Alman basının çirkin üslubu: Ziyaret için hadsiz yorum

Alman basının çirkin üslubu: Ziyaret için hadsiz yorum

Koronavirüs sonrasında uluslararası ilişkilerin de normalleşmesi için çaba sarfediliyor. Bu bağlamda Türk Dışişleri Bakanlığı da diyalog yolunu sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya ziyareti oldukça verimli geçerken, Alman basını bu ziyaret için diplomatik bir dille “Türkiye dileniyor” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs sonrasında normalleşme sürecinde sınırların açılması için faaliyetler devam ediyor. Özellikle diplomatik temasların yoğun olarak sürdürüldüğü dönemde Türkiye de Avrupa le sınırların yeniden açılması, uçuşların başlatılması ve turistlerin kabul edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle koronavirüs salgını açısından güvenli bir konumda yer alan Türkiye’ye karşı propaganda faaliyetlerini sürdüren Avrupa basını, yine çirkin bir üslup ile adından söz ettirdi.

“DİLENME TURU”

Mevlüt Çavuşoğlu’nun, mevkidaşı Heiko Mass ile gerçekleştirdiği görüşmenin hemen sonrasında Die Welt televizyonunda toplantı değerlendirilirken, ekranın hemen altında yer alan KJ’de skandal bir yazı belirdi.

“Türkiye yasağın kaldırılması için dileniyor” yazan KJ’de Türk Bakanların ziyaretleri için “Dilenme turu” ifadeleri kullanıldı. Özellikle tüm dünyanın, normalleşme sürecinde ekonomik ve sosyolojik sebepleren ötürü diplomasiye olan ihtiyacı artarken, Die Welt’in yayını büyük tepki topladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU-MASS GÖRÜŞMESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenlemişti. Toplantıda pek çok konuya değinen Bakan Çavuşoğlu ile Mass, ikili ilişkiler, koronavirüs ve seyahat yasağını da görüştü.

Çavuşoğlu, sağlık alanında Türkiye ve Almanya’nın en iyiler arasında olduğunu belirterek, “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor” demişti.

Bunun yanı sıra Almanya’nın en önemli ticari ortak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “36 milyar dolara yakın ticaret hacmimiz var ve dengeli bir ticaret hacmi olduğunu söyleyebilirim. Turizm önemli bir sektör ve bugün bunu da enine boyuna ele aldık. Biz güvenli bir ortamda, sağlıklı bir ortamda Almanya ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Tüm tesislerimiz, havaalanları, transferler, oteller dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı. Almanya’da uzmanlardan oluşan bir heyeti de çok önceden davet etmiştik. Tabi burada önemli olan, Almanya’nın burada seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Objektif veriler çerçevesinde geçirmesi lazım. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Bu sadece bizim sektörümüz değil, Alman turizm sektörü için de çok önemli” demişti. (haber7)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
dilenci
1 ay önce

Dilenme yanlış bir kelime olabilir ancak bizi yönetenlerin tavır ve sözlerine bakarsak çok da yanlış durmuyor maalesef. Adamlara nazi kalıntısı,ırkçı,faşist bilmem ne de sonra yıllar boyu kötü yönetim ve yanlış,aşırı maliyetli yatırımlar sonucu ve virüs nedeniyle zaten kötü olan ekonomi iyice kötüye gitsin,turizm ve hizmet sektöründen başka bize para kazandıracak,ilerletecek sektörlere doğru düzgün yatırım yapılmasın,onların turistine vs herşeyine iyice muhtaç hale gel Alman dostlarımız Türkiye’ye tatile gelmek istiyor de. Bir de dünyada sağlık konusunda bir Almanya bir Türkiye denmesi de ayrı bir trajikomedi. Hala ameliyat için hastalara aylar sonrasına gün veriliyor,doktor hastalara oturduğu yerden bakıyor,doktorlar saldırılara uğruyor. Ayrıca madem bizi… Devamını oku »

Widen Your Zart
1 ay önce
Cevapla  dilenci

Haklı isyanında, haksız olma hakkını, tadmaya ve yaşamaya devam et. Muasır medeniyetler noktasından manzara epey kıyak duruyor sen nerdesin?

üslup
1 ay önce

Biz adamlara nazi derken çirkin üslup olmuyor da onlar bize dilenci deyince neden oluyor?

