Al SHGM’yi Vur THY’ye!

Al SHGM’yi Vur THY’ye!

Geçtiğimiz hafta havacılık camiasını sarsan bir olay hepimizi derinden üzdü. THY’den atılan bir pilot kardeşimiz maalesef 1.5 yıl boyunca iş bulamamanın verdiği çaresizlikle intihar ederek yaşamına son verdi. Genel Yayın Yönetmenimiz Sefa İnan, konuyu perde arkası ile birlikte tüm yönleri ile ele aldığı için burada tekrar değinmeyeceğim. Ama sivil havacılıktaki bu hastalığı da yazmazsak olmaz.

Bildiğniz gibi geçtiğimiz günlerde Pegasus’un Uçuş İşletmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nadir Kabaş Kaptan görevden alınmış, şirkete ve yöneticilerine de ceza verilmiş, doğrudan şirkete gönderilmesi gereken cezalar bir internet sitesinde “üzerinde dumanı tüterken” servis edilmişti. Bu yetmiyormuş gibi ülkenin en önemli Uçuş Okullarından biri olan Ayjet’in bakım yetkisinin askıya alındığı bilgisi internet sitesine sızdırılmıştı. Geçen haftaki yazımızda detayları ile değerlendirmiştik.

BUDA’NIN KAZA RAPORU !

Bu hafta benzer bir olay daha yaşandı. Katmandu’da meydana gelen pistten çıkma olayı ile ilgili Nepal Kültür, Turizm ve Havacılık Bakanlığı’nın hazırladığı rapor iki internet sitesinde yayınlandı. Günahlarına girmeyelim, her zaman Twitter’dan öğrenecek değiller ya, bu sefer de Buda’dan almışlardır haberi! Normalde söz konusu rapor resmi kanallardan çıkmışsa muhatabı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüdür. Hadi bilemediniz, THY’dir. Peki, bu rapor internet sitelerinin eline nasıl geçti? Haberi kullanan bir site “Özel” ibaresi koyduğuna göre, özel ilişkilerle elde edildiği kuşkusu doğuyor ister istemez. Garip olan, kategori 3 olan bir meydana sahip, uçağı ancak Hindistan’ın yardımıyla pistten kurtarabilen Nepal’in hazırladığı bir rapora balıklama atlanması. Daha garip olan, pistten çıkan pilotlara aylarca mobbing uygulandıktan sonra işten atılan pilotların peşinin bırakılmaması.

BIRAKIN İNSANLARIN PEŞİNİ!

Değerli okurlar, havacılık sadece pilotaj değildir. Sağlıklı ve emniyetli bir uçuş yapılabilmesi için pilotajın dışında birçok faktör vardır. Bugün “gezegenin en iyi pilotuyum” diyenlerin başına da her an benzeri olaylar gelebilir. Bu nedenle empati yapmanın çok önemli olduğunu düşünürüm. Sonuçta biri çok deneyimli iki pilotumuzun başına bir talihsizlik gelmiş, aradan aylar geçmiş, hala üzerlerinde tepinmenin âlemi ne? İnsanlar sektörde en iyi imkânları sunan THY’den ayrılmışlar, yaşamlarında yeni bir sayfa açmaya çalışıyorlar, hala adamların peşini bırakmıyorsunuz birader! Nerede kaldı etik?

Bakın bu konuda en yakın örnek, henüz çiçeği burnundaki sitemizde yaşandı. Yaşamına son veren pilot kardeşimizin haberi önce ismi ile yayınlandı. Haberi yapan Sefa İnan, ailenin ikazı ve ricasını dikkate alarak rahmetli kardeşimizin sadece adının baş harfi ile haberi güncelledi. Haber doğru mu, doğru… Adli ve polisiye kayıtlara geçmiş mi geçmiş… Ama bu kardeşimizin iki küçük yavrusu var. İnternette bir araştırma yaptıkları zaman babalarının ölüm şeklini öğrendiklerinde yaşayacakları travmayı düşünebiliyor musunuz? Bu nedenle Sefa beyi etik hassasiyeti nedeniyle bir kere de buradan kutluyorum.

BUGÜN ONA, YARIN BELKİ DE SANA…

Konumuza yeniden dönersek, sadece Katmandu olayı değil hangi olay olursa olsun empati yapmalı ve zaten olaydan dolayı hırpalanmış, örselenmiş insanların onurunu korumalıyız. Hemen ifade edeyim, kasıt bunun dışındadır. Hırsızlık ve yolsuzluk da…

Özetlemek gerekirse, üç ay önce bir internet sitesinde işten atıldıkları ilan edilen iki pilotumuzu 3 ay sonra tekrar işten atıldığını haberleştirmek, Nepal raporunu bahane ederek kamuoyunun önüne atmak yakışıksız bir davranıştır.

Kaldı ki, olay yarın yargıya intikal ederse, bilirkişi raporları ve yargıdan farklı bir sonuç çıkarsa ne diyeceğiz?

