ANNE HARİÇ HERKES PİLOT

ANNE HARİÇ HERKES PİLOT

Türk Hava Yolları’nın tecrübeli kaptan pilotlarından biri olan 40 yıldır havacılığa gönül vermiş Halil Üstün’ün ailesi, eşi dışında herkesin pilot olmasıyla havacılık sektöründe nadir ailelerden biri.

Halil Üstün’ün oğlu Cem ve kızı Ece İnci de THY’nin en genç kaptan pilotları olarak babalarıyla aynı dönemde uçuyorlar. Halil Üstün’ün damadı da askeri jet pilotu olarak görev yapıyor.

Türkiye’de havacılık sektörü büyümeye devam ederken, Avrupa’da liderliğe oynayan Türk Hava Yolları’nda babaları pilot olarak uçtuğu dönemde görev yapan bayan veya erkek pilotlar da var.THY’de iki kızı veya iki oğlu pilot olanlar da bulunuyor.

Ancak Türk Hava Yolları’nda baba ile beraber hem kızı hem de oğlu pilot olan iki aile bulunduğu öğrenildi. Bu ailelerden biri olan Üstün Ailesi’nde anne hariç herkes kaptan pilot. Buna bir de askeri pilot olan damat da eklenince Üstün Ailesi’nde 4 pilot bulunuyor.

Hava Kuvvetleri’nden binbaşı rütbesinden emekli olduktan sonra 18 yıldır Türk Hava Yolları’nda uçan 40 yıllık pilot Halil Üstün’ün oğlu Cem ve kızı Ece İnci de babalarının yolundan giderek baba mesleğini seçmişler. THY’nin Airbus 330 tipi uzun menzilli uçaklarında uçuşlar yapan 61 yaşındaki Halil Üstün’ün oğlu ve kızı da Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak kokpitte yer alıyor.

“BU DUYGUYU TARİF EDEMEM”

THY’de uçuş hocalığı da yapmış kaptan pilot Halil Üstün,”Çocuklarımın pilot olmasını tarif etmek gerçekten imkansız bir duygu. Ben onlarla gurur duyuyorum. Onlarla birlikte görev yapmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Bunun herkese nasip olmasını istiyorum. Bizim ailemizde yaşantımızın ana konusu havacılıktır. Sohbetlerimizin çok büyük bir bölümü havacılıkla ilgilidir. Havacılık bir aşktır. Çocuklarım da benim yaşantımı gördükçe bana özendiler bu aşka tutuldular. Çocuklarımın mesleğinde öğretici durumuna da gelmesini isterim. Kızım bu mesleği seçerken öncelikle itiraz ettim çünkü bu mesleğin onun sosyal hayatını etkileyeceğini düşündüm. Arkamızda bize büyük bir destek olan eşim Ayşe var. Bizleri uçuşlara hazırlayan bizlerin arkasında devamlı koşturan bir insan. Bizler onun yardımlarıyla uçuş hayatına hazırlanıyoruz” dedi.

“KIZIMLA BİR KEZ UÇTUM”

Etik olarak akrabalık bağı olan kişilerin beraber uçamadığını ancak kızı Ece ile 5 yıl önce bir uçuş değişikliğinden dolayı beraber uçma fırsatı yakaladığını belirten Halil Üstün,”Uçuş değişikliklerinden kaynaklanan bir birliktelik oldu. Uçuşa ihtiyaç vardı. Beni o zaman çağırdılar. Ekipte de kızım varmış. Benim için çok büyük sürpriz oldu. O gün ilk defa birlikte uçma fırsatı yakaladık. Önce Ankara git gel yaptıktan sonra Tiflis uçuşunu da git gel beraber gerçekleştirdik. Kokpit gibi bir yerde bir araya gelmek ve kızınızla birlikte uçmak müthiş bir heyecandı. Ben onu doyasıya yaşadım. Ben o gün kızımın performansından çok mutlu oldum. Çok iyi bir performans gösterdi. Bütün uçuşlarında aynı performansı gösterdiğini biliyorum” diye konuştu.

THY’NİN GENÇ KADIN KAPTAN PİLOTLARINDAN BİRİ

Babasının yolundan giderek Türk Hava Yolları’nda genç yaşta kaptan pilot olan 10 yıllık pilot Ece İnci Üstün Pınar, Airbus 320 tipi uçaklarda görev yapıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Birimler bölümünden mezun 33 yaşındaki genç kaptan, “Babam, ağabeyim ve ben THY’de uzun süredir beraber uçuyoruz. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir sene kadar ABD’de eğitim aldım ardından İstanbul’da özel bir uçuş okulunda uçuş eğitimi tamamladım. Sonra özel bir şirkette Boeing 737-400 tipi uçakta bir sene kadar uçuş tecrübesi yaptıktan sonra THY’nin Airbus 320 uçaklarına geldim. 3 yıl bu filoda uçtuktan sonra geniş gövde A330/340 uçak tipinde de 4 yıl uçuş yaptım. 8 sene sonra kaptanlığı hak ettim. Bir yıldır kaptan olarak uçuyorum. Eşimde hava kuvvetlerinde jet pilotu olarak görev yapıyor” şeklinde konuştu.

