AT AHIRA KADAR KOVALANIR… THY’DEKİ İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ

AT AHIRA KADAR KOVALANIR… THY’DEKİ İŞVEREN VE ÇALIŞANLAR ARASINDAKİ İLETİŞİM EKSİKLİĞİ

Çalışma hayatımızda işveren ile çalışanlar arasında gün geçtikçe azalacağına artan iletişimsizlik sorunu mevcut. Bu sorun, çalışanların iş verimini düşürmekte olduğundan işverenleri de zora sokmaktadır.

İletişim eksikliği her geçen gün artan havayollarımızın başına THY gelmekte. Cem Kozlu’nun genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olduğu dönemlerde bilhassa alt düzey yöneticilerin seçilmesinde sınav sistemi getirilmişti.

Şirket içinde boş bulunan alt düzey yönetim kadroları açıklanır ve belirli çalışma yılını geçmiş kişilerin katılabileceği sınav açılırdı. Bu sınavda sadece o kişinin bulunduğu görev ile ilgili teknik soruların yanı sıra birçok özel hazırlanmış ve kişilik yapınızı öne çıkaracak gizli tuzak sorulara yer verilir di. Mantıklı diyerek işaretlediğiniz seçenek birde bakmışsınız ki yanlış olarak değerlendirilmiş. Burada ki gaye, o yönetici konumu için belirlenmiş şartlara uyan tüm çalışanların bu sınavda aldıkları neticeye göre değerlendirilmesi idi. Torpili sıfırlayan bir uygulama. Ben dâhil birçok kişi bu sınav sonucu görevlendirilmişlerdir.

Bu sınavlar, sadece şef veya müdür yardımcılığı kadrolarına yönelik yapılmaktaydı. Cem Kozlu tarafından önerilen bu sınavlar açık kadrolara şef ve müdür yardımcılığı pozisyonları için yapılmaktaydı. Hiç unutmam, birçok tuzak sorunun içeriğinde iletişim ile ilgili kişilik yapınızı ortaya çıkartan sorular yer almaktaydı.  O zamanlar Sayın Kozlu’ya müdür ve daha üst mevkilere yönelik sınav düşünüyor musunuz diye laf atmış, Cem bey ise sorumu gülümseme ile geçiştirmişti.

Aslına bakacak olursanız bu sınav sistemi son derece hakkaniyetli. Şimdilerde ne sınavı. Ne olursan ol, yeter ki referansın güçlü olsun. Durum böyle olunca da makamlarına yakışmayan bir dolu kişi kadroları dolduruyor.

Bunları neden yazdım.

Geçen hafta THY’de yine bir iletişimsizlik örneği yaşandı. Ne şekilde ve nereden torpilli olduğunu bilemediğim sonradan THY’de göreve gelmiş ve hemen en üst makamlara getirilmiş, Bay Fazıl Çiftçi, sendikadan memnun olmayarak yasal hakkı olan istifa edip dayanışma ödemek isteyenlerin örgütlendiği SAW’da herkesi toplayıp konuşma yapıyor. Konuşmanın konusu Sendikal hareket. İşvereni sağından solundan, nereden bakarsak bak, hiç ama hiç ilgilendirmeyecek bir konu olmasına rağmen ne bu şiddet bu celal…

Günümüz iş dünyasında iletişimsizliği kırabilmek için kuşak farklılıklarının ve teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerin etkisiyle yöneticilere çok büyük bir görev düşüyor. Yönetici-çalışan iletişiminde, öncelikle yöneticilerin çalışanlarla yapacağı toplantılarda, “Nasılsın?” ya da  “Gününüz nasıl geçti?” gibi ufak iletişim temelli sorular sorulmalı ve sonra konuya yumuşakça girilmeli diye düşünüyorum. Bay Fazıl’ın sistemi ilk çağ sistemidir bunu bilesiniz. Birde kendisine dert yanan teknisyenlere nasihat vereceğine “SON ÇIKAN IŞIKLARI KAPATSIN” tarzı konuşmalar ile hodri meydan da bulunanlar da var.