Bu nedenle, THY ve SHGM’yi gizli kalması gereken bilgileri basına sızdırmamaları konusunda bir kez daha uyarmakta fayda görüyoruz. Cezayı vermişsin, işten ayırmışsın, bırak artık adamların peşini, sana yaramadı belki gideceği yere faydası olur.

Yazıyı bitirirken airlinehaber’in temel ilkesini bir kere daha tekrarlayalım. “Biz Havacılık camiasında tarafız, ama çalışanlardan yana tarafız.”

 

Etiketler:

Yapılan Yorum Sayısı (15)

 1. Kpt   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 12:37   - Cevap Yazın

  Çok haklısınız. Etiklik falan hak getire. Diğer bir sitede haberci bozuntusu biri sizin tam tersinize aptalca bir görüş belirtmiş

  0

  0
 2. vicdansız   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 14:17   - Cevap Yazın

  Malum site bir de utanmadan rahmetli kardeşimizin arkasından saydırmış. Ayıp be..Adamın sana cevap verme imkanı var mı? Yok… Sizde vicdan var mı? O da Yok !

  0

  0
 3. Her dem utanmaz   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 14:19   - Cevap Yazın

  airporthaber’deki muhabir, ispiyonculuğa çok meraklı. Gönüllü raporlamayı savunuyor, şirketinden atılanların SHGM’de fişlenmesini istiyor.

  0

  0
 4. Harika   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:00   - Cevap Yazın

  Çok güzel bir yazı olmuş. Kutluyorum. Bu tür düşünen aramızda insanların çoğalmasını diliyorum. Saygılarımla

  0

  0
 5. Etiklik mi?   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:02   - Cevap Yazın

  Sayın yazar bu etiklik falan bitmiş. Sizin anlıyorum ve takdir ediyorum.Ancak sizin düşüncenizde havacılığın içinde kaç kişi var ki .

  0

  0
 6. Müfteri   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:21   - Cevap Yazın

  Gazeteciden bozma çakma havacı, sıkılmadan ahkam kesmiş, rahmetli arkadaşımızı sorunlu olarak damgalamış. Bu mu gazetecilik. Dünkü çocuk, oturuyor klavyenin başına, işkembeden atıyor.Rezillik diz boyu…

  0

  0
 7. Senior Captain   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:25   - Cevap Yazın

  İşte çalışana sahip çıkan bir makale. Sendika, TALPA vs uyuyor.Onurlu bir yazar meslektaşlarımıza sahip çıkıyor.Şarlatanların kendini yazar diye pazarladığı bir ortamda gerçeği takır takır yazıyor. Tek kelime ile helal olsun.

  0

  0
 8. Bravo   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:27   - Cevap Yazın

  Sonunda biz pilotların hakkını hukukunu savunan bir platforma kavuştuk.Bu siteye sahip çıkalım, yaşatalım. Reklam aldığı şirketlere gebe kalan siteleri boykot edelim.

  0

  0
 9. Al parayı, sus   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:36   - Cevap Yazın

  Arkadaşlar aramızda 1’er TL toplayalım, 2-3 bin TL’yi o meşhur siteye verelim, reklam parası olarak saysınlar ve pilotlar için artık iftiralarda bulunmasınlar.

  0

  0
 10. Top Secret   - Tarih: 19 Ekim 2015 - Saat 23:39   - Cevap Yazın

  Eyyyy THY ! Şirketle ilgili bu bilgileri kim veriyor bu sitelere? Arayın bulun gereğini yapın.

  0

  0
 11. !   - Tarih: 21 Ekim 2015 - Saat 10:43   - Cevap Yazın

  thy, isten attigi personellerden sadece kaptanlarin degil yer isletmede,kargoda vs calismis bircok eski personelin de baska havayolu sirketlerinde calismasini da engelliyor !

  0

  0
  • Sizin de başınıza gelecek   - Tarih: 21 Ekim 2015 - Saat 12:17   - Cevap Yazın

   Çok doğru. Kaç kişi bilirim önce ayakta karşılanıp sonra “kusura bakmayın TK ile ilişkilerimiz vs. Anlarsınız ya..” denilerek refüze edilen.

   0

   0
 12. Fazlası bana yakışmaz   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 01:03   - Cevap Yazın

  malum sitede bir bacaksız var.Boyundan büyük laflar ediyor.Tam bir maşa.Eline veriyorlar bu çocuğun, bilgileri. O da görevini yapıyor.Ölmüş insanlara saldırıyor.Ahlaksızlığın, şerefsizliğin dikalası.

  0

  0
 13. Kaç paralıksın?   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 01:05   - Cevap Yazın

  Adilik, namussuzluk, şerefsizlik para ile değil ki, üç kuruş reklama kendini satan cibilliyetsizlerin yazdıklarını ciddiye almayın arkadaşlar. Delikanlı sevinir beni okuyorlar diye.

  0

  0
 14. Suçlular   - Tarih: 22 Ekim 2015 - Saat 22:45   - Cevap Yazın

  THY maalesef bunu alişkanlık haline getirdi.Aslinda suç işliyorlar. Personel ile ilgili gizli kalması gereken bilgileri başka şirketlere sızdırıyorlar.

  0

  0