

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Captain

Sim eğitimine giren bazı adaylar başarısız oldu,buna ne diyorsunuz peki.Geçmişte type bursdan type alıp bi kaç sene uçup başka havayollarında istihdam olan çok pilot var,peki buna yorumunuz nedir..Biz Afa nın eğitiminden memnun kaldık,derdimiz line olmadığı için başka kapılar açılmıyor..ing belgemiz o bu ne istemiyosa bu çocuklarda hepsi var sadece tecrübe yok,uçurulmadam tecrübe nasıl olur,otobüs değil ki bu derken anlatmal istediğim buydu,maalesef konuya hakim olamamış ,süreçleri bilmeyen çok kişi olumsuz yorum yaparken ,neyse ki arada bir kaç kişi aklı selim yorumda bulunmuş,sağolsumlar

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Captain

Sağ koltuk bu kadar ucuz olmadığı için geçmilte Afa dan type alıp LİNE tamamlatılan onlarca yardımcı pilot gerek atlasta gerek thy onur pegasus daha isimi sayamayacağım havayollarında görev aldılar başarıylada yürütüyolar..Son döneme denk gelen pilot adaylarıda hepsi zorlu sınavlardan geçerek bu aşamalara geldi..Atlas bu duruma düşmeseydi orada LİNE yapıp isteyen kalacak isteyen başka havayoluna gidecekti..Anlatamadığıö ,her türlü belgeöiz mevcut ama LİNE veren yer yok,ama mutlaka bi çözümü vardır diye düşünüyoruz..Bir dr bir pilot kolay yetişmiyor.type eğitiminde başarısız olup elenenşer var..ama başarıp bitirenlerde var.Bir firma iflad ediyor ,Allah yardım etsin onlara zor işler,ama bizim çocuklarımızada nirileri sahip çıkmalı,bu kadar torpille havayollarına… Devamını oku »

Wolf
5 ay önce
Cevapla  Captain

Sen kaptan değilsin.
Captain yazma.
Ama ben kaptanım.
Hiç bir kaptan ‘bir pilot olarak soruyorum’ diye sormaz.
Kaptan olarak sorar.
Sen çocuksun daha.
Hiç bir Kaptan başkasının mağduriyetini aşağılamaz.
Hiç bir kaptan meslekdaşlarını aşağılamaz.
Sen zor kaptan olursun kardeşim.
Ayrıca yanlış biliyorsun.
Hepsi 40 bin Euroya yakın alıyor.
Kimi maaşından kesiyor ve 10 sene bana çalışacaksın diye imza attırıyor
Boş konuşup egonu burada tatmin etme.

Çürük F/Olar
5 ay önce

Atlasta Cocuguna tip egitimi aldirmak kolaya kacmak… kusura bakmayin ama piril piril bir CV miii? Sakami? Neyi basarmis da atlasta tip almis? Hangi ingilizce sinavina girmia hangi analitik tesleri gecmis hangi mulakattan basarili olmus??? Kusura bakmayin ama piyasadaki curul pilotlarin tamami atlastan cikma…

Gülan
5 ay önce

Thk dan atpl, molymavk ve ing dil belgeleri ardından Afa da 10 sorti sim ,base check ,siz neden insanları tanımadan etmeden yorum yapıyorsunuz 5 senedir ne aşamalardan geçtik bu uğurda.Havayollarının son zamanlardaki instagram pilotlarını bana anlatmayın lütfen..

First Officer
5 ay önce

Çürük yazamayacak kadar bir gerizekalı mı bunu iddia ediyor 🙂 İşine bak bu şirketten çıkan First Officerlar nerelerde uçuyor araştır . Pilot olmadan astronot olmaya çalışan dangalak !

İmlasız
5 ay önce

Bunun yazdıklarına cevap vermek bile yakışmaz ama kayıtsız kalamadım . Yazdığı yazıyı okuyabilmek için Türkçe tercüman gerekiyor. Çürük senin kendindir kokuşmuş ezik varlık. SHGM den o lisansı almaya hakkeden herkes pilottur bunu senin gibi bir zavallının tasdik etmesine gerek yok zaten .

Çürük sensin
5 ay önce

Terbiyesiz git egonu başka yerde tatmin et.

B737
5 ay önce

Madem çok bilgili ve yeteneklisiniz niye bir sirkete tip egitimi icin 40 bin euro ödeme yapiyorsunuz? Neyse ki Sunexpress var arkadaslar buyrun TOEFL 85 üstü puan yapın başvurun. Psikomotor sınavı ardından B737 simulatorunde sinavinizi objektif bir sekilde kaptan yapar ve yabanci psikolog + insan kaynaklari uzmani + kaptan pilotla en az 45 dk ingilizce suren kurul mulakatinin akabinde basarili bulunursaniz iş teklifiniz yapilir. 40 bin euro vermenize de gerek yok.