Çalışanlarla iletişim değil tam bir iletişimsizlik örneği olarak kitaplara geçebilir. Bay Fazıl, adeta açmış ağzını yummuş gözünü… Çalışanları vatan haini FETÖ ile bir tutmuş. Nedir bu fetövari girişimler demiş.  Kavgada bile söylenmez. Yukarıda yazdığım yönetici seçim sınavı Bay Fazıl’a uygulansaydı kesin SIFIR ÇEKERDİ.

Ya Bay Fazıl sen bildiğim kadarı ile Teknik A.Ş de genel müdür yardımcılığına paraşütle gelenlerdensin. Biz senin paraşütünü nereden aldığını sorgulamıyoruz ki… Sen kalkmış çalışanların işverene yönelik hiçbir girişimi yokken, konu sendika iken neden topa giriyorsun ki…

Toplantı yapıyorsun bu tabii ki güzel… Çalışanları dinlemek ve çalışanlara bir ağabey şefkati ile yanaşıp nasihat vermek de hoş karşılanabilir.  Ancak, kimse kimseye asılsız ithamlarda bulunamaz. Bulunur ise karşı taraftan da istemediği cevabı alır ve ortalık karışır

Neyse yazımı daha fazla uzatmadan bugün duyduğum ve yazmaya bile elimin varmadığı habere gelelim.

Bugün öğlen saatlerinde işten çıkartmalar duydum. Haberini bile yapmaya elim varmadı.

Teknik A.Ş’den tam olarak sayıları tam netleşmemiş 6 civarı teknisyene her zaman olduğu gibi verimsizlik suçlaması yapılarak işlerine son verilmiş.

Bildiğiniz üzere benim köşe yazıma yüzlerce yorum atıldı. Teknisyen kardeşlerim oradan birbirleri ile isimsiz olarak görüş belirttiler. Ancak henüz yazımın mürekkebi kurumadan,  sendikaya yönelik telegram grubu kurduklarını duydum. Beni de davet ettiler ama ben girmedim. Çünkü o platform beni ilgilendirmiyordu. Çalışanların kendi aralarında kurduğu bir platformda benim işim olmazdı. Benimle görüşmek isteyenlerle yorumlar veya direk telefon aracılığı ile görüşüyordum.

Telegramda ne yazıldı ne çizildi bilemiyorum. Ancak o telegram grubunun amacının 29 Ekim de birlikte istifa etmek için kurulduğunu biliyorum.

Oradaki yazışmaları okuyamadım. Ancak ne oldu da işveren vekilleri topa girdi onu anlayamadım.

İstifaların şirketle alakası yok ki… Sendika ile ilgili.  Çalışanların sendika üyeliğine girmesi veya girmemesi kendilerine kalmış bir seçenek. Hal böyleyken ve sendika yönetimine karşı bir tepki koyma adına istifa etmek düşünülüyorsa yanlış olamaz. Yasak da değil. Ayrıca, sorun varsa sendikacılar gelir kendi üyesi ile görüşür. İşveren vekillerine ne oldu anlayamadım.

THY’nin sendika ile ne bağlantısı olabilir ki. Tepkisiz koyun sürüsü bir topluluk mu amaçlanıyor?

Yoksa birkaç kişiyi atın istifalar durur dediği söylenen sendikacının dediğini mi yapmak istediler. Anlayan beri gele…

6 kişi veya 16 kişi atmakla veya gözdağı vererek ne iş verimi artar nede sorun çözülür. Sorunun çözümü çalışanları karsına alıp birlikte durum değerlendirmesi yapmaktan geçer. Korkutarak ürküterek değil adam gibi konuşarak tabii..

Neyse sendikanın beklentisi yerine geldi diyelim. İyi de uçaklara sendika mı bakacak.

Ben bu yanlışın düzeltilebileceğine inanıyorum. Aklın yolu bir ise bu zorbalık sistemi yanlış.

Her zaman söylediğim gibi Teknik A.Ş de yönetimsel zafiyet var. İŞTE İSPATI.

