Atatürk Havalimanı’nın Faaliyetine Son Verilecek

Atatürk Havalimanı’nın Faaliyetine Son Verilecek

İGA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, 3’üncü Havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine son verileceğini belirtti.

GA Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir,” İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine son verilecek. Çünkü orada herhangi bir şekilde bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra o havalimanının çalışması söz konusu değil” dedi.

Dünyanın en büyük havalimanı olması planlanan tesisin ilk fazının 2018’de hizmete sunulacağını hatırlatan Özdemir, “Havalimanını tahmin ediyorum ilk yıl 80-90 milyon yolcuyla açacağız. Bu kapasiteyi yakalayacağımızı, 100 milyona kadar ulaşabileceğimizi hesaplıyoruz” şeklinde konuştu.

Havalimanındaki çalışmaların kasım ayı şartlarına göre oldukça verimli geçtiğini anlatan Özdemir, “Kasım ayında  ağustos kadar verimli çalıştık. Kış aylarında tempomuzun düşeceği iş planımızda var. Nisandan sonra kapasite artışı yapacağız. Kış aylarında yüzde 65-70 performansla çalışacağımızı tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Beklediğimiz yolcu sayısı 80 milyon’

Özdemir havalimanının inşası için sağlanan finansmanla ilgili bilgi verirken, başlangıçta sağlanan kredi öncesi 750 milyon avroluk köprü kredi kullandıklarını anımsattı. Özdemir, geçen ay başı itibarıyla yapılan harcamaların 1 milyar avroyu aştığını söyledi.

stanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı devreye alındığında Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine son verileceğini söyleyen Özdemir, “Sabiha Gökçen işletmeye devam edecek, Atatürk Havalimanı’nın hayatiyetine son verilecek. Çünkü orada herhangi bir şekilde bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra o havalimanının çalışması söz konusu değil. Bizim havalimanında, Sabiha Gökçen hariç, 2018’de beklediğimiz yolcu sayısı 80 milyon. Sanıyorum Sabiha Gökçen de 30-35 milyon civarında bir yolcuyu taşıyabilir. İstanbul’un 120 milyona dayanan bir yolcu kapasitesi olabilir” diye konuştu.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.