ARJ21 tipi yolcu uçaklarının teslimatı yapıldı

ARJ21 tipi yolcu uçaklarının teslimatı yapıldı

Çin’in en büyük 3 havayolu firmasına Çin Ticari Uçak Şirketi’nin (COMAC) üretimi olan ARJ21 tipi yolcu uçaklarının teslimatı yapıldı.

COMAC’tan yapılan açıklamada, birer adet gönderilen 90 yolcu kapasiteli uçaklardan bu yıl içinde 3’er adetin daha yerine ulaşacağı belirtildi.

Air China, China Eastern ve China Southern Havayolları geçen ağustos ayında aynı gün kısa mesafelerde kullanılan Çin yapımı ARJ21-700 tipi yolcu uçağından 35’er adet satın alacaklarını açıklamıştı. Reuters’ın haberine göre uçakların teslimatının 2024’de tamamlanması hedefleniyor.

Ticari uçuşlara 4 yıl önce katılan ARJ21, Çin’in ilk yerli üretimi olma özelliğini taşıyor. COMAC, şu an test uçuşu aşamasındaki dar gövdeli C919 ve Rusya ile iş birliğinde geliştirdiği geniş gövdeli CR929 tipi araçlar üzerinde çalışıyor.

China Eastern Havayolları, ARJ21 ve C919’ları işletmesi için OTT Havayolları adında alt firma kurmuştu. OTT, Çin’in Sivil Havacılık Dairesi’nden tüm uçuş izinlerini alması halinde, 160 koltuk kapasiteli C919 tipi uçağı uçuracak ilk firma olacak.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
PRO AVIATOR
14 saat önce

GAVUR YAPAR TÜRK BAKAR.YADA GAVUR YAPAR TÜRK TE YOL YAPAR,KÖPRÜ YAPAR O DA GEÇİŞ GARANTİLİ SOYGUN DÜZENİ.