Kusura bakmasın ama  Fazıl Bey, Akım derken…. demiş…

Sonuç olarak; henüz her şey bitmiş değil. Dedim ya aklın yolu birdir. Bekleyip göreceğiz. Tekrar söylüyorum istifa da üye olmak da yasalar gereği serbesttir. Ancak yasalar üye olmasan bile toplu iş sözleşmesindeki haklardan faydalanman için dayanışma aidatını koymuş. Biz yasalara saygılı olduğumuzdan ona da tamam diyoruz. İstenen ne bir anlasam…

Genel Md yardımcılarından biri ATIYOR Biri ÇAKIYOR.  Atmadan,çakmadan işi idare edecek kimse yok mu oralarda…

Sevgili işveren vekilleri; At ahıra kadar kovalanır diye bir atasözümüz vardır sıklıkla kullanırım. Lütfen bu atasözünü aklınızda tutarak davranın ve Türkiye’nin göz bebeği THY ve onun Teknik ordusu Teknik A.Ş ye yazık etmeyin. Bırakın bu sendika seviciliğini…

Geri

156
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
İstifalar devam edecek

İşin peşini bırakmayacağından eminiz abi. İstifalar aynen devam edecektir. Hiç kuşkunuz olmasın. Tekrar söylüyoruz bizim muhatabımız sendika işveren değil.Çekilin aradan

VERİMSİZ

Daha gecen ay hangar da müdürden başarı belgesi alan adam şimdi verimsizlikten işten atılıyor

Sensin

Olmadık gerekçelerle sürece dahil olarak teknisyenleri karşısına aldı yönetim. Irak’ta kimyasal silah var diye giren ABD den farkı yok Fazıl Bey in. Olmayan şeyleri var gibi gösterip kendince sürece dahil oldu. Gereksiz laflar ederek bizleri üzdü. Söylediği laftan dolayı özür dilemesini beklerken sözümün arkasındayım dedi ve performansı çok iyi olan kişileri işten çıkardı. Bütün bunlar olurken sayın Hüseyin Sağlam susmayı ve sayın Ahmet Karaman vekalet vermeyi tercih etti oysa ki Fazıl beyin sürece dahil olmasındaki en büyük neden telegram grubuna girince bir kişinin Genel Müdürümüz Ahmet Karaman da gruba dahil oldu demesi ve adını dahi o gün duyduğumuz bir internet… Devamını oku »

Sensin2

Yazılanları okumak için dahil oldu deseydi birşey yoktu. Bunu yazan kişi Ahmet bey gruba girdi dikkatli olun yanlış birşey söyleyip saygısızlık yapmayın anlamında diğer kişileri ikaz etmiş. Kibarca ifşa etmiş. Buradan bizimle birlikte anlamını çıkarıp bize saldırmanız gerçekten bahane. Aynı şekilde adı bilinmeyen haber sitesinde haber olması şirkete zarar verdi demeniz de bahane. Sizin derdiniz Truva atını kaybeymemek. Yani şube başkanı Yavuz u. Birileri kendi bekası için şirketi ve çalışanı kullandıysa o da siz ve Yavuz dur. Sendikadan istifa edeceğim arkadaşlara destek için değil sendikanın ve şirketin bekası için. Şimdi güya Yavuz araya girmiş az kişi atılmış. Bizi sendikanın ve… Devamını oku »

Sensin3

İşten atılanlar ne yaptı da atıldı. Elinde silah dahi olmayan adama ateş etmekten ne farkı var. Yanlış laf ettiniz biz hiç hainlik etmedik, ne ülkemize ne şirketimize. İşçi emekçi ne anlar bu işlerden daha örgütlü sendikamız dahi yok. Bu lafı kimse ciddiye almayıp hakaret kabul ederek korkmayarak salonu terk edince lafımı öyle dinletemezsem böyle dinletirim diyerek garibana kıydınız. Her türlü hakareti kabul ederdik de hainliği nasıl kabul edecektik. Ne bekliyodunuz, gece gündüz her türlü işe sabır ve özveriyle koşturduğumuz, yağmur çamur demeden, sıcak soğuk demeden, çok çalıştık yeter dahi demeden çalıştığımız şirketimiz bizi hainlikle suçladı. Alkış mı tutacaktık, üzülmesemiydik, tepki… Devamını oku »