Gülan
5 ay önce
Cevapla  B737

Çünkü atpl alındığında o an alım yoktu şirketlerde ve thk da yeteri kadar zaman kaybetmiştik vbi an önce mesleğe adım açısından afa ya gittik.. Bundan pilot olurmu ve el ziyaaa yorum yap butonunuz yok buraya yazıyorum. Benim çocuğum 5 senedir kendi çabası ile başardı,shgm de onlarca sınava ben girmedim,type ı da kendi başarfı.ing,mollymawk hepsini kendi başardı,evet benim oğlumdan oraya buraya torpille giren instagram pilotlarından çok daha iyi pilot olur.Ben bir ebeveyn olarak bu aşamada bi yerlere yazma ihtiyacı duydum,oğlumunda gerekli müracaatları yaptığını biliyorum.Bundan pilot olurmu lafını size iade ediyorum..Evet rekor alumlar yapuldı ,bi sene sonrada sizleri istihdam edemiyoruz diyerek sözleşmeler… Devamını oku »

Üstelik 737
5 ay önce
Cevapla  B737

Kaç yıl maaşından ne kadar kesecekler canım senin

Üstelik 737
5 ay önce
Cevapla  B737

Ben o toffle dan geçmiş mülakatta 45 dk İngilizce konuşmuş sunex fo larının havada sesini duyuyorum canım..
Ya bunları sunex e kim alıyor diyorum .
Ama sen de biliyorsun maalesef iyi uçamıyorsun.
İnişlerin kötü.
Şirkette çok aşağılanıyorsun.
Burada egonu tatmin ediyorsun

Otobüs
5 ay önce

Ne demek ‘otobüs değil ki’. Otobüs patates mı taşıyor. Sen bu işte para var diye oğluna yatırım yaptın. Şimdi nasıl kurtarırız dersindesin. Gerisi hikaye. Ben kaptan pilotum . Ama otobüs kullanamam. Sen oğlunu en iyisi otobüste muavin yap.

sayın veli
5 ay önce
Cevapla  Otobüs

Velimiz güzel yazmış da, sanki birileri kendisine çocuğun okulu bitirince hemen işe girecek ve güzel para kazanacak diye söz vermiş de bu olmamış gibi anlatıyor derdini. Türkiye de bu kadar üniversite ve üniversite mezunu var, hangisi hemen okulu bitirince iş bulabiliyor da seninki kalmış? Veya bir sürü uçuş okulu var, hangi mezun hemen bir havayoluna giriyor ki?

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Otobüs

Kaptan pilot beyefendi ,askerlik arkadaşınızmıtım sizin..sen nasıl bir hitap şeklidir…Yolcunuza bölemi hitap ediyosumuz

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Otobüs

Ni iş yeri açılır iyi iş yapar,hemen yanında çakma bi kaç tane daha açulır.nerede üretim nerede değilik bi alanda faaliyet bunlar üljenin gerçeği,o işkere yatırım yapanlar para harcamıtormy..Başkasının rızkına ortak olmuyormu hem de hemen dibinde.
Oplum 5 yul üniversiteyi sırf pilot olmak için okydu,akabinde bir yedeksubay askerlik görevini ifa etti.ardından thk ya kabul edildi atpl için..millet parayla askerlik beklerken benim çocuğum vatanıma hizmetim dedi gitti,siz neden bahsediyosunuz,nazik olun lütfen
Otobüse muavinlik pilot olmuş gençlere değil bu yorumu yapan size layıktır

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Otobüs

Oğlum pilot olabilmek için üniversite okudu 5 yıl arfından ,milletin 4 gözle beklediği paralı askerliği s geçip şerefiyle bir yıl komando olarak askerlik yaptı,döndü thk ya kabul edildi,sonrası onlarca sınav o bu,herhalde ben girmedim o sınavlara,bu delşkanlı bunları kendi başarfı,son atlas type eğitimide başarıyla bitti ama LİNE vetilemediği için ,başka havayollarıda LİNE sız,almadığı için ortalarda kaldılar.Burada sistemde bi yanlışlık var..Anlataöadım çğnkü buraya yorum yapanların çoğu art niyetle konudan bi haber yorum yapmakta..

Sen otobuste kullanma lütfen
5 ay önce
Cevapla  Otobüs

Buna terbiyesizlik derim.
Ben de kaptan pilotum.
Senden kaptan olmaz.
Senin küçükken kötü bi olaymı geçti başından.
Mağdur insanları bu kadar üzmek aşağılamak saygısızca davranmak niye.
Bu ego niye.

Hıdır Kocakaya
5 ay önce

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ yada SHGM diye kısaca söyleniyor. Ama hiç bir etkinliği ve yaptırımı olmayan var olan kurumumuzdur. Genelikle şirketler nasıl olmasını istiyorlarsa ona göre uçuş genelgesi ona göre yönetmenlik veya memorandum yayınlayarak görevini bu şekilde yerine getirdiği hep söylenmektedir. ŞİMDİ SORUYORUM; Bir şirketin mali yapısını biliyorsun,çalışanlarının ne kadar mağdur edildiğine seyirci kalıyorsun zamanında yaptırım olarak işlemleri başlatmıyorsun sürekli zaman tanıyarak maçı uzatıyorsun , şirket yönetim hatalarını görmek istemiyorsun sonrada hayırlısı olsun deyip kenarda seyirci kalıyorsun. Kokpit ,kabin, teknik, uçuş eğitimi için borçlanarak 35 bin avro peşin yatıran garipler , diğer görevliler ve bilet alan vatandaşlara ne olacak. HAYIRLISI… Devamını oku »

Pilot
5 ay önce

Seni kolay pilot yapan şirket, senden de kolay vazgeçer. Valla sayın veli kusura bakmayın ama AFA daha doğrusu Atlasglobal, rakip şirketlerin pilot alımı konusunda (Sunexpress, Pegasus gibi) alım kriterlerinin yanına bile yaklaşamaz. Örneğin Sunexpress; uçuş okulu mezunlarından TOEFL’dan yüksek puan, Mollymawk psikomotor sınavı, çok ciddi geçen simülatör sınavı ve 1 saate yakın İngilizce süren mülakatla alım yapıyor. Pegasus yine aynı şekilde. Atlasglobal’de pilot olmak için atpl + tip total 100-110 bin euro bastırmak yeterli oluyordu. SHGM zorunlu koştuğu için sonucunun dikkate bile alınmadığı Skytest yapılıp hemen eğitime alıyorlardı herkesi. Çocuğunuz TOEFL + Mollymawk alıp tipsiz FO olarak Sunexpress ya da… Devamını oku »

Pılıt
5 ay önce
Cevapla  Pilot

Umarım benzer şey senin veya çocuğunun başına gelmez de, kendini pilot sanan bir astronot ona bu şekilde cevap vermez kardeşim

Komik
5 ay önce
Cevapla  Pilot

Dogru cok dogru alkislar Babasinin evini satan pilot oldu, ne bekliyordunuz ki?

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Pilot

Ben anlatamadım galiba,bu çocuklar hepsine razı yapılacak bütün sınavlara,dertleri havayolları 200 saat deneyim yok diye kabul etmiyor,nerede kazanacaklar bu deneyimi Esenler otogarındamı..

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Pilot

200 saat tecrübe diyorlar,siz o belge bu belge diyosunuz,o belgelerin hepsinin bizde olduğunu dğşğnemiyormusunuz,pardon,yazıyosunuz,düşünerek yaxın

Gülan
5 ay önce
Cevapla  Pilot

Atlas jetin uçaklarınıda de zaten minibüs şöförleri uçuruyordu,defalarca kullandım bu havayolunu..Siz ne diyorsunuz..Bütün belgelerimiz var işe girmek için ama adamlar LİNE istitor Line,bunu kim verecek…

Pilotmuş
5 ay önce
Cevapla  Pilot

Nasıl bir şerefsizsin sen yaa

Atlas
5 ay önce

Ortada alenen dolandırıcılık var. Bu sirket 2 günde mi karar verdi iflasa? Gayet biliyorlardı bu adamları bırakmayacaklarını. Base check oncesi soyleme sebepleri de egitimden cikanlara para iadesi yapmamak. Hazir iflas ederken 10 11 kisiden 40 bin euro daha çarpalım dediler. Hala pegasus sunu istiyor diyorlar biri afa ile ilgisi yok demis.. ortada dolandirilan insanlar var bunlar gelmis ahkam kesiyor

Instagram Pilotuyum
5 ay önce

İnstagram kullanan pilotum yani instagram pilotuyum, sizi ne ilgilendirir? Sizi AFA’ya yönlendiren kaptan varmış gidin onunla konuşun. Kaldı ki siz zaten baksanıza çok bilinçlisiniz diğer şirketlerde torpiller dönüyor diyorsunuz, instagram pilotları diyorsunuz. Ee bu kadar bilinçli biri olarak araştırmak aklınıza gelmedi mi Atlas’ı? Çocuğunuz zaten AFA mezunu bile değil Atlas, AFA harici mezunları 500 saat bile dolmadan işten çıkarıyordu. Airlinehaber de defalarca duyurmuştu dikkatli olun diye. 2018 ve 2019 yılında TK, PGS, SXS yüzlerce uçuş okulu mezunu kişi aldı üstelik tip parası da talep etmedi kimseden, kendisi verdi eğitimlerini. Çocuğumun tüm belgeleri hazır diyorsunuz. Hangi belgeler? ICAO Level + Lisans… Devamını oku »

Çok Ayıp
5 ay önce

Sana söyleyeceğim tek şey pilot olmuşsun ama belli ki adam olamamışsın. Bu bayan(Gülan) belli ki senin annen yaşında. Biraz saygılı olsan da bardağı bu kadar taşırmadan terbiye boyutlarında yorum yapsan olmaz mı?