Eyy Almanya
1 ay önce

Almanlar pkklıları, fetocuları korusun,beslesin, bize dilenci desin biz de onlara ihaleler saçalım, makam arabalarına binelim,ülkemizden vergisiz ev, arsa almalarına izin verelim,eyy nazi diyelim sonra da ülkemize turist göndersin diye kapılarında kedi gibi bekleyelim. Ayrıca hani Türkiye büyümüş, gelişmiş, zenginleşmişti herkes bize gıpta ediyordu, kıskanıyordu, kimseye ihtiyacımız yoktu, nerede? Öyle olsak bu durumda olur muyduk? Paraları betona, yandaşa, araplara, saraylara, uçaklara saçalım, ekonomi iyice krize girince de can simidi olarak sarıldığımız turizm ve ülke ekonomisi canlansın diye elin turistine muhtaç kalalım. Orada 4 milyon Türk var ama 50 yıldır onları örgütlemedik, lobi oluşturmadık onları ülkeye döviz gönderen kaz gördük onlar da… Devamını oku »

Aydınlı
1 ay önce
Cevapla  Eyy Almanya

Almanyada türkten uzak dur kardeşşşş Türk müşterim olsun istemiyorum ama mecbur

oek
1 ay önce

“Türkei wirbt um aufhebung der besttimung” yazdi. Dilenmekle ilgisi yok. “Turkiye kisitlamanin kalkmasi icin kampanya yurutuyor” demek. Haber7’den haber alinti olmasina sasirmadim. Boyle bir dil Deutsche Welle gibi bir yayin organinda kullanilamaz. Isleri gucleri provokasyon ya da gercegi kendileri de biliyorlar.

Hayrettin
1 ay önce

Hollanda krizinde portakal bıçaklamıştım sonra yine vize kuyruğuna girip 65€ verdim acaba şimdide almanlara gıcık olup audimi parçalasam mı? Bana getirisi ne olur

Ayıp ya
1 ay önce

Üslup çirkinse turistinizi de sizi de Türkiye’de görmek istemiyoruz bütün ilişkilerimizi donduruyoruz deyin niye diyemiyorsunuz? Rusya bize karşı her haltı yerler dostum deriz Abd ha keza onlara da müttefimiz deriz Almanlara da aynı şekilde. Ayıp ya. Bu kadar mı düştük? Bu kadar mı paraya tamahkar olduk? Adam gibi bir tepki verin koskoca Türkiye’yi yönetiyorsunuz !!!

Fatih
1 ay önce
Cevapla  Ayıp ya

5 milyon Türk Almanyada yaşıyor bil ondan sonra konuş en az 200bin alman vatandaşlığına başvuruda sıradadır eminim zira dünyanın en güçlü pasaportlarından birisi

Fatih yazana
1 ay önce
Cevapla  Fatih

5 milyon Türk orda yaşıyor diye 80 milyon Türk vatandaşının şerefi iki paralık mı olsun? Ayrıca geçen sene 1000 den fazla fetocuya oturma izni veren, 150 den fazla pkk ofisinin olduğu Almanya gibi Türkiye aleyhine ne varsa yapan ülkelere ciddi tepki vermediğimiz için yıllardır terör sorunları yaşıyoruz bu da ülke ekonomisine büyük sıkıntı yaratıyor her sene güvenlik ve askeriyeye milyarlarca dolar harcıyoruz, bunları bil ondan sonra konuş !

Esma
1 ay önce
Cevapla  Fatih yazana

Ordaki 5 mılyon turk euro atti diye zip zip ziplayan turk..uzulecegine parasi cogaldi diye sevinen turkler..senin cebin kazaniyor vatanin kaybediyor .bunu dusunen yok maalesef.

Esma kardeş
1 ay önce
Cevapla  Esma

Aynen öyle. Euro arttı, Türkiye’de bir ev, arsa daha alabileceğim diye seviniyorlar ve kur daha da artsın diye boyuna ellerini kovuşturuyorlar her an gözleri, kulakları kurları yayınlayan kanallarda. Ama sorsan sapına kadar Türk ve müslümanlar ! Bunlar anca kendi ceplerini ve çıkarlarını düşünür, ülke ve millet çıkarını düşündükleri yok alayı sahtekar, ruh ve vicdanlarını paraya,çıkara teslim etmiş topluluk ne yazık ki.

bbb
1 ay önce

eee dilenmeye gitmiş işte nesi yanlış ??

Antalya Esnafı
1 ay önce

Tabir olarak yanlış kelime ama içerik olarak doğru. Biz oraya bizimkiler almanyaya gelecekte sünnet düğün şenlikleri yapacak salonu tuttuk 3000€ verdik demeye değil. Sizden bize ne zaman eurolar gelecek onun sorusunu sormaya gittik.