Sensin4

Benim şimdi kalbim kırılmasın mı, üzülmeyim mi. Yine güle oynaya sabahın 5 inde kalkıp işime mi geleyim. Siz sandınız ki ben bunların sendikaya olan bu ufak tepkisini yok sayayım. Ama günde 3 kere tişört değişmek zorunda kalan teknisyenin alın teri, gerektiğinde iş yetişsin diye o gözlüğü dahi takamayanın gözyaşı, elinin yaralandığını bile bile çalışan teknisyenin eldiveninde dolan kanlarını, evine gidince kimyasal kokusundan geldi diye kapıya koşan çocuğu rahatsız olmasın diye başını dahi okşayamayan babanın kederini, bayramda annesinin babasının elini öpemeyen evladın kahrını yok saydınız. Bütün bunlardan önemlisi insan onuruyla yaşar, onurumuzu yok saydınız.Ne yapayım üzülmeyim mi, tepki vermeyimmi. O salonda… Devamını oku »

Kahramanlık

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından,
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından,
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Buna ne denir?

Baskı yapıp , grubu kapatın kimse zarar görmeyecek, sendika beni ilgilendirmez dediniz , sonrada grubun kapatılmasından istifade şirketine sımsıkı bağlı calisanlara kıydınız. Şimdi soruyorum bunun adına ne denir?

Ccs

Tüm cs ler ik masasına istifa dilekçelerini bırakıp, ya herkes işine geri döner ve bay fazıl istifasını verir, yada bizi de gönderirsiniz diyecek. Alın size çözüm.

Avionics

Kesinlikle katılıyorum 10-20-100-300-500 kişiyi işten atabilirler ama bütün cs-ss arkadaşlar birlikte mühürleri bıraktığımız an hiç bir şey yapamayacaklar bizden 1 kişi için dahi herkes gözünü kararta bilmeli yoksa böyle devam edecek bu düzen

Teknisyen

Allah aşkına yapalım şu işi, 30 ekim de 14:30 da yapalım. Şirket kiminmiş anlasınlar.

Ysf

Yahu Allah razı olsun aklı başında biri çıktı sonunda… Sadece ben böyle düşünüyorum sandım hala bizim yonetimle sorunumuz yok diyenlerin aklına şaşırıyorum bu kadar akıl tutulması olur mu… Alın size koskaca THY TEKNİK in çok değerli sözüm ona yöneticileri.hani nerde adı lazım değil teknisyen dostu dediğiniz yönetici??? Bugune kadar yapılan haksızlığı zulmü babam mi yaptı yahuuu

Tknk

Kur-an’ın lanetlediği insan karakterini taşıyorsun fazıl çiftçi. Sen namaz da kılsan hacca da gitsen oruç da tutsan ne yaparsan yap haklının karşısında şeytan oldun. Sana iç sesin haklısın mecburdun dese de gerçek her zaman seni huzursuz edecek. Huzursuz etmekle de kalmayacak bunun diğer tarafı var. Hesabını veremeyeceğin büyük hataların günahların dibine batıyorsun ve bir gün devran değişecek çünkü binlerce insanın kul hakkına giriyorsun. Yahudiler, sen seninkilerden daha müslüman. Sizi başımıza bela eden hükümet oldu. Ve onlar bir yanlış yaptı torpille koydular sizi. Siz binlerce hata yaptınız. Ağzında emziği olan çocuğun rızkını o aileyi, milyonluk bmw alan yunusa kurban ettin. Dinsiz… Devamını oku »

Ysf

Arkadaşlar sadece fzl degil al birini vur berinikine

Bir dost.

