AKINCI TİHA ilk kez gökyüzüyle buluştu!

AKINCI TİHA ilk kez gökyüzüyle buluştu!

 

BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı(TİHA), dün  ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye, Bayraktar AKINCI’nın uçuşuyla birlikte bu sınıfta insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri oldu. BAYKAR Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge Tesisleri’nde geliştirilen ve Türkiye’nin en gelişmiş özelliklere sahip insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA, 1 Eylül 2019 tarihinde ilk motor testini yapmıştı.

16 DAKİKA HAVADA KALDI

İlk motor çalıştırmasının ardından gerçekleştirilen testlerin de başarıyla tamamlanmasıyla Bayraktar AKINCI TİHA ilk uçuş testi için Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı’na intikal etti. Burada yapılan taksi ve koşu testlerinin tamamlanmasıyla birlikte TİHA illk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Sorunsuz tamamlanan tam otomatik taksi ve 15.19’daki kalkışın ardından 16 dakika havada kalan Bayraktar AKINCI seyir halinde gerçekleştirilen testlerin tamamlanmasını takiben ilk tam otomatik inişini de başarıyla tamamladı.

 

https://twitter.com/Selcuk/status/1202994220006551552?s=20

 

DAHA BÜYÜK, DAHA GÜÇLÜ

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan, Ukrayna ve Katar’a da ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan daha uzun ve daha geniş olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı stratejik görevleri yerine getirecek.

24 SAAT HAVADA KALACAK

24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Bayraktar AKINCI, 400 kilogram dâhili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor. 5.5 ton kalkış ağırlığı bulunan Bayraktar AKINCI TİHA, 2 adet 450 HP gücünde turboprop motor ile gökyüzüne yükseliyor. Bayraktar Akıncı TİHA aynı zamanda 2×750 HP ve 2×200 HP güç üreten motorlar için de farklı konfigürasyonlarla da uçabilecek şekilde tasarlandı.

MİLLİ MÜHİMMATLARI KULLANACAK

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak. Faydalı yük kapasitesi sayesinde taşıyacağı milli mühimmatlarla görev icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan tarafından üretilen milli mühimmatlar MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini kullanabilecek. F-16’ların icra ettiği bazı görevleri de gerçekleştirecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, burun kısmında bulunacak milli üretim AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa sahip olacak olacak. Kanat altında taşıyacağı yerli ve milli hava-hava mühimmatları ile harekât icra edebilecek.

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
aslan tamat

Kayınpederin olmasaydı palavradan ibarettin. Gerçi hala öylesin,ağababalarınla beraber yerli ve milli ayağına milleti kandırıyorsunuz. Ne güzel iş, kayınpeder devlet bankalarından kredi verdirsin,vergi muafiyeti getirsin,iş garantisi de cabası,bunları devlete kaça sattığı belli değil sonra şunu yaptık bunu yapıyoruz ! Siyasi sebepler olmasa Ukrayna ve Katar’a biraz zor satardın onları.

Tayyare

Bilgi olmadan yorum yapmışsınız. O kişi ve şirketin ne zamandan beri hangi işleri yaptığını bilseniz bu satırları yazarken utanç duyardınız. Siyasi bağnazlığı bir kenara bırakıp objektif olabilmeniz dileğiyle.

tayyare yazana

Asıl sen ve senin gibiler yalakalık,yağcılık yaptığı için utanmalı. O kişiler var olduklarından beri devlete ve belli bir zihniyete mensup siyasilere sırtlarını yaslamışlar,boşa masal anlatma,asıl sen bilgi sahibi ve objektif ol diyeceğim de belli ki bunlarla ve bu zihniyetle çıkar ilişkin var o yüzden olamazsın.

Tayyare

terörle mücadelede maliyetimizi düşürecek bir iha geldi sonunda. tb2 lerin faydalı yük taşıma kapasitesi sadece 120 kg idi.bu ağırlık ile 2 adet 30 kg lık mam-l mühimmatı atabiliyorduk. mağara vb hedefler için f-16 çağırılıp siha nın işaretlediği yer bombalanıyordu. akıncı sayesinde 1300 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacağız bu da artık siha nın f-16 çağırmadan f-16 nın attığı mark serisi bombaları terör örgütü mensuplarını gördüğü gibi bombalayacağı anlamına geliyor. tb2 de takılamayan sar radarı , aselsan üretimi hali hazırda anka-ı olarak mit in kullandığı istihbarat ile ilgili donanımları da aynı anda taşıyabilecek. birçok kişi abd veya çin malı ihaların… Devamını oku »

turkiye

Turk yapti mi en iyisini yapacagina eminim… bu tip ihalara yapay zeka otonom ucus sistemleri elektronik haro savunma yada kamikaze sistemler tarzi sistemler takilirsa mesela yabanci savas ucagini havada elektromanyetik bomba yada havadan havaya fuzelerle imha yetenegi kazandirilmali jete gore daha ufak boyutta oldugu icin gorsel olarakta radarda gorunmezlik yapilabilir. umarim bunlari yapanlar vardir

Tayyareci

Bravo alkışlıyorum