ALTI AY TSK ALTI AY THY MODELİ…

ALTI AY TSK ALTI AY THY MODELİ…

Habertürk ün Son dakika haberine göre, 15 Temmuz sonrası özel sektörü bırakıp yeniden silahlı kuvvetlere dönen savaş pilotlarının özlük haklarını iyileştirme için model arayışları sürüyor. Öne çıkan model 6 ay TSK, 6 ay THY modeli. Üzerinde çalışılan bu modele göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 6 ayda zorunlu uçuş süresini tamamlayan pilotlar yılın kalan, 6 ayında Türk Hava Yolları’na geçiş yapabilecek. Modelin ayrıntıları Mahir Kılıç’ın özel haberinde…

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 600’ün üzerinde savaş pilotu ihraç edildi. Bu durumda F-16’lar başta olmak üzere birçok uçak havalanamadı. Mevcut pilotların çalışma koşulları zorlaştı. Milli Savunma Bakanlığı, önce çağrı yaptı. Ancak sayı yeterli olmayınca bu defa Kanun Hükmünde Kararname ile daha önce TSK’da 15 yılını doldurup özel sektöre geçen pilotlar geri çağrıldı. Yaklaşık 200 pilot yuvaya döndü. Zorunlu görev süresi önce 18, ardından 21 yıla çıkarıldı.

TSK’YA DÖNEN PİLOTLAR ÖZLÜK HAKLARINDAN ŞİKAYETÇİ
Hala pilot eksiğinin olduğu Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda özel sektörden gelen pilotlar da özlük haklarının iyileştirilememesinden şikayetçi. Özel sektörde mevcut maaşlarının birkaç katını alabilen pilotlar koşulların düzeltilmesini talep etti. Ve konu en üst makamlara kadar taşındı. Gelen olumlu tepki ile farklı modeller üzerinde tartışılmaya başlandı.

6 AY TSK’DA, 6 AY THY’DE ÇALIŞACAKLAR
Öne çıkan model, pilotların 6 ay Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 6 ay Türk Hava Yolları’nda görev yapması oldu. Türk Hava Yolları’na geçiş için, yılın 6 ayında yıllık mecburi uçuş süresinin tamamlanması gerekiyor. Örneğin, F-16 savaş uçağında yılda 100 saat uçan bir pilot uçuş tazminatı almaya hak kazanıyor. Bu zorunlu uçuşu yapan pilot Türk Hava Yollarına geçiş yapabilecek.

THY MODELE SICAK BAKIYOR
Söz konusu modele, TSK’ya geçişler nedeniyle pilot sayısı oldukça azalan Türk Hava Yolları’nın da sıcak baktığı belirtiliyor. 6 ay TSK, 6 ay Türk Hava Yolları modeline ilişkin ilgili kurumların çalışmaları sürüyor.

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Porsiyon

Şimdiye kadar ülkeyi sağcı-solcu, alevi-sünni, dinci-laik vs diye böldüler. Şimdi de pilotları 6 ay THY 6 ay HV.K.K. diye ortadan ikiye bölecekler. Eğri oturup doğru konuşalım ne kadar süper olursa olsun hiç bir pilot bu durumda verimli olamaz. Kaza-kırım oranları artar vs…

Kpt

Kazalara ve insan ölümlerine imza atmış olurlar

Kel

Ulkemiz savas pilotu konusunda sıkıntı cekerken hala kisisel cikarlarini onde tutup sivile kacmaya calisan subaylara yaziklar olsun. Ulkemizin , Hava kuvvetlerinin sizlere ihtiyaci siz hala mizmizlaniyorsunuz. Kustahsiniz!

Anlamazsın ama

Anlamazsın ama yine de yazayım, küstah dediğin vatan evlatlarının durumunu sana şöyle anlatayım. Seni örnek olarak alalım, bitirdiğin ilkokul (bu yorumu yazdığına göre en fazla ilkokul bitirmişsindir diye ilkokul dedim) sana diyor ki “Sen 6 ay kendi işini yap, 6 ay da gel burada bize hizmet et. Ailen, eşin, çocuğunun düzeni önemli değil. Bizim ilkokulda hangi tarikattan adamlar olduğuna da takılma, başına neler gelebilir diye düşünme. Neden çünkü sen bizim ilkokuldan mezunsun, gelmem dersen sana küstah deriz bak ona göre. Nasıl beğendin mi?

Casl

Ülken borçlarını ödeme konusunda da sıkıntı da, kendi emeğinle kazandığın paranı ihtiyacı olan maliye bakanlığına her ay götür ver bakalım, ne kadar duyarlı bir vatandaş olduğunu görelim, bu adamlar mecbur mu kardeşim savaş çıktı seferberlik ilan edildi biZim mi haberimiz yok, birileri bilmem kaç yıldır salak gibi kandırılmış diye, insanlar neden kendi hayatlarına istedikler gibi devam edemesinler, yazıklar olsun muşmuş, asıl aldığı nefesin karşılığını üretemeyen senin gibilere yazıklar olsun, bu memleketin kamburu siz cahiller, yobazlar, beleşçiler, ihaleciler, talandan pay kapmacılarsınız, ha bir de şakşakcılar

Neden thy

Diğer bütün şirketler gibi thy de özel şirket. Pilot adam illa thy yemi girmek zorunda