Bu işlerle ilgili kimden ne istediğinize dikkat edin, bu sendikayı getiren iş veren hala işveren bize yardım etsin yazanlar var demiştim. Şimdi biraz daha net anlaşılmıştır ama hala bu sendika ile aramızda işveren karışmasın yazanlar var gerçekten bu resimleri görmek bu kadar zor mu??
Bu işler ilahi güçlerle dualarla beddualarla falan çözülür belki de bu dünyanın olayını hala anlamamakta ısrar edeler evinde oturup medet ummaya devam etsinler, daha çok dürterler…
Bu işin tek yolu elini masaya vurmaktır kimsin diyene kim oldugunu hatırlatmaktır, korkmamaktır, boyun eğmemektir…

Mastinox

Ee fazil senin yalaka tayfan sana haberleri cabuk ulastirdilar evlerine ekmek goturen 6 ailenin vebali uzerinde.sakin ben muslumanim deme..hatta cumaya da gitme.kul hakki yiyen birisin sen..acimasiz sin..o kisilerin cocuklarinin ailelerinin tum vebali yavuz hirsiz bmwyunus ve senin ellerindeki kan da…dunyada yatacak yeriniz yok bunu bilin..hele yavuz…bircok insanin ahi ustunde..delegeler size soylenecek hicbirsey yok cunku sizde onur yok..onur olsaydi tumden istifa eder havacilik koluna yeni baskan secimlerine baslamis olurdunuz..ama tabii gezilerde dansoz oynatmak varken milletin cani yanmiz umurunuzdami..herkes sizi cok iyi biliyor gidin aynaya bakin ve utanin kendinizden

Ysf

Aaaa yine görüyorum ki sorun sadece sendikada değilmiş her zaman dediğim gibi… Bırak cumaya gitsin zaten göstermelik olduğu için Ak Parti kaybetmeye başlayınca (o günleri göstermesin ilahi Yarabbi) gemiyi ilk bunlar terkedecek ben buna üzülüyorum asıl ahhh REİS ahhhh bu parazitlere liyakatsiz beceriksizlere ne zaman müdahale edeceksin

zav

Rezalet 8 senedir sirketteyim boyle bir huzursuzluk gormedim! isverenin yaptigi tamamen rezalettir! Is arkadaşlarımızı Tercihlerinden isteklerinden dolayi isten atan zihniyettekiler ekmegiyle oynayan kitapsizlari kiniyorim

Cbko

Ah ahhh ne soylenebilirki

Extinguisher

Şimdi işten çıkarılan arkadaşlara sahip çıkma zamanı. Yoksa onları yalnız mı bırakacagız??

SAW

Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya
Sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya
Anamız çay demliyor ya güzel günlere
Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız
Bu, böyle gidecek demek değil bu işler
Biz şimdi yanyana geliyor ve çoğalıyoruz
Ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi Tanrılar bile kurtaramaz. C.Süreyya

Atılan arkadaşların arkasındayız…

Ysf

Hani nerde ben kimseyi göremiyorum gördüğüm sadece korkaklık …her gün ölmektense şerefimle onurumla bir gün ölmek daha yeğ…

Kar

O yavuz buralara hiç gelmesin. Sefa abi Fazıl bey tabiki istemez sonuçta bu sendika ile istediklerini yapıyorlar. Yarın bir gün bu sendika düşerde istediğimizi yapamayız diye korkuyorlar. Atılan arkadaşların gayet tecrübeli lisanslı olduklarını duydum. Yazık ediyorlar teknik a.s ye. Ne kalite kaldı ne bir şey. Huzur bırakmadılar teknisyende. Üst yönetim şef müdür başkan bir çoğunun hiç bir şeyden haberi yok. Olayları çözemiyorlar. Torpil mekanizması iyi işliyor

Turist

Belki de aidatın bir kısmı birilerinin cebine gidiyor. Al sana itham F.Ç.

Sendikacı arif D

Bugün geziyordu gene yeni havalimanında pişkin pişkin kansız kansız hala yavuzu sendikayı savunuyor birde işi gücü manipülasyon ve teknisyeni korkutmaya çalışmak Allah hepsinin belasını versin Arif git Fazıl’ın yanına boş zamanlarında o sever seni güzel güzel

Fasıl çifçi

Eyy Fasıl Çifçi
Bunları gecenin bi saatinde,sabahın köründe ya da şirkette bilgisayarının başında okuduğunu gayet iyi biliyoruz.Bizi yıldıramayacaksın fç.Haklı davamıza devam edeceğiz bunu bilesin.