‘Ateş Kartalı’ göz doldurdu

‘Ateş Kartalı’ göz doldurdu

Urla’da çıkan yangının söndürülmesinde görev alan ‘BE 200 ES’ Rus yangın söndürme uçağı, manevra kabiliyetiyle tam not aldı. Bakan Pakdemirli’nin 2. pilot olduğu test uçuşunda 1 saatte 60 ton su boşalttı.

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Demircili Mahallesindeki ormanlık alanda, geçtiğimiz çarşamba günü öğle saatlerinde orman yangını çıktı. Kentin oksijen deposu denilen ve gür ormanların olduğu bölgede çıkan yangının kısa sürede kontrol altına alınmasında ise amfibi tipi ‘BE 200 ES’ Rus yangın söndürme uçağı etkili oldu. Geçen 17 Haziran›da, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla tanıtımı yapılan, 12 ton su taşıma kapasiteli ve ‘Ateş Kartalı’ lakaplı uçak, yangın bölgesindeki etkili müdahalesiyle takdir topladı.

‘İLK KEZ KULLANILDI’

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, “Rusya’dan kiralanan uçağı İzmir’de ilk defa kullandık ve çok etkili oldu. Uçağımız 27 dakika içinde yangın sahasında oldu. Yaklaşık 1 saat çalıştı ve bu 1 saatte 7 sorti yaptı. Toplamda 60 ton su attı. Yangının önlenmesinde çok büyük katkı sağladı. Jet motorlu bir uçak ve manevra kabiliyetleri de çok yüksek. Baraj havzalarına da inebilen bir uçak olması onun önemini artırıyor. Mürettebatı Rus, ancak Orman Genel Müdürlüğümüzün temsilcisi olarak hem de telsiz irtibatını sağlamakla görevli bir Türk pilotumuz da bulunuyor” diye konuştu. Derince, yangının çok kritik bir bölgede çıktığını ve büyümesi halinde sıkıntılar yaratabilecek bir alan olduğunu belirterek, “Çevresinde yerleşim yerleri de vardı ve bunun için derhal uçağı kaldırdık. Biz ormanlarımızı 7 gün 24saat esasına göre gözetliyoruz. En ufak bir ihbarda hemen güçlerimizi yangın mahalline yönlendiriyoruz. En önemli husus erken ve etkin müdahale. Bu bağlamda hem havadan hem de karadan müdahalemizi hemen yapıyoruz. Vatandaşlarımız en ufak bir duman gördüğü an bize haber versin” diye konuştu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
yorum
1 ay önce

THK nın yangın sondurme ucagı filosu kapatıldı … onun yerne yıne dısa bagımlı olduk … hic bir sey degismiyor bu ulkede … (((

Gultekin Unal
1 ay önce

Ne güzel olurdu, parasını verdiğimiz halde üstüne kırlenteleri örüp kenara süs olarak koyduğumuz s-400 /f35 yerine şu Beriev lerden kendi malımız olan bir filo kursaydık, insanımız, ormanımız, börtü böceğimiz Bayram etseydi. Ne güzel olmazmıydı?