“İDOLÜMÜZ BABAM”

Babasının idolleri olduğunu dile getiren Ece Kaptan, “Biz bu havayı soluduk. Her ne kadar başka üniversiteleri de bitirsek tamamen bu ortam içerisinde bu ortamın kültürünü alarak yaşadık. Zannedersem bu içimize işlemiş bir duyguydu. Babamız örnek oldu, idolümüz babam. Babamla her türlü fikir alışverişinde bulunuyoruz. Öncelikle danışabildiğimiz bir büyüğümüz var evimizde. Babam uçuş hocalığı da yaptı. Onun fikirlerinden çok faydalanıyoruz. Eşimde bana çok büyük destek veriyor. Pilot olarak mezuniyetimizde ayrıca evde törenimizi kendi aramızda da yaptık. Bir hafta aralıklarla ağabeyimle bröveleri taktık. Babam kendi eskittiği brövelerini apoletlerini bize takması çok anlamlı bir hatıradır. Herkesin özenerek baktığı çok büyük bir şirkette çalışıyoruz. THY’nin verdiği eğitimle de çok mutluyuz” diye konuştu. “Aile fertleri sürekli uçuyor, görüşebiliyor musunuz?” sorusuna Ece Kaptan, ” Biz bu tempoya alıştığımız için bütün işlerimizi buna uydurduğumuz için artık zorluk çekmiyoruz” dedi.

PİLOT OLMAYA 13 YAŞINDA KARAR VERMİŞ

Pilot olmaya 13 yaşında karar verdiğini belirten THY’nin genç kaptan pilotlarından 35 yaşındaki Cem Üstün, ” 1994 yılında Kuleli Askeri Lisesine girdim. Babamın gittiği yoldan gidiyordum fakat o zaman ailem Antalya’daydı. Yatılı okudum yaş küçük aile özlemi çekiyor insan. Kuleli Askeri Lisesinden ayrıldım. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği okudum. Galatasaray Üniversitesinde de mastıra başladım bu sırada THY Uçuş akademisine girdim. 10 yıllık pilotum ve bir yıllıkta kaptanım. Kardeşimin eşi de pilot aile de 4 pilot var. Bütün sohbetler pilotluk üzerine oluyor. Benim çocuğum yok kardeşimin var ama çocuğum olursa pilot olmasını isterim. Anneme de teşekkür etmek isterim. Üç gün kardeşim olmadığı zaman yeğenime annem bakıyor” şeklinde konuştu.

 

Gökhan ARTAN-HABERTÜRK

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

12 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Kpt Plt Oğuz Acar
4 yıl önce

İlgili Halil Üstün isimli şahsiyet ve yakınlarının pilot olması hakkında bilgi verirken, şahsın, 2005 yılında THY’de kaptan pilot koltuğuna oturduğu, akabinde 2006 yılında Çek hava sahasında nadir rastlanan bir şekilde F-16’lar tarafından intercept edilen uçağın Sorumlu Kaptan Pilot’u olmasından ötürü cezalandırıldığı, 2007 yılında ise, yönetmeliklere uygun olmayan bir şekilde Uçuş Eğitim Başkanlığına atandığı (son iki yıl içinde ceza almaması gerekiyordu, halbuki, intercept olayından dolayı hatırladığım kadarı ile 1 ay süre ile Mesul Kaptan Pilot statüsü askıya alınmıştı!) bilgilerinin atlandığını farkettim. Uçuş Eğitim Başkanlığı döneminde de çocuklarını THY’ye ikinci pilot olarak yerleştirmesi bilgileri de atlanmış görünüyor. Sunduğum bilgileri de THY AO’nun… Devamını oku »

Kaptan Cocugu
4 yıl önce

THY bunyesinde babasi pilot olan kac pilot cocugu vardir?? Babasi pilot olmayan bu sirkette pilot olamiyormu? Bir zamanlar Sadece Muhendisleri pilot adayi olarak yetistiren THY neden sivil Havacilik okulundan mezun olan gencleri almiyor?? Baban pilot ise Torpili patlat sende Pilot ol!!!!!

Easa
4 yıl önce

Adamlar parsellemis thy kokpitini.senin benim gibi insanlar en kralindan pilot dahi olsak tk ya giremeyiz

Airbus
4 yıl önce

Bir pilot çocuğu olarak babam ile birlikte aynı şirkette uçmanın doğru olduğunu düşünmüyorum . Bence etik değil.

FO
4 yıl önce
Reply to  Airbus

bence de

Padişahlık mı bu?
4 yıl önce

Sizin gibi torpilli insanların yüzünden yüzlerce arkadaşımın hakkı yeniyor!

emresayın
4 yıl önce

bu habere tek yapılabilecek yorum TORPİL HAVA YOLLARI…

Burcu
4 yıl önce

Masallah sizlere.. Allah kotu gozden kotu sozden korusun guzel aile..

YILDIZ
4 yıl önce

Üstün ailesine maşallah, Allah nazarlardan korusun.

havaci26
4 yıl önce

Hic sasirmadim bir zamanlar askeri pilotlar bu tabloda goruldugu gibi pastayi baskasi yemesin diye sektoru disariya kapali tuttular ama artik degisti tabi

haset
4 yıl önce

ortalık ne kadar hazımsız insanlarla dolu,merak etmeyin hak etmeyen kimse o koltuklarda oturamaz.elinizden tutan mı var,gidin eğitimini alın,geçin sınavları;buyrun uçun.çocuğunuz olunca o da gelsin.ama alnını terletmeden olmuyor.

emresayın
4 yıl önce
Reply to  haset

dlr bütün testleri geç ingilizce zaten ingilizce hocası anadili gibi konuşuyor sözlü mülakatta eliyorlar sınavları daha nasıl geçsinler ??