Amerika iç hat uçuşlarında kendi vatandaşlarından bile pasaport isteyecek.

Amerika iç hat uçuşlarında kendi vatandaşlarından bile pasaport isteyecek.

Gelecek yıl; Amerika Birleşik Devletlerindeki 4 eyalette devlet tarafından verilen ID kartlar(kimlik) iç hatlarda, havalimanı güvenliği tarafından geçerli olmayacak. Louisiana, Minnesota, New Hampshire ve New York’dan uçaklara binecek yolcular konusu şu anda karışık. Kimlik yasası hükümleri ne zaman yürürlüğe girer henüz belirsiz.

Bu eyalet vatandaşlarının ID kartları ve sürücü lisanslarının prosesleri(süreç) federal yapının standartlarına uymuyor. Bu 4 eyaletin yolcularından pasaport istenecek veya vatandaş sayılmama durumunda Amerika Birleşik Devletleri içinde havada seyahat edebilmeleri için göçmenlik belgesi sorulacak.

Kurallar biraz kaygılandırıcı, potansiyel bir karışıklık var. Konuyu geç öğrenen yolcuların istenilen belgeleri zamanında temin edememesi tedirginlik yaratacak. National Association of Airline Passengers/Havayolu Yolcuları Ulusal Birliği yöneticisi “Çoğu kimse farkında değil, bu aslında bizim konumuz. Uçmak bir haktır, imtiyaz değil” şeklinde konuştu. İlk pasaportun alınması ya da eskisinin yenilenmesinin bir yetişkin için maliyeti en az 110 Dolar. Bu durumdan Amerikan *Samoa’sı toprakları da etkilenecek. Onlarun da pasaport veya onaylı belge ibraz etmeleri gerekiyor. 18 Yaşından küçük tüm Birleşik Devletler çocukları kimlik belgesi olmaksızın iç hatlarda seyahat edebilecekler.

………….

Michael McLaughlin *Bağımsız Samoa Devleti veya kısaca Samoa, Güney Büyük Okyanus’unda, Polinezya’da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülke.