ALMANLAR: MH370 YANLIŞ YERDE ARANIYOR

ALMANLAR: MH370 YANLIŞ YERDE ARANIYOR

Alman Uzmanlar, kaybolan MH370 uçağının arama çalışmalarının yanlış yere odaklanılmış olabileceğini söyledi

Alman uzmanlar, Fransız yetkililerin geçtiğimiz günlerde Fransız adasında bulunan parçaların uçağa ait olup olmadığı konusunda sessizliğini koruması üzerine MH370’in enkaz aramalarıyla ilgili kuşkularını dile getirdiler.

Alman uzmanlar, geçtiğimiz flap parçalarının uçağa ait olup olmadığı konusunda uzayıp giden tartışmaların ardından hali hazırda devam eden aramaların yanlış yere yoğunlaşmış olabileceğini ifade ettiler. Bir yetkilinin yaptığı açıklamada, Güney Hint Okyanusun ‘da süren aramaların, asıl olması gerekenden yüzlerce mil uzakta olduğunu söyledi.

Yine yapılan açıklamaya göre Fransız adalarında bulunan B777’ye ait kanat parçasının muhtemelen Hint Okyanusu’nun doğu kısmından gelmiş olabileceğini söyledi. Yetkili sözlerine, “kanat parçasının tespit edildiği bölge ekvatorun güneyinde 35 derece enlinde yer alan daha önce varsayılan kaza alanından binlerce mil uzakta olduğunu söyledi. Uzmanlar bu kanıya, okyanus akıntılarını modelleyen bir yöntemle parçanın muhtemel sürüklenme rotasını saptayarak ulaştılar.

Geomar Enstütü’sünden yapılan açıklamaya göre, konuyla ilgili son bulgu ve dataylar salı günü düzenlenecek konferansta basınla paylaşılacak.

MH370 uçuşu, içindeki 239 yolcusuyla Kuala Lumpur;’dan Pekin’e giderken 8 mart 2014 günü kaybolmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Fransız adalarında bulunan kanat parçaları uçağın enkazının bulunmasıyla ilgili umutları arttırmıştı. Ancak, şimdiye kadar bulunan tek bulgu olan kanat parçaları inceleyen Fransız yetkililer, bu parçaların kaynağına ait herhangi nihai bir açıklama yapmış değiller. Bununla birlikte Malezyalı yetkililer, bunların kaybolan B777-200’e ait olduğunu söylediler.

Bir yılı aşkın aramalara rağmen, geçen haftalarda bulunan uçak kanat parçaları haricinde hiç bir kayda değer, kesin bir uçak parçası bulunamadı. Malezya, Avustralya ve Çin’in Eylül ayı içinde konuyla ilgili bir toplantı yapıp halihazırda Güney Hint Okyanusu’nda 75 bin kilometre karelik alanda süren aramaların çapının daraltılıp daraltılmayacağını görüşecek.

Geri
Etiketler:

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yolcu

Almanlar diyorsa doğrudur, adamlar sistematik çalışıyor