ATATÜRK HAVALİMANI TERMİNAL BİNALARI TEKNOFEST’E VERİLİYOR.

ATATÜRK HAVALİMANI TERMİNAL BİNALARI TEKNOFEST’E VERİLİYOR.

 

 

ATATÜRK Havalimanı’nın ismi henüz Yeşilköy Havalimanı iken girdiğim THY’de, 30 sene 6 ay bilfiil çalıştıktan sonra emekli olarak ayrılmıştım. Hani bazılarımız “ayağımı basmadığım yeri yok” derler ya işte aynı böyle bir durum söz konusu.

Gençliğimiz o havalimanında geçti. Yüzlerce anımızın geçtiği yerdir o havalimanı; ATATÜRK Havalimanı. Gönül isterdi ki hala faal olarak kullanılabilsin. Ancak olmadı.

Bildiğiniz üzere İstanbul havalimanının yapılmasından sonra gözler ATATÜRK havalimanına yöneldi. Bu havalimanı ne olacaktı? Yepyeni Terminal binaları, çok sayıda yolcu körükleri, üç pisti, metrosu, açık ve kapalı otoparkları, oteli, 24 saat devamlı iklimlendirme sistemi, jeneratörleri vb… olan bir tesis kullanılır mı, kullanılamaz mı? tartışmaları sürerken, bir anda gözler ATATÜRK havalimanına çevrilmişti.

Bu havalimanı terminal binaları madem kullanılmıyor o halde pandemi hastanesi olarak neden kullanılmasın ki? Yukarıda tek tek saydığım özelliklere sahip bir yer şüphesiz ki mükemmel bir hastane olabilirdi… Çünkü her türlü alt yapısı ile hastaneye uygun bir tesis neden boş dursun ki derken sürpriz bir gelişme yaşandı.

Pandemi hastanesi için birçok yer bulunmuşken bir anda, ATATÜRK Havalimanının iki iniş-kalkış pisti kırılarak elde edilen boşluğa hastane yapımı başlatıldı. ATATÜRK Havalimanının her türlü imkana sahip olan terminal binalarının hastane olarak kullanılması fikri varken iki pistin kullanılmaz hale getirilmesi, terminal binalarına dokunulmaması neden olabilirdi ki?

Türkiye tam bunu konuşurken güvenilir bir kaynaktan tarafıma gelen bir bilgi, AHL’nin TEKNOFEST’e tahsis edilmiş olduğunu duydum. Henüz imzalanmamış ama tahsis edilmiş durumdaymış. Geçen yıl, yeni İstanbul Havalimanının açılacağı tarihlerde, buraya Millet Parkı yapılacağı, kek ve çayın bedava verileceği konuşuluyordu ya…

TEKNOFEST geçen sene de ATATÜRK Havalimanının içinde değil pistlerinin olduğu yerde yapılmış ve bende teknoparktan sizlere haberler yapmıştım. Bu yıl (2020) İstanbul’da değil, Gaziantep’te yapılacağını biliyoruz.

Aldığım duyum, bu alanın artık kullanılmayacağı ve açık alanda yapılan teknofest’in bundan sonra Atatürk havalimanının terminal binalarında yapılacak olması. Elbette, terminal binalarının önündeki apron dediğimiz beton alan da kullanılabilir.

TEKNOFEST: Bildiğiniz gibi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanlığını Selçuk Bayraktar’ın sürdürdüğü Teknofest, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi hedefinde önemli rol oynayan kuruluşlardan ASELSAN, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAI, TÜBİTAK ve Türksat’ın paydaşlığında gerçekleştiriliyor.

@Airlinehaber.com

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Havacı
3 ay önce

Teknofest bildiniz gibi gencine yaslisina teknolojiyi ve havacılığı sevdirmeyi amaclayan,genc beyinlerin projelerini tanitma sansi buldugu kar amacı gütmeyen bir organizasyon,atil binaların fuar amaçlı kullanilmasi gayet mantıklı.

Pes artık!
2 ay önce
Cevapla  Havacı

Bu görüşte olup da kendine Havacı demişsin biz de buna inandık.